Buradasınız
Home > Güncel > Çocukların Yıldızı: MINI Chili Star

Çocukların Yıldızı: MINI Chili Star

01 Eylül – 30 Kasım 2011 tarihleri arasında, İstanbul’un en çekici ve merkezi bölgelerinde üç ay boyunca sürecek olan Stars of İstanbul açıkhava sergisinin amacı Birleşmiş Milletler ile UNICEF’in “2015 yılına kadar temel eğitimsiz çocuk kalmasın” hedefine destek vermektir. Bu proje kapsamında bir yandan İstanbullulara şehrin en işlek noktalarında görsel bir şölen sunulurken, diğer yandan diplomalarını alabilmeleri için, hızlandırılmış bir programla, ilkokula gidememiş veya yarıda bırakmak zorunda kalmış çocukların okutulması hedefleniyor.

Stars of İstanbul, sosyal sorumluluk amacının yanı sıra, şehri güzelleştirerek, sanatın sokağa nasıl taşınabileceğini iyi bir örnekle sunma vizyonu ile  sanata ve sanatçıya destek olmak, sosyal sorumluluk bilincini pekiştirmek, her alandaki zenginliğimizi ortaya  çıkartmak, yaşadığımız kente pozitif katkıda bulunma misyonunu taşıyor.

Sergilenecek olan toplam yüzyirmi adet yıldızdan biri de MINI Chili Star adıyla, MINI otomobil markasını temsilen Nişantaşı’da konumlanıyor. MINI’nin eğlenceli ve sıradışı karakterini vurgulayan yıldızın tasarımı Engin Öztekin’e ait. Sanat Yönetmeni kimliğinin yanı sıra illüstrasyonları ve yarattığı karakterlerle adından söz ettiren Öztekin, tasarım yapıyor, fotoğraf çekiyor, çiziyor, üretiyor. Öztekin, MINI Chili Star tasarımından şöyle söz etti: “MINI ve yıldız bence başından beri keyifli bir ikili olacağının ipuçlarını veriyordu. Öncelikle MINI, kalite, tasarım ve estetik anlamında kendini kanıtlamış, kült bir marka. Hatta bir sembol. Dolayısıyla hepimizin çok sevdiği yuvarlak çizgileri, canlı renk kombinasyonları ve önden bakınca insan suratını andıran duruşu benim için ilham verici bir çıkış yolu oldu. MINI için bu yıldızı tasarlamak benim için büyük bir keyifti.”

Değer yargıları gereği herşeyden önce pozitif ve arkadaşçıl yol izleyen, eğlenceli kimliği ile pek çok çocuğun da  ilgisini çeken, yapılacak bu yardımın ne derece öneli olduğunu bilen MINI, bu projede yer almayı tereddütsüz kabul ederek, aynı zamanda çocuk kitapları yazacak kadar bu işe yatkın olan sanatçı Engin Öztekin’in tasarımını beğeniyle sergiliyor.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı