Buradasınız
Home > Güncel > Civic HB Ailesi Genişliyor

Civic HB Ailesi Genişliyor

Honda’nın Türkiye’deki en çok ilgi gören modeli Civic’in yenilenen hatchback model ailesi genişlemeye devam ediyor. Honda Civic Hatchback 1.4 Sport’tan sonra 28 Nisan itibariyle 1.4 i-shift Technology de 49 bin 950 TL’lik fiyatıyla satışa sunuldu.

Civic HB 1.4 i-shift Technology, navigasyon özelliğiyle öne çıkıyor. Civic HB 1.4 i-shift Technology’de entegre Kenwood DDX4038 navigasyon, Bluetooth araç kiti, DVD player ve direksiyondan kumanda özellikleri bulunuyor. Araçtaki navigasyon özelliğinde güncellenen Türkiye haritası yer alırken, navigasyonu SD Card ile güncelleme imkânı da sunuluyor. Sesli yönlendirme, otomatik yeni yol belirleme, üç yol seçeneği (en kısa, en hızlı, off-road) ve adresten yol tarifi ise navigasyonun diğer özellikleri arasında bulunuyor.

Otomobildeki entegre Bluetooth araç kiti, her model cep telefonu ile uyumluyken, CD/DVD okuyucu veya USB üzerinden DVD video oynatılabiliyor. İki kanala indirgenmiş Dolby Digital ve DTS, MPEG1 / MPEG2 / DivX (Home Theater3.0) / JPEG dosyalarını oynatma ve MP3 / WMA / AAC / WAV dosyalarını çalabilme de cihazın öne çıkan özelliklerinden birkaçı…

Civic HB 1.4 i-shift Technology; 100 PS güç üretirken 127 Nm /4800 rpm tork değerine ulaşıyor. Şehir içi yakıt tüketiminde 6.9 lt./100 km. değerine sahip olan araç, şehir dışında 5.1 lt./100 km. yakıt harcarken karma yakıt tükeminde ise 5.7 lt./100 km.’lik değeriyle dikkat çekiyor.

Toplam 4256 mm. uzunluğa, 1765 mm. genişliğe ve 1460 mm. yüksekliğe sahiparaçta kullanılan i-VTEC motor, elektronik olarak kontrol edilen akıllı valf zamanlaması sayesinde hıza bağlı olarak yakıtın yanmasını kontrollü bir seviyede tutuyor, yakıt tüketimini azaltırken, emisyon değerini düşürüyor.

Honda Civic HB İç

Yenilenen otomobilde sportif ön ızgara, Honda Accessories tarafından Civic’e özel tasarlanan 16’’ spor jantlar, yeni tasarım ve alcantara sportif koltuk döşemeleri var. Katlanabilir koltuklar, Yeni Civic Hatcback’in en önemli özellikleri arasında yer alıyor.  Yüksek devir uyarı ışığı, ekonomi uyarı göstergesi, toplam kilometre, lastik basınç göstergesi, yol bilgisayarı gibi özellikler Multiplex Gösterge Paneli’ni kullanışlı kılıyor. İç kabin genişliğiyle bilinen Civic HB, 803 mm. olan ön ve arka yolcu arasındaki mesafesiyle konforu artırıyor. Yeni Civic HB’in koltukları yine bel, omurga ve kalçayı destekleyecek tasarıma sahip.

Yeni Civic HB 1.4 i-shift Technology’nin arka koltuklarında basit bir işlem ile 60:40 oranında bölünen koltuklar yatırıldığında düz bir zemin elde ediliyor. Araç, böylece 1.282 lt. ile sınıfının en geniş bagaj hacimlerinden birine ulaşıyor. Ayrıca 60:40 bölünebilen koltuk tabanları kaldırılıp sırt bölgesine kilitlenerek bagaj bölümüne sığmayacak kadar uzun objelerin kolayca taşınabilmesi mümkün oluyor.

Üstün güvenlik önlemleriyle Euro NCAP’ten 5 yıldız almayı başaran Yeni Civic HB’te ABS’nin yanı sıra frenleme performansını ve dengesini sağlamak için Elektronik Fren Gücü Dağıtım Sistemi (EBD) bulunuyor. Araç, ayrıca dönüşlerde, hızlanmalarda ve ani manevralarda sürücünün aracı kontrol etmesine yardımcı olacak Araç Denge Kontrol Sistemine de (VSA) sahip. Ön koltuklarda aktif gergili emniyet kemeri ile aktif kafalıklar, arka koltuklarda oturan yolcuların emniyet kemeri takıp takmadıklarını gösteren güvenlik sistemi de Civic HB’nin güvenlik önlemleri arasında yer alıyor.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı