Buradasınız
Home > Güncel > Daha Çevreci Daha Modern: Hoşdere 2010

Daha Çevreci Daha Modern: Hoşdere 2010

Mercedes Hoşdere Otobüs Fabrikası

Mercedes-Benz Türk, 1995 yılında hizmete açtığı ve 2005 yılında ikinci yatırım aşamasının tamamlanmasıyla entegre bir üretim tesisi haline gelen Hoşdere Otobüs Fabrikası’nı yeniden yapılandırıyor. Yurtiçi ve ihracat pazarlarının artan taleplerini karşılayabilmek amacıyla 2008 yılında başlatılan ve bu yıl içinde tamamlanacak olan proje çalışması “Hoşdere 2010” adını taşıyor.

2008- 2010 dönemi yatırım hacmi 44 milyon euro olan Hoşdere tesislerinde  2 bin 400 kişi istihdam ediliyor.

Kuruluşundan bu yana Hoşdere Otobüs Fabrikası,  gerek seçilen teknoloji ve sistemler açısından, gerekse alınan özel önlemler ve arıtma tesisleri ile çevre koruma açısından da örnek tesis olarak değerlendiriliyor. Günümüzde fabrikada, Travego, Tourismo ve Intouro şehirlerarası otobüs modelleri ile şehiriçi otobüs modeli Conecto üretiliyor.

Bugüne kadar 57 bin’den fazla otobüs üreten ve 28 bin’den fazla otobüs ihracatı yapan Mercedes-Benz Türk, tüm uluslararası kalite standartlarına uygun olan otobüs üretiminin yüzde 80’ini  başta Batı Avrupa ülkeleri olmak üzere 73 ülkeye ihraç ediyor. Otobüs üretimine toplam 340 milyon euro yatırım yapan şirketin Türkiye otobüs pazarındaki payı yüzde 65’i aşıyor.

Toplam 360 bin metrekare üzerine kurulu tesisin kapalı alanı ise 127 bin metrekarelik bir alanı kapsıyor. Daha önce günde 8 otobüsün üretilebildiği tesisin kapasitesinin artmasıyla birlikte bugün bu rakam günde 13 otobüse kadar yükseltilmiş durumda. Başka bir deyişle yıllık 3 bin 100 adetlik üretim artık 4 bin olarak gerçekleşiyor. Tesis Euro 4 standartlarını karşılayan üretimiyle de Türkiye’de ilk olma özelliğini taşıyor. Akıllı hat ve otomasyon sistemleriyle de enerji tasarrufu sağlayan tesis çevreci yönüyle de model teşkil ediyor.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı