Buradasınız
Home > Güncel > Çıtayı Yükseltiyor: Dacia Sandero & Sandero Stepway

Çıtayı Yükseltiyor: Dacia Sandero & Sandero Stepway

Dacia ürün gamında önemli bir yer tutan Sandero ailesinin baştan aşağı yenilenen üyelerini İspanya’da Malaga-Marbella-Loja güzergahında otoban, şehir içi ve dağ yollarında olmak üzere farklı şartlarda kullanma imkanına sahip olduk.

Yenilenen Sandero ve Sandero Stepway’de değişim öncelikle dış tasarımdan başlıyor. Araçlar selefine göre daha olgun bir yüze ve daha güçlü bir görünüme kavuşmuşlar. eni Dacia Sandero; çekici bir fiyat ile beş kişiye yetecek bir iç hacim sunan geniş fakat bir o kadar da kompakt bir model. Yeni iki metalik renk; Acem Mavisi ve Kül Beji Yeni Sandero’da müşterinin beğenisine sunuluyor.

Yeni Dacia Sandero ise çekici bir fiyat ile beş kişiye yetecek bir iç hacim sunan geniş fakat bir o kadar da kompakt bir model. Yeni iki metalik renk; Acem Mavisi ve Kül Beji Yeni Sandero’da müşterinin beğenisine sunuluyor.

Sandero Stepway; aksesuarları ile özgün tasarım ve uygun fiyatlı bir ‘crossover’. Yeni Sandero Stepway, ayırt edilebilir bir tarza sahip crossover araç arayışı içindeki sürücülere hitap ediyor. Çift renkli yeni tamponlar ve radyatör ızgarası, sis lambaları, geniş çamurluklar, özel yeni 16” jantlar, tavan barları tasarımına fark katıyor. Yeni Sandero Stepway’de metalik renk standart. Gök Mavisi yeni renk seçeneği olarak ekleniyor.

Yeni Sandero ve Yeni Sandero Stepway pratiklik ve çok yönlülük açısından öne çıkıyor. Toplam 320 dm3 bagaj hacmi ile her iki model, segmentinin en yüksek kapasitesine sahip.

Dacia Sandero

DONANIM

Dacia Media NAV navigasyon ve multimedya sistemi, Dacia’nın iki yeni modelinde de opsiyonel olarak yer alıyor. 7 inç büyüklüğünde ekrana sahip, direksiyondan kumanda edilebilen Media NAV sisteminde, radyo ve eller serbest telefon kullanımına imkan veren bluetooth®, priz ve USB girişi de yer alıyor. Yeni Sandero ve Yeni Sandero Stepway Bluetooth, USB ve priz girişi ilk donanım seviyesinden itibaren yer alıyor. Standart olarak sunulan radyo-CD MP3, direksiyondan kontrol ediliyor ve aynı zamanda Bluetooth® teknolojisini de destekliyor.

Burada değinmek istediğim birkaç nokta bulunuyor. İlk olarak kullanılan navigasyon Renault modellerinde tercih edilen Tom Tom değil. Burada maliyet dikkate alınarak daha ucuz bir alternatif üzerinde karar kılınmış. Ancak şu an kullanılan navigasyon uyarılarında çok geciktiği için yolumuzdan çok defa sapmak zorunda kaldık. Ayrıca tünel geçişlerinde navigasyon bağlantısı tamamen durdu ve sonradan navigasyon bulunduğumuz yeri tespit etmekte zorlandı.

İkinci olarak ses yalıtımı selefine göre önemli ölçüde geliştirilen modellerde yine de yoldan ve motordan gelen sesi duymanız mümkün. Bizim kullandığımız 1.5 dCi 90 bg ve TCe 90 bg seçeneklerinin ikisinde de bu sesi 70 km/s hızın üzerinde duymaya başladık. Ancak yine de fiyat ve donanım özelliklerine bakılacak olursa Sandero ailesi oldukça başarılı diyebilirim.

Dacia Sandero

MOTOR SEÇENEKLERİ

Dacia, Yeni Sandero Stepway ile yepyeni üç silindirli turbo şarjlı TCe90 Euro 5 benzinli motoru sunuyor. TCe 90bg düşük CO2 salımı ve yakıt tasarrufu özellikleriyle son derece cazip bir seçenek olarak dikkat çekiyor : 116 g CO2/km ve 5,0 l /100 km)

Yeni Sandero, benzinli 1.2 16V, 1.2 16V LPG ve dizel 1.5dCi 75 bg, Yeni Sandero Stepway ise benzinli TCe 90bg,  ve 1.5dCi 90 bg motor seçenekleri ile satışa sunuluyor. Yeni Sandero, segmentinin tek orijinal fabrika çıkışlı LPG seçeneği ile rakiplerinden ayırt ediliyor.

ECO MODE

TCe 90bg, 1.5dCi 75 ve 90 bg motorlarda mevcut olan yeni Eco Mode fonksiyonu, sürücülerin yakıt tüketimini otomatik olarak optimize etmelerine ve daha fazla tasarruf sağlamaları için enerji kaybına yol açan sürüş parametrelerini ortadan kaldırmalarına imkan tanıyor. Eco Mode fonksiyonu, yakıt tüketimini ve CO2 emisyonlarını alışılmış sürüş stili ve yol koşullarına bağlı olarak yüzde 10’a kadar azaltabiliyor.

Dacia Sandero

GÜVENLİK

ESP (elektronik denge programı), ASR (elektronik patinaj önleme sistemi) ile birlikte Dacia’nın iki yeni modelinde de standart donanım olarak yer alıyor. Söz konusu sistem; yol tutuşunun düşük olduğu virajlar ve kaygan yol yüzeyleri gibi zorlu koşullarda aracın dengede kalmasını sağlıyor. ABS, AFU (acil fren destek sistemi) ile birlikte standart olarak sunuluyor. Her iki modelde de sürücü / yolcu hava yastığı ve Isofix bağlantısı standart olarak sunuluyor.

Yeni Sandero’da ABS, ESP, sürücü ve ön yolcu hava yastığı, Radyo-CD MP3 Bluetooth, kromajlı  havalandırma çerçeveleri, elektrikli ön camlar standart olarak sunuluyor. Yeni Sandero Stepway’de ise tüm bu donanımlara ek olarak, çift renkli yeni tamponlar, sis farları, tavan barları, 16” jant, gövde rengi dikiz aynaları, metalik renk bulunuyor.

Dacia, Renault grubunun kalite konusundaki know-how’ından tam anlamıyla istifade ediyor. Tıpkı Renault markası gibi bütün Dacia markasının modelleri de en zorlu koşullarda test ediliyor. Klasik testlere ek olarak yeni araçlar, yaşlanmaya karşı dirençlerini ölçmek amacıyla gerçek yaşam koşullarında zorlu koşullarda test ediliyor. Dacia’nın yeni otomobilleri 1.4 milyon kilometre yol kat etti.

Yeni Sandero ve Yeni Sandero Stepway, Türkiye’de tek donanım seviyesi ile pazara sunuluyor. 2012 Aralık ayı başından itibaren Türkiye’de satışa sunulan Yeni Sandero 23.990TL, Yeni Sandero Stepway ise  29.790TL’den başlayan fiyatlarla yola çıkıyor.

Yazı ve Fotoğraflar: Önder Canözer & Dacia Press/ İspanya – Malaga

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı