Buradasınız
Home > Güncel > Citroen’in Cenevre Kozları: Technospace ve Hybrid Air

Citroen’in Cenevre Kozları: Technospace ve Hybrid Air

Citroen, en çok satan modellerinden olan C3 ve kompakt MPV segmentinin en önemli oyuncularından olan C4 Picasso olmak üzere, bu iki modelinde gerçekleştirmiş olduğu yenilikler ile ürün atağını bu yıl da sürdürmeyi hedefliyor.  Citroen, otomotiv sektörünün en önemli etkinliklerinden 2013 Cenevre Otomobil Fuarı’nda sektörde çıtayı yükselten yaratıcı teknolojilerini sergiledi.

Citroen, bu yılın başında açıkladığı, markanın geçmişe dayalı deneyimlerine dayanan Hybrid Air teknolojisini sergilerken;  her kulvardaki iddiasını ortaya koyarak, DS3 Cabrio ile de cabrio premium pazarını fethetme konusunda  iddialı  tavrını göz önüne seriyor.

Hybrid Air, çok daha ekonomik bir fiyata ve araç içerisindeki alan üzerinde herhangi bir etkiye sahip olmadan çok daha düşük karbon salınımı ile 100 kilometrede 2 litrelik yakıt tüketimi ve akü kullanımı olmadan devrim yaratan bir performans vaad ediyor. Devrim yaratan bu teknoloji, özellikle B ve C segmentlerindeki modellere son derece uygun. Cenevre Otomobil Fuarı ziyaretçileri bu teknolojiyi yeni Citroen C3 modeli üzerinde deneyimlediler.

Technospace Konsept

Picasso serisinin 14 yıllık serüveninde ulaştığı   3 Milyonluk satış adedi Citroen’in bu segmentteki gücünün en büyük kanıtı. İleri bir teknoloji atağı yaşayan  Citroën, 2013’ün ikinci yarısından sonra piyasaya çıkacak olan markanın gelecek kompakt MPV’sini haber veren , Technospace konseptini Cenevre Otomobil Fuarı’nda sergiledi. Citroën’in ”Créative Technologie” imzasının en son dışa vurumunu temsil eden Technospace konsepti  ile marka yeni çağa adım attığını duyuruyor.

Technospace’in öne çıkan özellikleri arasında 98 g/km’lik CO2 emisyon seviyesi ve yeni Etkin Modüler Platform 2 (EMP2), 7 inçlik ve 12 inçlik verilerin yer aldığı hassas dokunuşlu ekran, yeni boyutları ile (uzunluk: 4.43 m, genişlik:  1.83 m yükseklik: 1.61 m) birleştirilen kompakt yapısı sayesinde ferah bir yaşam alanı ve bagaj hacmi. ( 537 lt VDA ), üç boyutlu tasarıma sahip ileri teknolojili farlar bulunuyor.

Citroen Hybrid Air

Citroen C3

Yenilenen Citroen C3, markanın 2002 yılından beri yaklaşık 3 milyon adet satan modelinin başarısını devam ettirmek üzere tasarlandı. Nisan 2013’te piyasaya sunulacak olan Yeni C3 “Zenith Panoramik ön cam” , araç içi konfor, ferahlık ve çok daha yenilikçi teknolojilerle vazgeçilmez bir sürüş deneyimi sunuyor.

Nisan 2013’te yapılacak olan lansmanından önce Cenevre Otomobil Fuarı’nda tanıtılan Yeni C3’ün özelliklerine daha fazla güç ve derinlik katılıyor. Citroen C3 iç ambiyansı ve manevralar sırasında kolaylık sağlayan geri görüş kamerası dahil olmak üzere araç içi yeni teknolojik ekipmanı ile artık  daha da keyifli ve rahat bir yolculuk sunuyor.

Yeni C3 ; yüzde 15 daha fazla güç ve yakıt tüketiminde yüzde 25 azalma sağlayan yeni PureTech benzinli motoru ile verimli yapısını sağlamlaştırıyor.

Yenilenen Citroen C3’ün dışı, düzenli çizgileri sayesinde hatları ve dinamiği ile göz alıcı bir görünüm sergiliyor. Daha sağlam bir görünüm ve ekstra etkileyicilik sağlayarak markanın yeniden yapılandırılan çıtaları ve çamurluğa monte edilen LED gündüz sürüş farları ile aracın ön tarafında yeni bir dokunuş oluşturulmuş. Ayrıca, yenilenen CITROËN C3 tarafından sağlanan sağlamlık hissini vurgulayarak alt kısımlarda yer alan yeni reflektörlerle birlikte, yeni arka farlar ile  daha da etkileyici. Model, Yeni Mürekkep mavisi ile  renk seçeneklerini toplamda dokuza çıkarttı.

C3, kabinde mat siyah, kahverengi veya gri renklerinde çapraz şeritle vurgulanan gösterge paneli ve krom kaplamalar başta olmak üzere yüksek kalitede malzemeler barındırıyor. C3 ayrıca gösterge paneli şeritlerine tam olarak uyan yeni bir döşemeye sahip. Ve en ince ayrıntılar dikkate alındığında, okunması kolay sürüş bilgileri için gösterge grubunda arka ışık rengi olarak beyaz kullanılmış.

Yeni C3, segmentindeki en kompakt araçlardan birisi. 3.94 m uzunluk, 1.71 m genişlik ve 10.8 m dönüş çapına sahip olan araç, şehiriçi sürüş için mükemmel boyutlara sahip.

C3 cömert boyutlara sahip bir kabin, 300 litrelik bagaj ve bol miktarda saklama gözüne (merkezi konsol, eldiven kutusu, orta konsol kolçağı vs.) sahip.

C3, benzersiz kişiliğinde özel bir özellik barındırıyor: segmentinde en iyi görüşü sağlayan Zenith ön cam, manzarayı kabinin içerisine getiren bu gerçek teknolojik özellik, tamamen yeni bir sürüş deneyimi sağlıyor.

Zenith ön cam, ön koltuktaki yolcuların görüş alanını yukarı yönde 80° arttırıyor. Son derece ince direklerle bir araya geldiğinde camın olağanüstü uzunluğu, sürücülere araç içerisindeyken aracın dışında oldukları izlenimini vermekte. Ön yolcuların üzerinde ön camın üst kısmında yer alan güçlü güneş koruması, ön görüş için normal-şeffaf cama kademeli olarak geçiş sağlıyor.

Yeni C3 aynı zamanda markanın konfora ilişkin tüm uzmanlığından faydalanıyor. Yumuşak bir sürüş, akustik ve titreşim ile araç içerisindeki herkese konfor sağlayan araç, ayrıca cömert genişliğe sahip cam yüzeylerin açıklığı ve otomobil  parfümü ile görsel ve kokuyla ilgili konfor sağlıyor. C3, manevraları kolaylaştıran yeni bir teknoloji olan park yardım sensörlü arka görüş kamerası ve ayrıca Bluetooth eller serbest kiti, priz fişi ve USB soketi, eMyWay navigasyon ve müzik sistemine sahip.

Yenilenen Citroen C3 dengeli yol davranışları, son derece kontrollü kütlesi, optimize edilmiş 0.30’luk rüzgar direnci ve bir dizi duyarlı ve etkili motor ile hem şehir içerisinde hem de şehir dışında eşit oranda kullanım kolaylığına sahip.

Yeni C3 yeni nesil PureTech benzinli motor, 3 silindir ve 1 veya 1.2 litre kapasite ile destekleniyor. Bu güç sistemleri yakıt ve CO2 emisyonları açısından  oldukça ekonomik . PureTech motorları sürüş keyfini koruyarak mükemmel bir performans sağlamakta. VTi 68 ve VTi 82 motorları fabrika verilerine göre, 4.3 ila 4.5 l/100 km olmak üzere çarpıcı şekilde düşük yakıt tüketimine ve 99 ila 104 g/km arasında CO2 emisyonlarına sahip. Manuel veya otomatik şanzıman seçenekleri mevcut olan VTi 120 motoru ise benzinli motorun sunabileceği şeyleri tamamlıyor.

Citroen C3 HDi 70, e-HDi 70, HDi 90, e-HDi 90 ve e-HDi 115 olmak üzere beş dizel motor seçeneğine sahip. Mikro hibrit e-HDi teknolojisine sahip üç güç sistemi, piyasadaki en etkili start-stop sistemini sunuyor. Yenilenen Citroen C3, kategorisinde en düşük yakıt tüketimlerinden ve 87 g/km ile en düşük CO2 emisyonlarından birine sahip.

Citroen DS3 Cabrio

Citroen DS3 Cabrio, bu yılın başında piyasaya sunuldu. Geleneksel cabrioların kısıtlamalarından uzak bir şekilde, kullanıcıların en ufak güneş ışığından bile faydalanmasını sağlayan akıllı bir tasarıma sahip. DS3 Cabrio,  yumuşak tavan ve  özelleştirilebilir pek çok özellikle birlikte üç farklı tasarım sunuyor: Siyah, Mavi ve DS amblemi deseni.

DS3 Cabrio, aynı zamanda 3 boyut etkili yenilikçi arka stop lambası ve orijinal bagaj açma mekanizması ile birlikte DS serisinin sofistike tasarımına sahip.

Segmentinde yeni olan ve devrim yaratan özelliklerin yanı sıra, DS3 Cabrio 120 km hızda giderken bile  açılabilen elektrikli tavan, segmentinin en büyük bagajına sahip. Segmentinde beş koltuğa sahip ilk ve tek cabriolet model olan DS3 Cabrio,  tasarım dünyasına modern bir esinti getiriyor.

Citroen DS3 Racing

Sebastien Loeb ve Daniel Elena ile sekiz WRC Marka birincilliği ve dokuz Pilot ve Yardımcı Pilot birincilikleri ile Citroen, motor sporları tarihinde izini bırakıyor. Fransız üretici Cenevre Otomobil Fuarı’nda DS3 Racing’in cesur yeni versiyonunu sergiledi.

Racing ruhuna sadık kalan 2013 versiyonu çok daha dikkat çekici: mat siyah gövde, yeni mat altın rengi tavan ve özel bir sticker. Yeni mat altın rengi arka spoiler, yan ayna çıtaları,  ön ızgarasında ve ayrıca aracın içerisinde, ön tamponda ve vites kolunun alt kısmında görülebilir. Gösterge panelinde de yer alan tavan stickeri ise Citroën Dünya Ralli Takımının ilk galibiyetini kazanmış olduğu 2001 yılından beri elde ettiği sportif başarıları temsil ediyor gönderme yapıyor.

Bu yeni DS3 Racing versiyonu, mat altın ve siyah renklerindeki 18″ çift tonlu alaşımlı jantlarla birlikte, DS3 Cabrio’da da bulunan arka 3 boyut etkili arka stop lambasına sahip.

Bu yeni versiyon, diğer Racing versiyonları ile aynı performansı sağlamakta. 1.6 litrelik motor, Citroen’in tüm uzmanlığından faydalanıyor. Citroen Racing tarafından son ayarları yapılan model  202 hp güce sahip.

DS4 Electro Shot

Citroen, Just Mat ve özenli  DS4 Pure Pearl’in ardından, DS4 serisine yeni bir model ekliyor: Electro Shot.

Cenevre Otomobil Fuarı ile aynı zamanda lansmanı yapılan bu sınırlı sayıdaki versiyon, DS4 modelinde yer alan parlak siyah tavan ve spoiler ve aynı renge boyanmış yan kapı kolları ve 17″ alaşımlı jantlarla DS serisinin iki tonlu karakteristik tasarımına sahip. Yeni dış tasarımıyla krom yan aynalarına sahip.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı