Buradasınız
Home > Dosya > Cam Suyu Antifrizlerine Dikkat!

Cam Suyu Antifrizlerine Dikkat!

Özellikle yaklaşan kış aylarında araçlarda daha çok gereksinim duyulan ve hem sürüş güvenliği hem de sürüş kalitesi açısından araçların vazgeçilmezi olan cam suyu antifrizleri konusunda uzmanlar uyarıyor. Piyasada çeşitli isim ve markalar altında tüketicilere sunulan cam suyu antifrizlerinin bazılarında son derece zehirli ve kanserojen bir kimyasal olan “metanol” veya diğer adıyla “metil alkol” kullanıldığını belirten uzmanlar, sürücüleri bu konuda daha dikkatli olmaya çağırıyor.

Petrol Ofisi teknik uzmanları, “Yüksek mertebede yanıcı bir madde olan metanol solunması, deri ile teması veya yutulması halinde toksik etki göstererek insan sağlığında olumsuz sonuçlar yaratabiliyor. Cam suyu antifrizi buharı, kullanıldığı araçların içinde teneffüs edilen havaya hızla karışıyor ve metanol içeren bir cam suyu antifrizinin buharı solunduğu takdirde uyuşturucu etkisi ile birlikte öncelikle sinir sistemini etkileyebiliyor ve ne kadar teneffüs edildiğine bağlı olarak baş ağrısı, uyku bozukluğu, görüş bulanıklığı hatta görme kaybı gibi rahatsızlıklara yol açabiliyor. Sürücüler, özellikle kış aylarında daha yoğun olarak kullandıkları antifriz ürünlerinin içeriklerini bu doğrultuda kontrol etmeli ve güvenilir markaların ürünlerini tercih etmeliler. Doğru formüle edilmiş cam suyu antifriz ürünleri normal şartlarda kesinlikle metanol içermezler.

Çevre ve insan sağlığına azami ölçüde duyarlı bir politika izlemek Petrol Ofisi olarak önceliklerimizin başında yer alıyor. Dolayısıyla, bir yandan sürüş güvenliği ve kalitesine yönelik beklentilere cevap verirken, bir yandan da insan sağlığını düşünerek formüle ettiğimiz Petrol Ofisi Cam Suyu Antifrizi kesinlikle metanol içermemektedir” şeklinde, bilgi veriyorlar.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    One thought on “Cam Suyu Antifrizlerine Dikkat!

    1. Metanol bildiğimiz alkolün içilmeyeni. Bu yazı tamamen petrol ofisi’nin uydurma reklamı. Metanolü içmediğin sürece hiçbirşey yapmaz. Akılları sıra milleti korkutup kendi etil alkollerini satacaklar. Ayıpladım.

    Comments are closed.

    Yukarı