Buradasınız
Home > Güncel > Çevre Projesi’nde Türkiye Birincisi Belli Oldu

Çevre Projesi’nde Türkiye Birincisi Belli Oldu

Birleşmiş Milletler Çevre Programı (UNEP) işbirliğiyle, dünya genelinde düzenlenen ‘Uluslararası Volvo Adventure Çevre Projesi Yarışması’nın Türkiye ayağının finalistleri, İstanbul Modern Sanatlar Müzesi’nde düzenlenen ödül töreniyle duyuruldu.

Türkiye, 92 projeyle Volvo Adventure’a en yüksek başvurunun olduğu ülkelerden biri oldu. 2005’ten beri Türkiye’den yarışmaya yapılan başvuru sayısı ise 770’e ulaştı.

Yarışmadaki 92 finalistin sayısı, uluslararası jüri tarafından ön eleme ile 24’e indirildi. Türkiye jürisi, bu 30 projeyi değerlendirerek seçimini yaptı ve oylama sonucunda yarışmaya Ankara’dan katılan Büyük Kolej, ‘Atık yerine oksijen’ adlı projesiyle Türkiye birincisi seçildi. Büyük Kolej, haziran ayında İsveç’in Göteborg kentinde düzenlenecek olan uluslararası finalde Türkiye’yi temsil edecek.

Yarışmada derece alan okullardan İstanbul Koç Lisesi ‘Geri Dönüşüme karşı kör olmayın’ projesiyle ikincilik, İzmir Gelişim Koleji ise ‘Elini Ver’ adlı projesiyle üçüncülük ödülüne hak kazandılar.

“Atık yerine oksijen”

Ankara Büyük Kolej öğrencileri, ‘Atık yerine oksijen’ projesini hazırlarken, 2005 yılında kapatılan Mamak Belediye Çöplüğü’nün ağaçlandırılmasını hedeflediler. Toplam 1 milyon metrekare toprakla kapatılan çöplük alanının, yüzde 60’ı halen geri dönüşüm tesisi olarak kullanılıyor. Kalan yüzde 40’lık bölümü ağaçlandırarak, şehir suyunun kirlenmesini önlemek ve uzun yıllar boyunca yayılan zararlı gazları en aza indirmek için bu alanı bir oksijen parkı haline dönüştürmeyi hedefleyen Büyük Kolej öğrencileri, söz konusu alanı doğaya geri kazandırmak için bir yıl önce çalışmalara başladı. Bir çevre probleminin çevre avantajına dönüştürülmesi olarak özetlenebilecek proje, hem uluslararası hem de Türk jürisi tarafından büyük beğeni kazanarak Büyük Kolej’e birinciliği getirdi.

Birincilik ödülü 10 bin ABD Doları

Volvo Adventure Çevre Projesi Yarışması’nda ülkelerinin birincileri olan ekipler, projelerini mayıs ayında İsveç’te düzenlenecek uluslararası finalde sunacak. Finalde dereceye girecek projelerin ekiplerini ise çeşitli armağanlar bekliyor. Birinci olan ekibin 10 bin ABD Doları, ikincinin 6 bin ABD Doları, üçüncünün ise 4 bin ABD Doları ile ödüllendirileceği finalde, dereceye giren projeler Volvo Adventure web sitesinde yayınlanarak tüm dünyaya duyurulacak.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı