Buradasınız
Home > Güncel > Daha Atak, Daha Çevreci: Mercedes-Benz M Sınıfı

Daha Atak, Daha Çevreci: Mercedes-Benz M Sınıfı

Alman otomobil üreticisi Mercedes-Benz, SUV sınıfında haklı bir üne kavuşan M Sınıfı ailesini tepeden tırnağa yeniledi. Yeni M Sınıfı üçüncü jenerasyonuyla yüzünü Stuttgart’ta gösterdi.

CARMEDYA olarak yerinde takip ettiğimiz Stutgart Sindelfingen’de bulunan Carl Benz Arena’da düzenlenen görkemli lansmanda dünya prömiyeri gerçekleşen Yeni  M Sınıfı, gerek tasarımı, gerekse de teknolojisiyle selefinin standartlarını daha da ileriye taşıyor.

Mercedes-Benz mühendislerinin uzun süredir üzerinde çalıştıkları araç yeni geliştirilen sistemlerle  üstün bir off-road ve on-road performansı sunmayı hedefliyor.

Premiere and Tec-Day Mercedes-Benz M-Class

Kasım ayında Türkiye’de 3.5 litrelik motor ve 7 G-Tronic şanzıman seçeneğiyle satışa sunulması planlanan Yeni M Sınıfı’nın tahmini satış fiyatı ise 115 bin Euro olacak.

Tam iki  yılda 7 milyon kilometre boyunca test edilen M Sınıfı’nda yakıt tüketimi düşürülürken, Pre-Safe güvenlik teknolojisi sunularak üstün koruma sağlıyor.

Aracın en dikkat çekici özellikleri arasında yer alan yakıt tüketimi oranı, önceki modele göre yüzde 25 gibi etkileyici bir oranda düşüş gösteriyor. Fabrika şartlarına göre elde edilen son test değerleri ML 250 BlueTEC 4MATIC için 100 kilometrede ortalama 6.0 litre yakıt tüketimi ve 158 g/km CO2 emisyon değerlerine işaret ediyor ki bu da bir depo ile 1500 km yol alabilmek anlamına geliyor.

Premiere and Tec-Day Mercedes-Benz M-Class

ML modelinde kullanılan 4MATIC (sürekli dört tekerden çekiş sistemi) daha da geliştirilerek, selefine göre çok daha başarılı bir yol ve offroad performansına imza atıyor.

Daimler AG Araştırma ve Geliştirmeden Sorumlu Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Thomas Weber, lansmanda yaptığı değerlendirmede Yeni M Sınıfı’nın markanın 125 yıllık otomotiv geçmişinin ve markayı temsil eden verimlilik, güvenlik, çeviklik ve şıklık temalarının somut bir örneği olarak karşımıza çıktığını vurguladı.

Sürtünme katsayısının 0.32CD’ye düşürüldüğü yeni araç, BlueEFFICIENCY ailesinin en yeni üyesi olarak Mercedes-Benz markası altındaki yerini alıyor. BlueTEC dizel ve yeni nesil BlueDIRECT benzinli motor yelpazesine sahip araç,  daha iyi performans ve daha düşük yakıt tüketimi ile emisyon değerleri sayesinde, atak karakterinin yanında çevreci kimliğiyle de öne çıkıyor.

Premiere and Tec-Day Mercedes-Benz M-Class

Şimdiye kadar sadece benzinli modellerde sunulan SCR emisyon teknolojisi ile çevreyi daha az kirleten araçta kullanılan bu en yeni teknoloji artık V6 CDI motorlu dizel versiyonlarda da kullanılabiliyor.

ML 250 BlueTEC’de S Sınıfı araçlardan tanıdığımız ve Euro 6 normlarını karşılayan 3.0 litre V6 motor yer alıyor. Ml 350 BlueTEC’de ise yeniden geliştirilen 3.0 litre V6 motor artık daha iyi yakıt tületimi ve emisyon değerleri sunuyor. Motorun daha verimli hale gelmesinin altında yatan sır ise 2005 yılından bu yana AMG modellerinde kullanılan TWAS (twin wire arc spraying) teknolojisi ve aracın ağırlığındaki 4.3 kilogramlık azalma…

Yener Gülünay – CARMEDYA / Stuttgart

Premiere and Tec-Day Mercedes-Benz M-Class

[table id=91 /]

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı