Buradasınız
Home > Otomobil Fuarları > Cenevre Otomobil Fuarı > Cupra, ilk kez Cenevre Fuarında sahnelendi

Cupra, ilk kez Cenevre Fuarında sahnelendi

SEAT GVA PressDay

CARMEDYA.COMSEAT’ın kendi bünyesinde bağımsız bir marka olarak çıkardığı Cupra, Cenevre’de ilk kez kamuoyunun karşısına çıktı. Fuarda dünyanın ilk yüzde 100 elektrikli touring yarış otomobili özelliğini taşıyor. Ayrıca Cupra e-Racer ve SUV segmentindeki modeli Cupra Ateca’yı ilk kez sahneye çıkardı.

Cupra, ilk kez Cenevre Fuarında sahnelendi

SEAT GVA PressDay

Fuarda ayrıca yeni Leon Cupra R ST ve yeni 1.5 TSI EVO motorla donatılan Leon’u tanıttı. 2018 Cenevre Uluslararası Otomobil Fuarı’nda Cupra standının başrol oyuncularından biri Cupra e-Racer oldu. Dünyanın ilk yüzde 100 elektrikli touring yarış otomobili Cupra e-Racer, benzinli motora sahip Cup Racer temel alınarak geliştirilmiş, tümüyle elektrikli bir yarış otomobili.

300 kW (408 HP) sürekli olmak üzere 500 kW (680 HP) güç üreten Cupra e-Racer, tork yönlendirme özellikli tek vitesi ve arka tekerden çekiş özellikleri ile tam bir motor sporları otomobili. Azami hızı 270 km/s olan Cupra e-Racer, sıfırdan 100 km/s’ye yalnızca 3,2 saniyede, sıfırdan 200 km/s’ye ise 8,2 saniyede çıkabiliyor. Cupra e-Racer’da ayrıca gösterge paneline entegre edilmiş yeni bir geri görüş teknolojisi bulunuyor. Bu sistemde geleneksel aynalar yerini üç kameraya bırakmış durumda.

Cupra Ateca ilk kez kamuoyu karşısında

Fuarda Cupra standının bir diğer ilgi çekici modeli ise ilk kez sahneye çıkan Cupra Ateca oldu. SUV segmentinde yer alan Cupra Ateca, zarif ve dinamik tasarımı, geniş iç hacmi ve büyük bagaj alanıyla öne çıkıyor.

Cupra Ateca, çarpıcı bir dış görünüme sahip. Önde, üstteki ızgaranın iç kısmında petek tasarımı, ortasında ise yeni Cupra logosu yer alıyor. Ayrıca özel tasarım tamponların hemen üzerinde yer alan alt ızgarada da Cupra adı mat alüminyum harflerle yazılmış durumda. Tavan rayları, yan aynalar, cam çerçeveleri, yan çıtalar, tekerlekler, ön ızgara ve difüzörlerde kullanılan parlak siyah, Cupra Ateca’nın dış görünümüne damgasını vuruyor. Bunların yanı sıra, yere Cupra adını ve logosunu yansıtan karşılama ışığı gibi ayrıntılar, otomobilin karakterine vurgu yapıyor.

İç mekanda kapı panelleri Alcantara® kaplamalı, kapı eşiğinde ise alüminyum bir levha üzerinde aydınlatmalı Cupra logosu dikkat çekiyor. Siyah Alcantara® döşeme üzerine bakır rengi dikişli koltukların yan kısımları, karbon fiber görünümüne sahip. Sportif deri direksiyon ve vites topuzu üzerinde de bakır rengi dikişler yer alıyor. Pedallar alüminyum, havalandırma ızgarası kapakları ve orta konsolun rengi ise parlak siyah veya krom kaplı. Direksiyonun, paspasların, ve anahtarın üzerinde Cupra logosu bulunuyor.

Cupra Ateca’nın standart donanımı üç temel ilkenin izinden gidiyor: Teknoloji, tasarım ve güvenlik. Bu sebeple otomobilde anahtarsız giriş ve çalıştırma sistemi, kablosuz şarj ünitesi, 360° çevresel görüş kamerası, 8” dokunmatik ekranlı medya sistemi, adaptif süspansiyonlu dinamik şasi kontrolü, dijital gösterge paneli ve park asistanı gibi özelliklerin tümü standart olarak sunuluyor.

SEAT Leon Cupra R ST

SEAT standında dikkat çeken modellerden biri de 300 HP gücündeki 2.0 TSI motoru, 4Drive dört tekerlekten çekiş sistemi ve DSG otomatik şanzımanıyla yeni Leon Cupra R ST. Leon Cupra R ST modeli, dış görünüşünü süsleyen bakır rengi logo ve amblemleriyle ayırt ediliyor. Otomobilde kullanılan özel 19 inçlik jantlar da aynı bakır rengini paylaşıyor. Otomobilde, ön tamponun çarpıcı görüntüsüne, yine aynı bakır tonundaki yeni tasarlanmış yatay hava girişleri damgasını vuruyor.

Otomobile binen sürücüyü, üzerinde Cupra R ST logosu yer alan alüminyum kapı eşik levhaları karşılıyor. Kapıların iç kaplamasında karbon fiber görünümlü kumaş kullanıldı. Marş düğmesine basıldığında, “Cupra R” adının işlendiği konsol üzerinde bulunan 8 inçlik renkli multimedya ekranında, Cupra R ST’ye özel bir karşılama mesajı görüntüleniyor.

İç mekanda havalandırma sisteminin ızgaralarında, direksiyondaki SEAT logosunda ve Alcantara® kaplamalı spor koltuklarda ve direksiyon üzerindeki dikişlerde bakır rengi ayrıntılar dikkat çekiyor. Otomobilde gösterge paneli olarak SEAT’ın Dijital Kokpit sistemi kullanılıyor. SEAT Leon Cupra R ST’nin üretimi Aralık 2018’te başlayacak.

SEAT Leon yeni 1.5 TSI EVO motoruyla

SEAT standındaki önemli otomobillerden biri de, yeni nesil 1.5 TSI EVO 150 HP motorla donatılan Leon. Dört silindirli benzinli motorda 350 barlık common rail direkt yakıt enjeksiyon sistemi ve turboşarjlı geliştirilmiş Aktif Silindir Yönetimi (ACT) özelliği bulunuyor. 1.5 TSI’da en güncel emisyon yönetmeliklerine uygun olarak tasarlanan yeni Otto Partikül Filtresi Sistemi yer alıyor. Performanstan taviz vermeden daha düşük yakıt tüketimi ve emisyon değerleri yakalayan yeni Leon 1.5 TSI versiyonu, yılın ikinci yarısında piyasaya çıkacak.

Kübra Yeşilkaya
2014 yılında lisede, Grafik Tasarım ve Fotoğrafçılık bölümünü bitirmişdir. 2016 yılında SAÜ MYO Üniversitesinden, Habercilik ve Gazetecilik den mezun olmuştur. Ayrıca AÖF – Medya ve İletişim bölümünde eğitimine devam etmektedir. 2014 den 2016 yılları sonuna kadar Kampüshaber gazetesinde Grafikerlik ve muhabirlik, aynı zamanda Hürriyet aile sitesinde editör yardımcılığı yapmıştır. Kısa bir süre M&T Reklam şirketinde grafik tasarımcı olarak yer almıştır. 2017 yılında Anadolu Yaşam Sağlık Tesislerinde Sosyal Medya Uzman yardımcılığı ve grafikerlik yapan Kübra Yeşilkaya, 2017 yılı sonunda bugün Medicon Grup da yeni görevine devam etmektedir.

    Benzer yazılar

    Yukarı