Buradasınız
Home > Güncel > Cenevre’de Türk İzleri

Cenevre’de Türk İzleri

Cenevre’de 81. kez düzenlenen Cenevre Otomobil Fuarı’nda kalıpları Türkiye’de üretilen birçok otomobil görücüye çıktı. Son yıllarda kendi imkanları ile büyük yol kat eden Türk kalıpçıları, dünyanın en büyük ve kendinden en çok söz ettiren Cenevre Otomobil Fuarı’nda Türkiye’yi temsil etmeyi  başardılar.

80 bin metrekare alanda, 31 farklı ülkeden 700 markanın katılımıyla düzenlenen fuarda; UKUB (Ulusal Kalıp Üreticileri Birliği) üyelerinden; Yıldız Kalıp, 11 farklı Porsche modelinden, Porsche Cayenne motor kaputunun ve arka bagaj kapağının kalıbı ve iç sacı ile, Porsche 911 dış yan panel kalıbını üretirken, BMW X1 serisi ve Mini Cooper gibi özgün markalar için kalıp üreten Alba Kalıp da, Cenevre’de Türkiye’yi temsil eden kalıpçılar arasında yerini aldı. Sektörün en çok bilinen kalıp firmalarından Karel Kalıp ise Jaguar Land Rover için iç trim parçalarının kalıbını üretti.Porsche, BMW ve Mini Cooper dışında, Mercedes’in süper lüks otomobili Maybach, Maseratti, Renault, Seat, Volkswagen gibi ünlü otomobillerin kalıpları da Türk kalıpçılar tarafından tedarik ediliyor.

Türk kalıp sanayicilerinin tek sivil toplum kuruluşu olan UKUB (Ulusal Kalıp Üreticileri Birliği) Yönetim Kurulu Başkanı Şamil Özoğul; “3 yıllık değerlendirme çerçevesinde kalıp sektörü, yakaladığı yüzde 22’lik  büyüme oranıyla, Türk ekonomisine her geçen gün daha fazla katkı sağlıyor. İmzalanan ikili anlaşmalar aracılığıyla da Türk kalıpçılığının Avrupa’da oldukça başarılı bir konuma geldiği açıkça görülüyor. Türkiye’de, dünyanın dev otomobil firmalarına kalıp üretilmesi, Türk kalıp sanayisinin ne kadar güvenilir  olduğunu, Türkiye ve Avrupa’daki kalıpçılar arasında teknoloji ve kalite farkının kalmadığını gösteriyor. Tecrübeye bağlı bilgi eksikliklerimiz var, bu açığı kapatırsak katma değeri daha yüksek kalıplar üretebilir, ülke ekonomisine daha çok katkı sağlayabiliriz. Türk kalıpçılarının büyük bölümü şimdiden 2011 yılı kapasitelerini doldurdular. Mevcut kalıp üretim kapasitemiz Türk otomotiv sanayinin ihtiyacını da, yurtdışından gelen talepleri de karşılayamıyor.”dedi.

UKUB Yönetim Kurulu Başkanı Cenevre ile ilgili demecinde “Ülkemizin, başta otomotiv olmak üzere birçok sektörde hızla küresel tedarikçi olma konumuna geldiği ve üretim miktarlarının hızla yükseldiği bu günlerde kalıba olan ihtiyaç da artıyor. Yerli otomotiv markasının oluşturulması için özgün tasarım, özgün tasarımın hayata geçirilmesi için de kalıpçılık bilgi birikiminin ve kapasitesinin geliştirilmesi şarttır. Otomotiv sanayi başta olmak üzere Türk sanayinin ihtiyaç duyduğu kalıpların tedarikinde yurt dışına bağımlılığın ortadan kaldırılması, ihracatın artırılması ve yerli kalıp sanayimizin korunmasına yönelik; kümeleşme, rekabet öncesi işbirliği, Ar-Ge ve teknoloji merkezi kurulması gibi çalışmaların devletimizin desteğiyle süratle yapılması gerekiyor. Kriz sonrası oluşan bu büyük fırsatı kaçırmamalıyız.” diye uyardı.

2015 yılına kadar 1 Milyar Dolar ihracatı hedefleyen kalıpçılar, otomotiv sektörünün yanı sıra, beyaz eşya ve ambalaj sanayinde de önemli bir işleve ve pazar açılımına sahip.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı