Buradasınız
Home > Güncel > Continental’den Yatırım Kararı

Continental’den Yatırım Kararı

Continental, Brezilya’nın Bahia eyaletinde bulunan Camaçari Endüstri Parkı’ndaki lastik fabrikasının üretim kapasitesini artırmak için 210 milyon dolar değerinde bir yatırım yapacak.

Yeni yatırımla ilgili konuşan Continental Tire the Americas CEO’su Matthias Schönberg, “Bu yatırım, bizim lastik üretimimizi dünya çapında ve özellikle BRIC (Brezilya, Rusya, Hindistan ve Çin) ülkelerinde önemli ölçüde büyütme stratejimizin bir parçasıdır. Böylece 2015 sonuna kadar Camaçari’deki fabrikanın üretim kapasitesini hemen hemen ikiye katlamış olacağız. 2010 yılında Continental fabrikası 4,5 milyon binek otosu lastiği ve 350 bin kamyon lastiği üretti. Bu yıl kapasite 5 milyonun üzerinde binek lastiğine ve 450 bin kamyon lastiğine çıkacak” dedi.

Continental Lastikleri Latin Amerika Genel Müdürü Renato Sarzano ise “2004 yılında gerçekleştirdiğimiz 260 milyon dolarlık ilk yatırımımızın ardından bu ikinci büyük yatırımımız. Hedefimiz, ABD, Kanada, Meksika ve Latin Amerika’nın oluşturduğu, Brezilya’nın da önemli bir konuma sahip olduğu ekonomik bir blok olan NAFTA’da bu fabrikanın tedarik sağladığı pazarların beklenen büyümesini karşılamak için üretimi artırmaktır” açıklamasında bulundu.

Çamaçari’deki fabrikanın Yönetici Direktörü Pedro Matos “Bu yatırımla birlikte sürekli işlemler gerçekleştirebilir, yeni ekipmanlar kurabilir ve fabrikada 400 yeni iş istihdamı yaratabilir ve böylece tüm bölgeye fayda sağlayabiliriz. Fabrikada bugün 1.150 kişi çalışmaktadır. Brezilya’da Nisan 2006’da sadece 18 ay süren bir inşaat süresinden sonra açılan ilk Continental lastik fabrikası 800.000 m² ‘lik bir alanda faaliyet göstermektedir”, diyerek yatırımın getireceği olanaklara dikkat çekti.

Continental’in Brezilya’daki pazar payı geçen yıl yenileme pazarında binek ve hafif ticari araç lastiklerinde rekor bir düzeye erişti. Continental 2010 yılında 2009’a kıyasla % 25 artış gösteren lastik satış hacmi ve ticari araç lastiklerinde % 38’lik artışla Brezilya’da bugüne kadar ki en iyi işletme sonuçlarına ulaşmıştır. Continental, dünya çapında 100 milyonun üzerinde binek lastiği üretmiş ve satmıştır.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı