Buradasınız
Home > Güncel > Chevrolet’den Yıldızlar Geçidi

Chevrolet’den Yıldızlar Geçidi

Frankfurt Motor Show’da Chevrolet, Miray ve Colorado Rally konseptlerinin Avrupa prömiyerini kutlarken, Amerika’da kendini kanıtlamış, ilk defa Avrupa’da pazara girecek Yeni Malibu, Efsanevi Camaro ve Corvette Yüzüncü Yıl Özel Serisi ile 9. Holde yer alan standında ziyaretçileriyle buluşuyor.

Yeni Chevrolet Malibu

Dünya prömiyerini ABD ve Çin’de eşzamanlı olarak gerçekleştirdikten sonra, yeni Malibu Chevrolet’nin 2011 Frankfurt Otomobil Fuarı’ndaki varlığının mihenk taşını oluşturuyor. Amerika’da başarılı satış grafiği ile Avrupa’da, ilk defa pazara sunulacak Chevrolet Malibu gelecek yıl ikinci yarıyılda Türkiye pazarına, Avrupa ile eşzamanlı olarak girecek.

Chevrolet’nin özgün çiftli ızgarası, güçlü Xenon veya halojen (HID) ön farlar, önde ve arkada büyük Chevrolet papyon amblemleri ve yeni Camaro’dan esinlenmiş arka farlar ile Yeni Malibu dış tasarımında gayet iddialı.Adeta zemine yapışmış duruş ve spoyler araca iddialı ve atletik bir görünüm kazandırıyor. 0.28 sürtünme katsayısı ile Malibu, Chevrolet’nin aerodinamik bakımından en etkin otomobillerinden biri olacak gibi görünüyor.

Chevrolet Malibu

Yeni Malibu geniş omuz ve diz boşluğu bulunan göz alıcı, geniş ve konforlu bir ortam yaratan tamamen yeni çift kokpit tasarımına sahip.Kullanılan metalik veya krom vurgular, gösterge paneli boyunca yumuşak ortam aydınlatması ve depolama ceplerinin yanı sıra kontrast dikişler aracın iç mekanına zarafet katıyor. Yeni Malibu, pekçok saklama alanına da sahiptir. Özellikle, 6 inc dokunmatik ekranlı radyonun arkasında yer alan geniş ve gizli bir bölmesi bulunur. Son teknolojilerden yararlanılmış, yeni renkli radyo sistemi ve navigasyon sistemi sunulacak.

Türkiye’de 2012 yılının ikinci yarısında pazara girecek olan Yeni Malibu 2.0 164hp dizel motor seçeneği ile otomatik şanzımanlı olarak sunulacak.

Tüm beş emniyet kemeri üç noktadan gergi sistemine sahipt ve çocuk güvenliği için ISOFIX bağlantı noktaları hazırlığı bulunuyor. Chevrolet Cruze, sportif hatchback tasarımı, tüm donanım seviyelerinde standart sunulan Elektronik Stabilite Kontrol Programı (ESC), 8 hava yastığı, kaliteli iç mekan malzemeleri ile öne çkıyor.

Yeni Malibu’nun, sağlam gövde yapısı dinamik araç kontrolü sağlıyor. Tüm tekerleklerde elektronik kızaklamayı önleyici ABS fren sistemi, çekiş kontrolü (TCS) ve Elektronik Fren Gücü Dağılımı (EBD), Elektronik Denge Kontrolü Programı (ESC), fren destek sistemi (BA), viraj alma sırasında fren kontrolü, hidrolik fren düşürme desteği ve sürüklenme torku kontrolü ve 8 havayastığı standart olarak sunuluyor. Arka park desteği ve dikiz kamerası orta ve üst seviye modellerde mevcut.

Chevrolet Camaro

Chevrolet Corvette Yüzüncü Yıl Özel Serisi ve Camaro

Her iki otomobil de yarışma, performans ve rekabet ile yakından bağlantılı olan Chevrolet mirasının özünü bünyesinde barındırıyor. Chevrolet’nin 100. yıldönümüne göre zamanlanmış yeni Chevrolet Camaro ve Corvette Yüzüncü Yıl Sürümü, fuarın dikkat çekici modelleri arasındaki yerini alıyor.

Corvette Yüzüncü Yıl Modeli

Chevrolet Yüzüncü Yıl Modeli, Grand Sport, Z06 ve ZR1 dâhil olmak üzere tüm 2012 Corvette modellerinde bulunacak. Corvette Yüzüncü Yıl Özel Serisi, özel bir renk olan Karbon Parlak Metalik renkte ve saten siyah grafikler ve Saten Siyah tekerleklere sahip. Tarihi Corvette çapraz bayrak amblemi kısmen uyarlanarak geleneksel fleur-de-lis sembolünün yerini “100” alıyor.

Yüzüncü Yıl Özel Serisinde, ayrıca Chevrolet’nin yarış tarihi onuruna özel amblemler bulunuyor. B sütunlarında, tekerleklerin orta kapaklarında ve direksiyon simidinin ortasında Louis Chevrolet’nin ikonik resminin bulunduğu bir logo görülüyor. Tekerlekler hafif dökme alüminyumdan mamul olup, ilgili Corvette modellerine özgü.

İç mekânda, siyah deri kaplamalı gösterge paneli ve kapılar, yeni 2012 koltuklar ve direksiyon simidi, konsol ve vites kolu üzerinde kırmızı dikişlerle tamamlanırken koltuk baş desteklerinin üzerine işlenmiş yüzüncü yıl logosu bulunuyor.

Tüm Chevrolet Corvette Yüzüncü Yıl Özel modellerinde dünyanın en hızlı tepki veren süspansiyonu ve Corvette tarafından piyasaya sunulmuş teknolojik bir yenilik olan Manyetik Seçimli Sürüş Kontrolü bulunuyor.

Yeni Camaro

10 yıl sonra Avrupa pazarına girecek olan yeni 432 hp V8 Chevrolet Camaro Türkiye pazarına Ekim ayında girecek.

V şeklinde burun, geniş, dik duruş ve geniş arka omuzların tümü geçmişi onaylarken Camaro’nun modern bir tasarım ikonu olarak yer edinmesini sağlayan özelliklerd. Arka panel, yeni bir dörtlü LED arka far tasarımıyla Avrupa Camaro modellerine özgü.

İç mekanda, entegre orta düğme grubu, kolay erişilebilen stereo ve HVAC kontrollerini, isminin karakterine uyum sağlayacak büyük boy düğmelere sahip tek parça modern elektronik cihazlar halinde birleştiriyor. Chevrolet Blue Ice ortam ışığı kapılar boyunca hareket ediyor. Aynı mavi renk tonu, soldaki hız göstergesi ve sağdaki devir sayacını karakterize etmektedir ve bunların arasında ek sürücü bilgileri görüntüleniyor.

Büyük bir Sürücü Bilgilendirme Merkezi (DIC), yakıt tüketimi, seyahat bilgisi ve lastik basıncı gibi yolda ihtiyaç duyulan tüm verileri sağlıyor. Camaro kendi sınıfında hız ve stereo seçimi gibi önemli bilgileri ön cam üzerinde görüntüleyen standart bir Ön Cam Ekranı (HUD) sunan, böylece sürücülerin gözlerini daima yolda tutabildikleri tek araç. Kameralı arka park yardımcısı ve altı hava yastığı, çok genç spor otomobil hayranları için ISOFIX bağlantılar gibi standart. Elektronik Stabilite Kontrol Programı (ESC) ve çekiş kontrolü standart donanımda yer alıyor. Daha yüksek performans amaçlı kullanım için ayarlanabilen bir spor modu bulunuyor. Ayrıca altı ileri düz şanzıman ile, sürekli olarak hızlı kalkış sağlayan kalkış kontrolüne sahip.

Güçlü aracın performansı da tasarımı kadar heyecan verici: manüel şanzıman, 4.600 rpm’de 569 Nm tork üreten 432 hp 6.2 litre LS3 V8 motora sahip. Camaro’nun azami hızı 250 km/s.

Chevrolet Colorado

Chevrolet Miray ve Colorado Rally Konseptleri

Frankfurt’ta Avrupa prömiyerlerini gerçekleştirecek olan Hem Chevrolet Miray hem de Colorado Rally Konsepti, Chevrolet DNA’sına uygun tasarım ilkelerini barındırıyor. Güçlü Colorado Rally Konsepti orta boy pikap kamyonetin yeni neslinin ön gösterimiyken, fütüristik görünümlü Chevrolet Miray bir jetten esinlenilmiş, dış mekânı gelişmiş hibrit güç aktarma organları ile birleştiriyor.

Chevrolet Colorado Rally

İlk kez Buenos Aires Uluslararası Otomobil Fuarı’nda görücüye çıkan, AWD şasinin üzerinde yer alan, ikili kabinli Colorado Rally Konsepti kaportasının her santimetrekaresinde güç sergiliyor. Maksimum özgünlük sağlamayı amaçlayan araç, ralli yarış kategorisi düşünülerek tasarlandı.

Geniş, kendinden emin duruşa, çamurlu arazi lastikleri bulunan 18 inç alüminyum tekerleklere, yüksekliği ayarlanabilen (en fazla 50 mm) bir süspansiyon sistemine ve Fox Racing Shox amortisörlere sahip olan Colorado orta boy pikap kamyonet dayanıklılık ve performans sergiliyor.

Colorado Rally Concept’e 2,8 litre turbo dizel motor ve aracın ön ve arka tamponlarına dahil edilmiş iki adet spor 5.5 hp vinç güç sağlıyor.

Agresif bir yol tutuş için tasarlanan yüksek performanslı direksiyon, sürücünün kamyoneti engebeli arazide yönlendirmesine yardımcı oluyor. Bunda hızlı görüntülü takometre işlevi gören entegre LED’ler bulunuyor. Yön bulma uydu navigasyon sistemi tarafından sağlanıyor. Colorado’nun beş noktalı emniyet kemerleri doğrudan savrulma kafesine tutturulmuş. Ayrıca, özel bir yangın söndürme sistemi, yolcu kabini ve motor bölmesindeki her türlü yangının hızlı bir biçimde kontrol altına alınmasını sağlıyor.

Chevrolet Miray

İlk kez bu yılın Mart ayında Seul Otomobil Fuarı’nda görücüye çıkan Chevrolet Miray konsepti, Chevrolet’nin spor araç mirasına saygı gösterirken Chevrolet’ye özgü bazı tasarım motiflerinin yeni bir yorumunu sunuyor. Miray, şehir içi sürüşte çabuk hızlanma ve sıfır emisyon için iki adet öne monte edilmiş, akülü 15-kW elektrik motoru ile harekete geçiriliyor.

1963 Monza SS gibi küçük ve açık, 1962 Corvair Super Spyder gibi hafif ve amaca yönelik olan Miray, modern jet uçaklarını andıran aerodinamik bir gövdeye sahip. Çift ön ızgarası, yeni ve özgün gündüz lambalarına sahip LED ön farlarla kuşatılmış. Ön ve arka çamurluklar, geçmişteki Chevrolet Corvette’leri andırmakta ve spor otomobil ruhunu vurguluyor. Köşelerdeki karbon elyafı spoylerler, alt kuvveti ve hava akışını kontrol etmeye yardımcı oluyor.

Kama şeklinde yan gövde, karbon elyafıyla güçlendirilmiş plastikten (CFRP) ve karbon elyafından imal edilmiş. Le Mans yarış otomobili tarzındaki makas kapılar, Miray’ın yarışçı görünümünü vurguluyor.

Tasarımcılar, gösterge panelinin üzerine geri yansıtma kullanarak bilgi görüntülemeye yeni bir yaklaşım getirdiler. Sürücünün önündeki bilgiler üç bölgeye ayrılmıştır; bu, gereksiz görsel karışıklığı ortadan kaldırarak sürücünün sürüş keyfine odaklanmasını sağlıyor. İlgi çekici bir detay ortada yer alan çalıştırma düğmesi. Buna basıldığında, sütuna monte edilmiş geri çekilebilir ölçme göstergesi, tek koltuklu bir hava aracının tavanı gibi yükseliyor ve beyaz yüzeyin üzerinde “interaktif yansıma” görünüyor.

Geleneksel dikiz aynalarının yerini alan katlanabilir dikiz kameraları almış. Şehir içi sürüşte, ileri bakan kamera, GPS ile birlikte çalışarak navigasyon bilgilerini gerçek zamanlı görüntü ile üst üste bindiriyor.

Miray’ın temel olarak sürücünün arkasında ve altında yer alan ‘yarı elektrikli’ tahrik sistemi, performans ve yakıt verimliliğini en üst düzeye çıkarmak üzere geliştirilmiş. Aracın öne monte edilen 15-kW iki elektrik motoruna, rejeneratif frenleme enerjisiyle şarj olan 1.6 kWh lityum-iyon akü ile güç sağlanıyor. Sistem, ön çekişli sürüşten arka çekişli sürüşe geçiş yapabiliyor.

Kokpitin arkasında monte edilen 1.5 litre dört silindirli turboşarj motor, performanslı sürüş için elektrik motorlarıyla birleşiyor. Motor canlı tork sağlıyor ve kompakt roadster sınıfına yeni bir standart getiren elektrik teknolojisiyle kusursuz biçimde bütünleşiyor.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı