Buradasınız
Home > Güncel > CMS Ar-Ge Merkezi Belgesi’ni Aldı

CMS Ar-Ge Merkezi Belgesi’ni Aldı

Türkiye’nin lider, Avrupa’nın dördüncü büyük alüminyum jant üreticisi CMS Jant Yönetim Kurulu Başkanı Bertuğ Ösen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından verilen ‘AR-GE Merkezi Belgesi’ni aldı.

5746 sayılı “ araştırma ve geliştirme faaliyetlerinin desteklenmesi” hakkında kanun gereğince verilen belgeyle CMS, hizmetlerine AR-GE Merkezi’ni de dahil etmiş oldu.

2008 yılından bu yana, 106 başvuru içerisinde 84 firmanın almaya hak kazandığı belgeyle CMS, otomotiv yan sanayi sektöründe bu belgeye sahip 17 firmadan biri oldu.

5746 sayılı kanun; ülke ekonomisinin uluslararası rekabet edebilir bir yapıya kavuşturulması için teknolojik bilgi üretilerek üründe ve üretimde yeniliklerin geliştirilmesi, teknolojik bilginin ticarileştirilmesi, rekabet öncesi iş birliğinin sağlanması ve doğrudan yabancı yatırımların ülkeye girişinin hızlandırılması amaçlıyor.

Türk otomotiv yan sanayinin en büyük ilk 10 üreticisi arasında yer alan CMS’nin en fazla jant ihraç ettiği ülkelerin başında otomotiv endüstrisinin kalbinin attığı Almanya, Fransa ve İtalya gibi ülkeler yer alıyor. CMS, Toyota, VW AG (Audi, Bentley, SEAT ve Volkswagen), PSA Grubu (Peugeot-Citroen), Fiat Grubu (Alfa Romeo, Fiat ve Lancia), BMW, Renault ve Mercedes gibi markalar için ihracat odaklı üretim gerçekleştiren CMS, Türkiye’de ise yine üretici firmalar Toyota, Renault, Fiat ve Honda markaları için jant üretiyor.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı