Buradasınız
Home > Güncel > Citroen’den Destek Mobil Hizmeti

Citroen’den Destek Mobil Hizmeti

Türkiye’de 50’den fazla noktada satış ve servis hizmeti veren Citroën, kullanıcılarının hayatını kolaylaştırmak için destek mobil uygulamasını hayata geçirdi.

Citroën Destek Mobil Hizmeti; Türkiye içerisindeki Citroën kullanıcılarının araçları ile seyahat ederken herhangi bir sorun ile karşılaşmaları durumunda Citroën’in sunduğu yol yardım hizmetlerine anında erişme imkanı sunuyor.

Citroën Destek Mobil uygulaması ile Yol Yardım, Yol Kenarında Onarım, Citroën Bilgi Hattı, Lastik Yardım, Yakıt Yardım, Konaklama / Seyahatin Devamı gibi pek çok hizmete de artık mobil olarak ulaşmak mümkün. Akıllı telefonlarda var olan GPS sisteminin açık durumda olması halinde, otomatik olarak koordinat bilgileri alınarak yer tespiti yapılarak, kullanıcıların talepleri en kısa sürede karşılanıyor.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı