Buradasınız
Home > Güncel > Comvex’e Mercedes-Benz Türk Damgası

Comvex’e Mercedes-Benz Türk Damgası

Mercedes-Benz Türk, 24 – 27 Kasım 2011 tarihleri arasında Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’ nde 3. kez gerçekleştirilecek olan Comvex Ticari Araçlar, Otobüs ve Yan Sanayi Fuarı’ na katılıyor.

Mercedes-Benz Türk, fuar süresince kamyon ürün grubundan, Atego 1518 C, Atego 2124 C, Axor 3229 C-ADR, Axor 2640 CL-RÖM, Axor 3236 B, Axor 1840 K, Actros 1844 LS, Actros 1841 LSNRL, Actros 1941, Actros 4851 K, hafif ticari araç ürün grubundan, Yeni Sprinter Minibüs 515 CDI 22+1 Servis aracı, Yeni Sprinter Minibüs 415 CDI 19+1 Okul aracı, Yeni Sprinter Minibüs 315 CDI 16+1 Servis aracı, Viano 2.2 CDI, Vito 113 CDI 8+1 Minibüs, Yeni Sprinter Kapalı Kasa Kamyonet 515 CDI, Yeni Sprinter Açık Kasa Kamyonet 315 CDI, otobüs ürün grubundan ise, Travego ve Conecto modellerini kapsayan geniş bir ürün yelpazesini standında sergiliyor.

Kampanyalar

Mercedes-Benz Otobüsler

Mercedes-Benz Finansal Hizmetler’in otobüs müşterilerine özel sunduğu avantajlı kampanya devam ediyor.

“Şimdi Al, 2012 Sezonda Öde” sloganı ile sunulan kampanya dahilinde Kasım ayı içerisinde Mercedes-Benz otobüs satın alan müşteriler, ödemelerine 2012 yılının Mayıs ayında başlayarak her ay için sabit olan taksit tutarı ile ödemelerini tamamlayacaklar.

24, 30 ve 45 ay olmak üzere üç farklı vade seçeneği sunan kampanya çerçevesinde Travego ve ya Tourismo otobüs satın alacak Mercedes-Benz müşterileri araçlarını Kasım ayında satın alarak Mayıs ayında ödemeye başlayabilecekler. Ödemelerin ilk taksidinin 6 ay erteleneceği bu kampanyada, TL ödemelerinde 12.750 TL’den başlayan aylık taksitler, Euro ödemelerinde ise € 4.500dan başlayan taksitler ile yepyeni bir Mercedes-Benz otobüs sahibi olunabilir.

Bu sayede araç yenileme ya da ilave araç yatırımı yapan müşteriler vade süresince sabit taksit tutarları ve vade sonunda aracın yüksek 2.El değeri sayesinde Mercedes-Benz Tourismo veya Travego’ya sahibi olabilmenin avantajlarından faydalanabilecekler.

Detaylar için: www.mbfh.com.tr

Mercedes-Benz Hafif Ticari Araçlar

Hafif ticari araçlar pazarının parlayan yıldızı Mercedes-Benz, okul, servis ve turizm gibi birçok farklı sektörde tercih edilen Sprinter ve Vito müşterilerinin güçlerine ortak, işlerine destek olmaya devam ediyor.

Mercedes-Benz Finansal Hizmetler’in %0.99 faiz oranı ile 48 aya varan vade seçeneği sunduğu kampanya dahilinde kurumsal Mercedes-Benz müşterileri ayda 531 TL’den başlayan ödemelerle Vito veya Sprinter (orta panelvan hariç), kişisel Mercedes-Benz müşterileri ise ayda 549 TL’den başlayan taksitler ile Vito sahibi olabilirler.

Mercedes Atego

Axor ve Atego

Türkiye kamyon pazarına ilk kez 2001 yılında sunulan Aksaray üretimi Atego ve Axor kamyonlar, 2011 yılında kabin içinde ve dışında yapılan değişikliklerle yenileniyor.   Bu çalışmalar sonrasında aracın dış görünümünün farklılaştırılmasının yanısıra işlevselliği ve sürüş rahatlığı artırılıyor.

Yenilenen  Axor ve Atego kamyonlar, ön ızgara tasarımındaki değişiklik ile amiral gemisi Actros ile aynı çizgilere sahip oluyor. Araçların iç tasarımında ise gösterge paneline eklenen ilave fonksiyonlar ve kullanılan yeni panel malzemesi ile yepyeni bir ön göğüs sunuluyor. Bu gösterge paneli, radyoyu ve araç menüsünü kontrol etme özellikleri ile Mercedes-Benz binek otomobillerini andıran yeni çok fonksiyonlu direksiyon ile de uyum sağlıyor. Yol araçlarında ilave olarak sunulan Bluetooth özellikli radyo ile sürücü direksiyon üzerindeki tuşlar aracılığıyla cep telefonunu yönetme imkanına kavuşuyor. Yine yol araçlarında standart donanıma eklenen yeni anahtar tasarımıyla birlikte sunulan uzaktan kumandalı merkezi kilit ile sürücüsüne ilave kolaylık sağlıyor.

Axor inşaat kamyonlarında sunulan ön alt koruma sacı, engebeli yollarda radyatörün ve motorun hasarlanma riskini azaltırken aynı zamanda motordan çıkan sıcak havanın şantiye alanında kaldıracağı toz miktarını azaltarak, Axor’ların sağlamlığını ve konforunu arttırıyor.

Mercedes Actros

Actros

Mercedes-Benz Actros kamyonlar Mercedes PowerShift otomatikleştirilmiş şanzımanın seri donanım kapsamına alınmasıyla bu sektörde bir ilke imza attı.

12 vitesli yeni PowerShift şanzıman, vites geçişlerini daha rahat ve hızlı bir hale getirerek sürüş konforunu artırıyor, yakıt ekonomisi sağlıyor, aktarma organlarının ömrünü uzatıyor ve klasik şanzımanlara göre daha düşük ağırlığı sayesinde aracın faydalı yük kapasitesinin artmasını sağlıyor.

Mercedes-Benz Actros, bugüne kadar 100.000 adedin üzerindeki kullanımıyla başarısını kanıtlayan ekonomik ve çevre dostu BlueTec motorlarla üretiliyor. BlueTec motorlarla donatılan Mercedes-Benz kamyonlar bugüne kadar yaklaşık 300 milyon litre dizel tasarrufu sağladılar ve çevreye 700.000 ton daha az karbondioksit salınımı yaptılar.

V6 motorlarda güçleri 235 kW (320PS) ile 359kW (476 PS) arasında değişen altı seçenek, V8 motorlarda ise güçleri 375 kW (510 PS) ile 440 kW (598 PS) arasında değişen üç seçenek bulunuyor.

Mercedes-Benz Türk, 2010 Aralık itibariyle Actros modelinin seri üretimini Aksaray Kamyon Fabrikası’nda gerçekleştirmeye başladı. Actros kamyonlar tüm dünyada ilk defa Almanya dışında bir ülkede üretiliyor. Türkiye üretimi Actros ürün gamı, 1841LSNRL, 1844LS, 1851LS tipi uzun yol çekicileri, 3341S çiftçeker çekici ve 4151K çiftçeker inşaat kamyonundan oluşuyor.

Mercedes-Benz Actros 1841 LSNRL, Mercedes-Benz’in “lowliner” olarak tanımladığı alçak şasili çekicileri oluşturuyor. Bu araçlar, ön ve arka akslarda hava süspansiyonlu olup 950mm beşinci teker yüksekliği sayesinde mega dorseler ile birlikte kullanılabiliyor. Lowliner araçlar, özellikle hacimli yük taşıyan uluslararası nakliye ve lojistik firmaları tarafından tercih ediliyor.

Aksaray Kamyon Fabrikası’nda üretilen diğer bir araç tipi olan 1844 LS ise Mercedes –Benz mühendisleri tarafından İtalya’da trafiğe kapalı bir alanda 40 ton toplam ağırlıkla 10.000km’lik bir teste tabi tutuldu. Bu testte araç, 100 km’de sadece19,44 litre yakıt tüketerek “dünyanın en az yakıt tüketen 40 tonluk kamyonu” ünvanı ile Guinness Rekorlar Kitabı’na adını yazdırdı.

Mercedes Conecto

Conecto

Mercedes-Benz Türk’ün Hoşdere Fabrikasında üretilen şehiriçi otobüsü Conecto, ekonomi ve yüksek kazanç için gerekli tüm şartları yerine getiriyor. En üst düzeydeki sağlamlık ve dayanıklılık kriterlerine uygun olan bu araç, katoforez daldırma boya tesisinde gördüğü işlem sayesinde korozyona karşı en iyi şekilde korunuyor.

Tam alçak tabanlı bir otobüs olan Conecto, şehir merkezlerinde kullanım için ideal ölçülere (12 m uzunluk, 2,55 m en ve 3,06 m dış yükseklik) sahip  ve 22,82 m’lik dönme çapı ile kullanıcısına yüksek bir manevra kabiliyeti sunuyor.

Üç kapısı ve alçak tabanlı yapısıyla yolculara binme ve inmeyi konforlu hale getiren Conecto’da bu konfor, standart olarak sunulan yana eğilme fonksiyonu ile daha da artıyor. Ön kapıda 320 mm, orta ve arka kapıda 340 mm olan basamak yüksekliği (araç yüksekliği) yana eğilme fonksiyonu sayesinde 60 mm daha azalıyor ve yaşlı, hareket kabiliyeti kısıtlı yolculara, tekerlekli sandalye veya çocuk arabası kullanıcılarına otobüse rahat binme ve inme olanağı sunuyor. Öte yandan Conecto’nun alçak taban yapısı ve üç geniş kapısı duraklarda yolcuların araca  binmelerini ve inmelerini kolaylaştırarak yolcu akışını hızlandırıyor ve aracın yoğun hatlarda daha seri hareket etmesini sağlıyor.

Conecto’nun yolcu kapasitesi 26 oturarak, 76 ayakta olmak üzere 102 kişi.

Geniş, renkli yan camlar, 2313 mm tavan yüksekliği, ferah iç mekan, rahat ve modern koltuklar Conecto’da çağdaş bir yolculuk ortamı sunuyor. Ergonomik ve güvenli araç kullanımını sağlayacak şekilde tasarlanan şoför mahalli, yolcu bölümünden ayrı bir klima ve havalandırma sistemine sahip.

Conecto’nun sessiz, Euro-4 normlarına uygun 7,2l hacimli motoru 2200 devir/dakikada 210 kW (282 bg) güç üretiyor. Motorun aracın arka tarafına dikey olarak yerleştirilmiş olması, hem motorun ve hem de motora bağlı agregaların bakımında büyük kolaylık sağlıyor.

Geniş kapsamlı aktif güvenlik paketi ile donatılan Conecto, dört tekerlekte disk frene sahip. Aracın standart donanımında bulunan ABS (Anti Blokaj Sistemi), ASR (Anti Patinaj Sistemi) ve EBS (Elektronik Fren Sistemi) seyir güvenliğini sağlıyor. Otomatik şanzımana entegre retarder, aracın fren sistemi ile birlikte sarsıntısız yavaşlamasını sağlıyor ve fren mesafesini kısaltıyor.

Mercedes Travego

Travego

Mercedes-Benz Türk, otobüs ürün yelpazesinin amiral gemisi olan TRAVEGO’yu kullanıcı ve yolcuların beklentilerine en üst düzeyde yanıt verebilmek amacıyla yeniledi ve geliştirdi. Özellikle güvenlik ve konfor alanlarında en güncel teknolojilerin uygulanmasıyla mükemmel hale gelen yeni TRAVEGO, kullanıcısına  en üst seviyede güvenlik, konfor, ergonomi, güç ve performans sunarak ekonomi ve yüksek kazanç için gerekli tüm şartları yerine getiriyor.

Aktif ve pasif güvenlik donanımı belirgin bir şekilde arttırılan yeni TRAVEGO, Mercedes-Benz otomobillerinin donanımlarını anımsatan sistemleriyle en üst düzeyde güvenlik sunuyor. Yeni TRAVEGO’nun güvenlik donanımı,

 • ön taraftan çarpışmalarda darbeyi emerek kaza anında sürücü ve ön koltuklarda oturan kişileri koruyan  “Ön Çarpışma Koruyucu Sistemi” (Front  Collision Guard – FCG) ve bu amaçla yeniden tasarlanan ön aks,
 • yüksek yol tutuşu sağlayan Elektronik Seviye Kontrolü ,
 • viraj dönüşlerinde güvenli görüş sağlayan, sis farına entegre viraj içi aydınlatma sistemi,
 • her türlü hava şartında güvenli görüş sağlayan yağmur sensörü ve fasılalı ön silecekler,
 • acil fren anında etkin uyarı vererek arkadan çarpmaları azaltan Adaptif Fren Lambaları,
 • dengeli ve güvenli bir seyir sağlayan Elektronik Stabilite Programı – ESP,
 • ön ve arka tekerleklerde daha güçlü ve homojen fren etkisi sağlayan yeni nesil disk frenler,
 • hızlı reaksiyon sağlayarak fren mesafesini azaltan Elektronik Frenleme Sistemi – EBS,
 • aracın şeritten çıkması halinde sürücüyü uyaran Şerit Takip Sistemi ve
 • ışık sensörünü kapsıyor.

Mercedes-Benz Türk’ün son dönemde 44 milyon Euro tutarında ek yatırım yaparak ürün ve üretim kalitesini ve verimliliğini arttırdığı Hoşdere Otobüs Fabrikası’nda üretilen yeni TRAVEGO, sürücü ve yolcularına üstün konfor sunuyor.

Sürücü mahallinde

 • kontrol kolaylığı sağlayan yeni göstergeler,
 • çok fonksiyonlu direksiyon,
 • ergonomik sürücü koltuğu,

güvenli bir yolculuk için gerekli şartları sağlıyor.

Öte yandan yeni TRAVEGO,

 • yeni nesil koltukları,
 • yeniden düzenlenen koltuk mesafeleri,
 • genişletilen ön kapı girişi,
 • yeniden tasarlanan ön aks ve ilave akstaki bağımsız süspansiyon sayesinde ulaşılan sarsıntısız seyir özelliği,
 • yeni klima ve aydınlatma sistemleri, ses ve görüntü sistemiyle, tüm beklentilerin ötesine geçecek  bir seyahat konforu sunuyor.

Dış tasarımda değişen tampon yapısı nedeniyle yeni bir ön görünüm kazanan TRAVEGO’nun ön camı, Mercedes-Benz  otomobil teknolojisiyle monte edildiğinden hem daha zarif görünüyor, hem de gerektiğinde kolayca değiştirilebiliyor.

Aracın ön kısmında uygulanan ön çarpışma koruma sistemine bağlı olarak ilk nesil araca göre gövdesi180 mm uzayan yeni TRAVEGO iki farklı uzunlukta üretiliyor:

 • 2 akslı, 12,18 m uzunluğunda TRAVEGO 15 SHD modeli  46 yolcu kapasiteli ve 428 PS (315 kW) gücünde, EURO 4 normuna uygun, sıralı 6 silindirli OM 457 LA motorla donatılıyor.
 • 3 akslı, 14,03 m uzunluğunda TRAVEGO 17 SHD modeli 54 yolcu kapasiteli ve 476 PS (350 kW) gücünde, EURO 4 normuna uygun, V 8 OM 502 LA motora sahip

TRAVEGO’nun bakım aralıkları 45.000 km’ye çıkarılan motorları, gerek düşük bakım maliyetleri, gerekse düşük yakıt tüketimiyle aracın ekonomikliğine yeni bir boyut katıyor.

Bunun ötesinde yeni TRAVEGO, en üst düzeydeki sağlamlık ve dayanıklılık kriterlerine de uygun:  Hoşdere Fabrikası’ndaki katoforez daldırma boya tesisinde gördüğü işlem sayesinde karoseri, korozyona karşı en iyi şekilde korunuyor.

Mercedes Sprinter

Sprinter

1,8 Milyar Euro’luk bir yatırım ile geliştirilen Mercedes-Benz Sprinter, farklı uzunluk, yükseklik, ağırlık, karoseri, dingil mesafesi ve motor seçenekleri sayesinde yaklaşık1000 farklı versiyonu ile müşterilere sunuluyor.

Sprinter’de 3 farklı dingil mesafesi (3250/3665/4325 mm), 5243’den 7343 mm’ye 4 farklı uzunluk seçeneği ve “standard”, “yüksek” ve yeni “süper yüksek” olmak üzere 3 farklı tavan seçeneği mevcut.

Büyük sürgülü kapısı sayesinde sınıfındaki en geniş yükleme alanını sunan Sprinter, minibüs, panelvan ve şasi kamyonet tiplerinden oluşan zengin model yelpazesi sayesinde her türlü ihtiyaca cevap veriyor. Sprinter Panelvan, 7.0 – 17 m3 arası yükleme alanı sunarken, araç 3.0 – 5.0 ton arası AYA (Azami Yüklü Ağırlık) ağırlık yükleme seçeneği sunuyor. Ayrıca kasalı ve kasasız seçenekleri ile şasi kamyonetler 18 metreküpe kadar hacim sunarak ticari hayata değer katmaktadır.

Minibüs segmentinde ise okul, turizm, servis ve şehir taşımacılığında sektörün öncü markası Sprinter yeni aracı ile standartları yeniden belirlemektedir.  Sprinter orjinal minibüs araçlar 9+1’den 22+1’e kadar sunduğu koltuk düzenleri ve koltuk düzenine göre farklılık gösteren bagaj hacimleri ile her söktere uygun çözümler sunuyor. Araçlar 2001/85 AT gereksinimlerini sağlamakta olup tüm koltuklarda standart 3 nokta emniyet kemeri bulunuyor. Sınıfında tek fabrika çıkışlı sensörlü elektrik kapıya sahip Sprinter’da sensörleri çok hassas olan elektrikli kapı özelliği sayesinde ufak bir dokunuşla dahi kapı geri açılıyor, sıkışmaları önlüyor. Ayrıca tüm okul araçlarında standart olan kamera sistemiyle güvenlikle zerafeti biraraya getiriyor.

Zengin seri donanıma sahip olan Sprinter’de sürücü hava yastığı, 6 ileri vites şanzıman, geniş açı aynalar standart donanım kapsamında. Yine standart olan yeni rampa kalkış sistemi ve otomatik yanan farlar ile opsiyonel sunulan yol bilgisayarı ve dış aynalara entegre parktronik, yeni Sprinter’de kullanım konforunu artıran sistemler.

Aktif ve pasif güvenlik önlemleri Sprinter’de büyük önem taşıyor. Kendi kategorisinde en güvenli araç olarak tanımlanan Sprinter’de yeni nesil Elektronik Dengeleme Programı  (ESP) olan ADAPTIVE ESP de standart donanım kapsamında. Değişken yük ağırlığını dikkate alarak aracın ağırlık noktasını  hesaplayan bu sistem,  araç güvenliğini büyük ölçüde arttırıyor. ADAPTIVE ESP, BAS fren destek sistemini, ASR anti patinaj sistemini, ABS anti blokaj sistemini ve EBV elektronik güç dağıtım  fonksiyonlarını da sunuyor.

Mercedes-Benz Sprinter’in yeni nesil Euro 5 çevre dostu motorları, en güncel dizel teknolojisini  sunuyor. Ayrıca Sprinter araçları düşük yakıt tüketimi ve  20,000 Km’de bir olan uzun bakım aralıkları ile düşük işletim maliyetine sahip.

Sprinter araçlar üstün teknik özelliklerinin yanı sıra takas imkanları, 0,99% faiz oranı ve mevsimsel esnek ödeme seçenekleriyle müşterilerine uygun çözümler sunuyor.

Mercedes Viano

Viano

Geniş hacimli araçların en üst kategorisini tanımlayan yeni Mercedes-Benz Viano kendi sınıfında değerleri yeniden belirliyor. Yeni motorlar ve yeni şanzımanlar yakıt tüketimini ve emisyonu düşürürken aracın performansını da artırıyor.Yeni yürüyüş takımları azami sürüş konforu ve sürüş güvenliğini sağlıyor. Bunların ötesinde yeni Viano güncel Mercedes-Benz otomobil modellerini anımsatan “yüzü” ve yeniden tasarlanan arka kısmı ile dikkat çekiyor. Araç içinde ise yenilenen cockpit Viano’ya bir binek otomobili zarafeti veriyor.

Viano’daki yeniliklerin başında tamamen yeni geliştirilen çevre dostu, tümü Euro 5 normlarına uygun motorlar geliyor. Yeni motorlar ile yakıt tüketimi ve  CO2 emisyonu muazzam ölçüde düşürülmüştür. Aracın çevre dostu özelliği,  seri donanım kapsamında olan 5 ileri otomatik şanzımanı ve BlueEFFIECIENCY  teknolojisi sayesinde daha da güçleniyor.

Arkadan çekişli Mercedes-Benz Viano bu özelliği sayesinde ilk tanıtımından beri üstün yol tutuşu ve dinamizmi  ile kullanıcılarını etkiliyor. Yeni Viano ayrıca tamamen yenilenen şasi yapısı ile de dikkat çekiyor, konfora ve sürüş güvenliğine yeni standartlar getiriyor.

Viano modellerinin tamamı hava süspansiyonlu, otomatik vitesli ve 163 bg 2.2 CDI motorlu olarak piyasaya sunulmuş olup, Trend ve Ambiente modelleri ile Viano toplamda 2 aksesuar seviyesiyle tüm kullanıcılarının tüm ihtiyaçlarını karşılıyor.

Mercedes Vito

Vito

Mercedes-Benz Vito, yeni geliştirilen motorları ve şanzımanları ile dikkat çekiyor. Emisyon değerleri ve yakıt tüketimi büyük ölçüde düşürülen yeni Vito’nun performansı da arttırıldı.

Yeni Vito Minibüs 8+1, yarı camlı Mixto, tamamı camlı 6+1 ve panelvan modelleri ile müşterilerin beğenisine sunuluyor.

Özellikle 8+1 minibüs modeli turizm sektörünün tüm ihtiyaçlarını karşılamaküzere hazırdır. D2 turizm belgesine yazılabilen 8+1 yeni Vito sınıfında katlanabilir, yön değiştirebilir koltukları  ve 70 cm. bagaj alanı sunabilen tek araç konumunda.

Mercedes-Benz Vito modellerinde BlueEFFIECIENCY teknolojisi standart olarak sunuluyor. Ayrıca tüm düz vites modellerde sunulan Eco Start stop çevre ile uyumlu ve işletme maliyetlerini önemli derecede düşüren çok önemli ve sınıfının tek aracı olarak öne çıkıyor.

Sürücü mahalli daha ergonomik hale getirilen Vito’nun yolcu taşımacığı için üretilen modellerinde araç içi de daha çekici hale getirildi. Yenilenen “yüzü” ile Mercedes-Benz otomobillerini çağrıştıran yeni Vito, kullanıcısına bununla birlikte bir ticari araçtan beklenen dayanıklılığı ve performansı sunuyor.

Yeni Vito iki diesel motor seçeneği ile satışa sunulmuştur:

 • Dört silindirli 100 kW (136 bg) gücünde motorla donatılan Vito 113 CDI,
 • Dört silindirli 120 kW (163 bg) gücünde motorla donatılan Vito 116 CDI,

Dört silindirli motorlar için geliştirilen ECO Gear düz altı vitesli şanzıman,  optimum performans ile düşük emisyon ve düşük tüketime ulaşmayı sağlıyor.

136 bg ve 163 bg gücünde motorlarla ithal edilen yeni Vito ve Viano’nun tüm modelleri Euro 5 BlueEFFICIENCY paketi donanımına sahip.

Vito’lar üstün teknik özelliklerinin yanı sıra takas imkanları, 0,99% faiz oranı ve mevsimsel esnek ödeme seçenekleriyle müşterilerine uygun çözümler sunuyor.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

  Benzer yazılar

  Yukarı