Buradasınız
Home > Güncel > ContiTechnik Forum 2012: Yere Sağlam Basın!

ContiTechnik Forum 2012: Yere Sağlam Basın!

Continental’in teknolojilerini görebilmek amacıyla Almanya’nın Hannover şehrindeki Contidrom Pisti’ne gittik. Contidrom Pisti 45 yıllık bir geçmişe sahip. 45 yılda iki milyondan fazla lastik testi yapılmış. Bu testlerin çoğaltılabilmesi için yeni bir alan yaratılmış.

300 metre uzunluğundaki bu kapalı test alanı dünya ilk. Alanın en büyük özelliği her şeyin robotlar ile yapılması. Araca test yapılacak lastik takıldıktan sonra robot bir kol otomobili alıp fırlatılacak sapan düzeneğinin olduğu yere getiriyor. Evet yanlış duymadınız sapan gibi bir düzenek ile fırlatılıyor. 4.5 saniyede 100 Km/s ye çıkan test aracını bir robot fren kolu yardımı ile maksimum frenleniyor. Bilgisayarlar vasıtası ile bütün veriler hesaplanıyor. Belirli bir denemeden sonra ortalama değer alınarak lastiğin fren performansı ölçülüyor.

Continental bununla da kalmıyor ve fren yapılan zemin elektrik motorları yardımı ile değiştirilebiliyor. Zemin üzerindeki su derinliği de ayarlanabiliyor. Birçok yol ve hava koşulunda fren testi yapabilmek mümkün oluyor. İnsan kullanılarak yapılan ölçümlerden de çok daha kesin değerler veriyor. Ayrıca kış koşullarının yaratıldığı ve kış lastiklerinin testlerinin yapıldığı bir alan da var. İçerisi eksili değerlere kadar soğutulabiliyor ve oluşturulan buz üzerinde fren testleri uygulanıyor. Bu testler de yine robotlar tarafından gerçekleştiriliyor.

Continental ContiTechnik Forum 2012

Testler sırasında zeminlerin nasıl değiştirildiği, test yapılan aracın içerisindeki verilerin nasıl alındığı, lastiği oluşturan maddeler, sürtünme testi düzeneği (bu düzenekten dünyada iki adet var) çalışması hakkında mühendisler tarafından bilgiler verildi. Daha sonra karşılaştırmalı testlerin yapıldığı pistlere geçtik.

İlk istasyonumuz ıslak zeminde 80 Km/s ile fren testi idi. A etiketli bir Continental ve E etiketli Asya üretimli lastik takmış iki adet Audi A3 arasında yapıldı. E etiketli Asya üretimli lastik takmış Audi, A etiketli Continental takan Audi’nin durduğu yerden yaklaşık 14-15 mt. daha uzun mesafede ve önündeki süngerlere hızla çarparak durabildi.

Continental ContiTechnik Forum 2012

İkinci istasyonumuz ıslak pistte sürüştü ve pistin her bölümü ıslatılmıştı. 4 adet A etiketli Continental takmış BMW 118 araçlar ile lastiklerin ıslak performansını gözlemleyebilme şansımız oldu. Lastikler çok kararlı ve limitinizi aşmadığınız sürece istikrarlı hareket ediyorler. Daha sonra Ön lastikleri A etiketli Continental, arka lastikleri E etiketli Asya üretimli lastik takılı BMW’yi kullandık. Sonuç inanılmaz derecede şaşırtıcıydı. Aracın arkasını ben ve ESP (Elektronik Stabilite Programı) beraber uğraştığımız halde tutmak çok kolay olmadı.

Gaz verdiğinizde, gazı bıraktığınızda, vites ile motor kompresyonu yaptığınızda aracın arkası devamlı kayma eğilimi gösteriyordu. Arka lastikler sanki buz üzerinde gibiydi.

Üçüncü istasyonda gürültü testleri yapıldı ve mühendislerden kriterler hakkında bilgiler alındı.

Dördüncü istasyon kuru pistte Continental Sport Contact 5 P lastikleri takılmış araçlar ile sürüş idi. Lastikler tutundukça spor otomobiller (Porsche Panamera GTS, Audi S8, Audi RS3) ile virajları dönmek büyük keyifti.

Continental Mühendisleri ve organizasyonda görevli eğitmenler bizi Meksika dalgası ile uğurladılar. Biz de onları araçlarımızı yere sağlam bastırdıkları için minnettarlık ile selamlıyoruz.

Yazı: Mehmet Özcan / Hannover – Almanya

Fotoğraflar: Continental Press

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı