Buradasınız
Home > Güncel > Coupe Sınıfının Yeni Çağı: Mercedes Shooting Break

Coupe Sınıfının Yeni Çağı: Mercedes Shooting Break

Mercedes Shooting Break Concept

CARMEDYA – Coupe Sınıfının Yeni Çağı: Mercedes Shooting Break. Mercedes-Benz, ilk kez 2004 yılının Ekim ayında satışa sunduğu dört kapılı coupe modeli CLS ile yeni bir sınıfın kapılarını açmıştı. Modelin gördüğü büyük ilgi üzerine yepyeni bir otomobil için kolları sıvayan mühendisler 2008 yılının Eylül ayında başlattıkları çalışmanın sonucunda ortaya çıkan yeni konsept otomobilin örtüsünü geçtiğimiz günlerde Pekin’de kaldırdılar.

Alman üreticinin CLS modeli üzerine geliştirilen ve Shooting Break adı verilen konsept otomobil, dört kapılı coupe sınıfına yeni bir yorum getirirken, markanın gelecek modelleri hakkında da önemli ipuçları taşıyor.

Coupe Sınıfının Yeni Çağı: Mercedes Shooting Break

Aracın uzun bir burun ve keskin harlardan oluşan ön bölümü tamamen yenilikçi bir tasarım çizgisini işaret ederken, dikkatli olanların farkedebileceği gibi birçok unsur da Mercedes’in SLS AMG modelinden izler taşıyor.

Radyatör ızgarası önde büyük Mercedes yıldızı ile tüm dikkatleri üzerine çekmeye yetiyor. Otomobilin küt burun yapısı yaya korunmasına katkıda bulunurken, uzun ve sportif kaportaya vurgu yapıyor. Aracın biyonik formlu kaburgası Shooting Break konseptine sportif bir ruh katarken, yumuşak formlu uzun kaput keskin hatlı ön bölüm ile ilginç ve estetik bir kombinasyon yaratıyor. Izgaranın her iki yanında dinamik aydınlatma fonksiyonlarına sahip LED tipi yenilikçi far bloğu yer alıyor.

Led teknoloji

Shooting Break konseptinin far bloğu toplam 71 adet LED lambadan oluşuyor. Üç ayrı ok şeklindeki bölümden oluşan farların aralarında kalan bölümler de tamamen LED lambaları barındırıyor. Bu bölümler aynı zamanda sinyal lambası olarak da görev yapıyor. Ara bölümdeki farlar özellikle gece sürüşü sırasında devreye sokulduğunda kısa farlarla birlikte son derece estetik bir görüntü sağlıyor.

Otomobilin yay gibi gergin profili ve yanlarda bulunan estetik kontürler araca dışarıdan bakanlar için duruyorken bile hareket ediyormuş hissi veriyor. Alçak pencere tasarımı ve pencere çerçevelerindeki alüminyum malzeme ise konseptin coupe tasarım çizgisini vurguluyor.

Bu sıradışı konseptin sportif görünümünü 20 inç genişliğindeki alaşım jantlar tamamlıyor. Beş kollu tasarıma sahip jantlar otomobile dinamizm kazandırırken, büyük fren disklerinin kullanılmasına da olanak tanıyor.

Alman üreticinin bu çok özel konsept otomobili dışındaki estetik ve dinamik tasarım anlayışını iç mekanda da başarıyla sürdürüyor.,

İnce detaylar

Geniş panoramik cam otomobilin içinde ferah ve aydınlık bir ortam sunuyor. Aracın doğal ahşap ve deri malzemelerin kombinasyonuyla tasarlanan iç mekanında geniş ve ince bir hat üzerinde konuşlandırılan orta konsoldan gözlerinizi alamıyorsunuz. Konseptin içerisini döşeyebilmek için 10 metrekare deri kullanıldığınıda belirtmekte yarar var. Porselen etkisi yaratan açık renkteki napa deri ile koyu kahverengi renge sahip  anilin deri, metalik gümüş kaplamalarla birlikte son derece elit ve prestijli bir iç mekan sunuyor.

Dört kişi için oldukça geniş bir kullanım alanı ve diz mesafesi sunan Shooting Break,  bagaj bölümünün yatlarda görülen koyu renkli ahşap zeminiyle kontrast yapan ve uzunlamasına yerleştirilen alüminyum şeritler ile yenilikçi tasarım anlayışını ortaya koyuyor.

Bagaj bölümünü kenarlarında işinize yarayacak küçük araçların yerleştirildiği dört adet saklama bölümü bulunuyor. Aracın dışındaki parlak ve gösterişli renkler ise iç mekandaki pastel tonlarla hoş bir kontrast yaratıyor.

Anahtarsız çalıştırma sistemine sahip (start/stop) araçta önden arkaya doğru uzanan geniş konsol hem ön hem de arka koltukları birbirinden ayırırken, araç içindeki herkes için kol dayama yeri olarak da görev yapıyor. Koyu renkli deri döşemeye sahip bu konsolun üzerinde arka bölümdeki yolcular için iki adet bardak tutucu ve klima sistemi de yer alıyor.

Önde çift renkli orta konsolun en üst kısmında ise geniş bir ekran yer alıyor. Bu dijital ekran aracılığıyla hem araçla ilgili bilgileri edinebiliyor, hem de multimedya sistemlerine kumanda edebiliyorsunuz. Bu ekranın altında nostaljik tasarımıyla klima sisteminin havalandırma ızgaraları ve analog saat yer alıyor. Daha altta ise müzik ve klima sistemleri sıralanıyor.

Mercedes-Benz’in Shooting Break konseptinde yeni modellerde de kullanılması planlanan tamamen yeni V motor kullanılıyor. Doğrudan püskürtme sistemine sahip olan motor yakıtın çok noktadan püskürtülmesini sağlayan piezo-elektrik enjeksiyon valf teknolojisinin son neslini de bünyesinde barındırıyor. Alman üreticinin sportif konseptinin kalbinde 3.5 litrelik V6 motor bulunuyor. 306 HP güç üreten motor, 370 Nm tork sağlıyor.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı