Buradasınız
Home > Güncel > Daha Çevreci Daha Konforlu: Citroen C4

Daha Çevreci Daha Konforlu: Citroen C4

Türkiye’de Bayraktar güvencesiyle satışa sunulan Fransız otomobil markası Citroën; başarılı geçirdiği 2010 yılından sonra, 2011 yılında özellikle binek pazarında büyümeyi hedefliyor. Bu hedefi için en önemli kozu olan Citroën C4, yeni kasa lansmanının yapıldığı 2005 yılından günümüze kadar 21 binden fazla satıldı.

“Positive Power” anlayışı ile tasarlanan Yeni Citroën C4; yüksek kalitesi, kendine özel dinamik stili, geniş bagaj ve iç hacmi, çevreye duyarlı ve ekonomik motor seçenekleri ile çok geniş bir müşteri kitlesinin beklentilerine cevap veriyor.

Hedef yıl sonuna kadar 6 bin adet C4 satmak

C4’ün Dalyan’da gerçekleştirilen Türkiye lansmanında konuşan Citroën Genel Müdürü Bahattin Tatoğlu, Türkiye’de Citroën denildiğinde ilk akla gelen modelin C4 olduğunu belirterek; “İlk lanse edildiği günden 2010 yılı sonuna kadar 21.000’in üzerinde C4 sattık. Yeni C4 ile bu başarıyı daha da yukarıya taşımayı hedefliyoruz. Yeni C4 modelimizin sadece kasasındaki yeniliklerden dolayı değil, sahip olduğu ileri teknolojisi, segmentindeki rakiplerinde olmayan özellikleriyle de pazara iddialı bir giriş yapacağına inanıyoruz. 2011 yılı içinde 5.500 – 6.000 adet C4 satmayı ve segmentinde % 7,5 Pazar payı almasını hedefliyoruz.” diye konuştu.

Artan yakıt fiyatlarının etkisi ve çevreye verilen zararın azaltılması amacıyla otomotiv sektörünün alternatif teknolojilere ciddi yatırımlar yaptığını ifade eden Tatoğlu; “Yeni C4 modelimizde bulunan yeni micro-hybride e-HDi teknolojisi de bu yaklaşımın bir parçası. Sahip olduğu Stop & Start sistemiyle özellikle yoğun şehir içi kullanımda, kısa süreli dur-kalk’ların olduğu durumlarda, aracı stop ettirip, tekrar çalıştırıyor. Üstelik bunu yaparken radyo, klima, iç aydınlatma gibi sürüş konforlarını devrede tutuyor. Bu fonksiyonları yerine getirirken, farklı bir bakım maliyeti ya da başka ek bir maliyet de getirmiyor. e-HDi teknolojisiyle donatılmış ilk aracımız olan C5 Aralık ve Ocak aylarında toplam 1200 adetle ciddi bir başarıya ulaştı. Aynı başarıyı C4 modelimizden de bekliyoruz.” dedi.

Konuşması sırasında Pazar tahmininde de bulunan Bahattin Tatoğlu; yıl sonu hedeflerinin yüzde 4’lük pazar payı olduğunu; 2011 yılı pazar tahminlerini ise 2010 yılı seviyelerinde olduğunu ifade ederek; “2010 yılı toplam Pazar için en iyimser tahmine sahip markalardan birisi bizdik ama pazar büyüklüğü bizim tahminlerimizi de aştı ve pazar yılı tarihi bir rekorla kapattı. Citroën olarak otomotivin bu tarihi yılında kendi adımıza 28,862 adetlik satış ve % 3,8 lik pazar payıyla % 114 büyüyerek başarılı bir yıl geçirdik. 2011 yılında pazarın 2010 yılı seviyelerinde gerçekleşmesini bekliyoruz. Citroën olarak hedefimiz Pazar payımızı % 4’e çıkarmak. Hafif ticari araçlarda bu yılki pazar payımızı korumayı hedeflerken büyümenin yeni C4’ün de katkısıyla binek otomobil pazar payımızdan gelmesini bekliyoruz. 2011’i yaklaşık 30 bin adet araç satışı ile kapatmayı hedefliyoruz.” şeklinde sözlerini tamamladı.

TEKNİK ÖZELLİKLER

Herkes için konfor

Yeni Citroën C4’ün zarif gövde hatlarını; araca entegre edilmiş kromaj ayrıntılar, dinamik ön farlar ve hafif alaşımlı ışıltılı jantlar süslüyor. Sunduğu mükemmel kontrol ve kusursuz kullanım özelliklerinin yanı sıra Yeni Citroën C4; sürücü ve sürüş rahatlığına odaklı iç donanımı, etkileyici akustik yapısı ve ses yalıtımıyla birlikte yolculuk sırasında maksimum konfor ve güveni bir arada sunuyor. Yeni C4’ün kişiselleştirilebilen konfor özellikleri ile kullanıcılar sürücü göstergelerinin renklerini ayarlayabilme, “polifonik” uyarı sesleri, klimaya özel ayar yapabilme ve yeni ses sistemi sayesinde zengin surround müzik eşliğinde yolculuk yapma fırsatına sahipler. Konforlu ve ferah koltuklara sahip Yeni C4’ün ön koltuklarında yer alan masaj fonksiyonu sayesinde yolculuk sırasında maksimum rahatlığı yaşamak mümkün.

Yeni Citroën C4’ün ve geniş iç hacmi ile birlikte kompakt dış ölçüleri de ferahlık ve çok amaçlı kullanım imkânı sunuyor. Uzunluğu 4,33 m, genişliği 1,79 m, yüksekliği ise 1,49 m olan Yeni C4 mevcut modele göre sadece 5 cm daha uzun, 2 cm daha geniş ve 3 cm daha yüksek. Sınıfının en büyüğü olan 408 litrelik bagaj hacmi, kullanışlı kübik alanları ve taban seviyesinin daha düşük olması sebebiyle daha kolay bir yükleme fonksiyonu sunması Yeni Citroën C4’ü rakiplerinden farklılaştıran diğer önemli özellikleri…

Yeni C4; yokuşta kalkış desteği, elektronik park freni, kör nokta uyarı sistemi, virajda aydınlatma sistemi, programlanabilir hız sabitleyici, hız sınırlayıcı ve 230 volt priz gibi teknolojileri kullanıcıları ile buluşturuyor.

Çevreye saygılı teknoloji micro-hybride e-HDi

Çevreye saygılı bir aile otomobili olarak tasarlanan Yeni C4, Citroën’in çevreci otomobiller için en son geliştirdiği e-HDi teknolojisini kullanıyor.

Citroën’in yeni e-HDi aktarma mekanizmalarıyla tüketiciye sunulan Yeni C4, karbondioksit emisyonunu ilk modellerde 109g/km’ye, gelecekteki modellerde ise 99 g/km’ye indiren yeni nesil Stop & Start sistemine de sahip. Yeni Citroën C4’de kullanılan Michelin Energy™ Saver lastikleri de emisyonun düşürülmesine ve yakıt ekonomisine önemli oranda katkı sağlıyor.

Yeni Citroën C4 e-HDi motor, 100 km’de şehir dışı kullanımda 3,8 lt, şehiriçi 4,7 lt, ortalamada ise 4,2 lt yakıt tüketimi ile segmentindeki en iyi yakıt tüketim değerlerinden birisine sahip.

Bunun yanı sıra, stop&start teknolojisi sayesinde, özellikle şehir içi yoğun trafikteki kullanımlarda,  % 25’e varan sürelerde motoru durdurarak, gereksiz yere motorun çalışmasını önlüyor.

Direksiyon başında sürüş keyfi, konfor ve üstün güvenlik arayan sürücülerin tüm isteklerine cevap verecek özelliklerle donatılan Yeni C4, Euro NCAP güvenlik testlerinde tüm kategorilerde alınabilecek en yüksek not olan 5 yıldız aldı.

Yeni Citroën C4, müşterilerin farklı beklenti ve ihtiyaçlarına hitap edebilmek amacıyla Attraction, Confort ve Exclusive olmak üzere 3 farklı donanım seviyesi ve 1.4 Vti 95 HP M/T, 1.6 VTi 120 HP M/T – BVA, 1.6 HDi 92 HP M/T, 1.6 HDi 112 HP M/T, 1.6 e-HDi 112 HP MCP ve 1.6 THP 156 HP MCP olmak üzere toplamda 9 versiyon ile satışa sunuluyor.

Yeni Citroën C4 Fiyatları

Başlangıç fiyatı: 33.900 TL

1.4 VTi 95HP Attraction M/T

Benzinli otomatik başlangıç fiyatı: 39.900 TL

1.6 VTi 120HP Confort BVA

Dizel başlangıç fiyatı: 38.400 TL

1.6 HDi 92HP Attraction M/T

Dizel otomatik başlangıç fiyatı: 44.900 TL

1.6 e-HDi Confort MCP

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı