Buradasınız
Home > Güncel > Dacia’dan Rekor Büyüme

Dacia’dan Rekor Büyüme

Dacia

Renault Mais çatısı altında hizmet veren Dacia, büyümeye devam ediyor. Marka, 2010 yılında binek pazarında yüzde 125 ile önemli bir büyüme kaydetti ve pazar payını yüzde  2,5 seviyesine yükselterek büyümeyi sürdürdü. Dacia, 2009 yılında 9 bin 791 olan satış adedini 2010 yılında 19 bin 168 adede yükselterek toplam pazarda yüzde 96 oranında önemli bir büyüme kaydetti ve en çok satış yapan ilk 10 marka oldu.

Bu sonuçlarda, Mart ayında lansmanı gerçekleştirilen Dacia Duster’ın büyük etkisi oldu. SUV segmentinde yerleşmiş tabuları yıkarak, ezber bozan gerçek bir arazi aracının aynı zamanda hesaplı da olabileceğini ispatladı. 2010 yılında Duster, Autobest 2011’de 1. seçilerek müşterilerinin tercihini haklı kıldı. Duster ile birlikte Sandero, Logan Sedan ve Logan MCV modellerinin de performansında önemli gelişme sağlandı.

Dacia kazandırdı

20 Eylül – 20 Aralık 2010 tarihleri arasında marka bilinirliğini arttırmak üzere “Duster Dene Duster Kazan” kampanyası düzenlendi. Müşteriler, Dacia Yetkili Satıcısına gelerek, markanın ezber bozan modeli Duster’ı denediler. Çekilişe katılan 18101 müşteri arasından, 24 Aralık 2010 tarihinde Kadıköy 22. Noterliği huzurunda gerçekleştirilen çekilişle Duster sahibini buldu. Denizli ilinden kampanyaya katılan İbrahim Doğmuş, 7 Şubat 2011 tarihinde Duster’ının anahtarını Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar’ın elinden teslim aldı. Talihli İbrahim Doğmuş, “Duster tasarımını çok beğendiğim ve sahip olmak istediğim bir modeldi. Aracı denemek üzere Dacia Yetkili Satıcısına gittiğimde sürüşünü de tasarımı kadar beğendim. Böyle bir şansa sahip olduğum için çok mutluyum. Dacia yetkililerine İstanbul’da beni ağırladıkları için de ayrıca teşekkür ederim.” dedi.

Dacia Duster sağlam, geniş iç mekanlı, kullanımı kolay bir 4×4’ün uygun fiyatlı olabileceğini göstererek yerleşik inanışları bozuyor. Duster, 4×4 versiyonuyla günlük yaşamlarında gerçek arazi kapasiteleri sunan bir araca ihtiyaç duyan müşterilere yönelik olarak geliştirildi. 4×2 versiyonuyla da yüksek ve güvenli sürüş pozisyonu ile her türlü yol şartlarında kullanıma uygun çok amaçlı bir araç arayışında olan müşterilerin beklentilerini karşılıyor.

Dacia Duster hem satın alırken hem de kullanırken ekonomik bir araç. Dacia Duster’in 4×2 versiyonu 29.990 TL, 4×4 versiyonu ise 35.900 TL’den başlayan fiyatlarıyla satışa sunuluyor. Düşük yakıt tüketimi ve CO2 salımlı motor seçeneklerine sahip olan Dacia Duster bu özelliklerine uygun bakım maliyetini de ekliyor.

Dacia Duster, 1.6 16V 110 bg benzinli ile 1.5 dCI 85 bg ve 110 bg dizel motor seçeneklerini 4×2 ve 4×4 versiyonlarında müşterilerinin beğenisine sunuyor.

Duster’a Autobest 2011 ödülü

Autobest 2011 ödülü Dacia Duster’a verildi. Bu ödül 2010 yılında bir üretici tarafından pazara sunulan en iyi modele veriliyor. Autobest jurisinin üyeleri, aralarında yakıt tüketimi, çok yönlülük, iç mekan genişliği ve tasarım olmak üzere 13 farklı kriter üzerinden değerlendirme yaparak sıralamayı belirlediler. Bu kriterlerin her biri üzerinden puanlama yapıldı ve Dacia Duster 3600 puan üzerinden toplam 863 puan aldı. 15 juri üyesinden 10’u Dacia Duster’ı kazanan model olarak değerlendirdi.  Autobest jurisinin üyeleri 15 ülke temsilcisinden oluşuyor : Bulgaristan, Hırvatistan, Çek Cumhuriyeti, Kıbrıs, Makedonya, Macaristan, Polonya, Romanya, Rusya, Sırbistan, Slovakya, Slovenya, Türkiye, Ukrayna ve Malta. Autobest ödülü 2000 yılından beri veriliyor (www.autobest.org).

Dacia, Duster devriminden sonra bir ilke daha imza attı. Fabrikada orjinal olarak üretilen LPG’li Dacia otomobiller, Dacia showroom’larındaki yerlerini aldı. Logan sedan, Sandero ve Logan MCV 7 kişilik versiyonları için özel olarak geliştirilen bu LPG kitlerinin bakımları da Dacia Yetkili Servislerinde gerçekleştiriliyor ve tüm Dacia ürünlerinde mevcut olan 3 yıl/100bin km garanti hizmetinden yararlanıyor.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı