Buradasınız
Home > Güncel > Common Rail Teknolojisi Denize İniyor

Common Rail Teknolojisi Denize İniyor

Binek otomobillerden ticari araçlara, lokomotiflerden deniz taşıtlarına kadar dünyada tüm motor çeşitleri için Common Rail enjeksiyon sistemi sağlayan tek şirket olan Bosch, 2,2 Megawatt güce ve silindir başına 2,5 litre hacme sahip motorlar için Modüler Common Rail (MCRS) sistemini geliştirdi. 2014 yılında devreye girecek olan MCRS, Common Rail enjeksiyon teknolojisinin avantajlarını yük gemilerinde, feribotlarda ve yatlarda kullanılan dizel motorlara da taşıyacak.

Bosch’un bu sistemi sayesinde, motor imalatçılarının, gemi motorlarına ait gelecekte yürürlüğe girecek egzoz gaz emisyonu standartlarını karşılaması daha da kolaylaşacak. Common Rail teknolojisinin kullanımı, diğer uygulamalarda olduğu gibi, deniz motorlarında da yakıt tüketimini düşürerek gemi işletmecilerine ekonomik getiriler sağlayacak.

Büyük dizel motorlara bile kolaylıkla adapte edilebiliyor

Bosch MCRS, ayrı bir yüksek basınçlı haznesi (rail) içermeyen modüler bir Common Rail sistemi… MCRS sisteminde yüksek basınçlı yakıt haznesi, yüksek basınç pompası ve enjektöre entegre ediliyor. Enjektörlerin kendileri birbirlerine kısa bir yüksek basınç hattı aracılığıyla bağlanıyor. Bağımsız bir yüksek basınç haznesi bulunmadığından, sistem esnek bir biçimde farklı sayıda silindire adapte edilebiliyor. Böylelikle dört silindirli düz sıra motorlardan 20 silindirli V motorlara kadar her sisteme uygun hale getiriliyor.

2200 bar’a kadar enjeksiyon basıncına ulaşılmasını sağlamak için MCRS Common Rail platformunu geliştiren Bosch, böylelikle hem mevcut hem de gelecekteki gemi motor emisyon standartlarını karşılamayı olanaklı hale getiriyor.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı