Buradasınız
Home > Güncel > C5 Tourer Türkiye Yollarında

C5 Tourer Türkiye Yollarında

2008 yılının başında gerçekleştirilen lansmanından bugüne kadar başarılı satış adetlerine ulaşan ve her zaman kendi segmentinde ilk 3 araç içerisinde yer alan Citroën C5’in, 2010 yılı sonunda yenilenen yüzü ve farklı motor seçenekleri ile zenginleşen ürün gamına şimdi de sedan kasasına ek olarak station wagon versiyonu C5 Tourer ekleniyor.

Citroën C5 Tourer; geniş bagaj ve iç hacmi, çevreye duyarlı ve ekonomik e-HDi teknonolojisine sahip motoru ile station wagon tutkunlarının beklentilerine cevap veriyor.

SIRADIŞI BİR STATION WAGON

Ön farlarının hemen altına yerleştirilen LED gündüz sürüş farları sayesinde ön görünümü daha da ışıltılı hale gelen C5 Tourer çarpıcı bir görünüme sahip. Hem gündüz hem de gece açık duran bu LED’ler otomobilin aydınlatma hatlarını ince bir dokunuşla güçlendiren bir ışık kılavuzu olarak dikkat çekiyor.

Citroen C5 Tourer 24,79 m uzunluğu, 1,86 m genişliği, 1,45 m yüksekliği ve 2,81 m dingil mesafesi ile sportif bir görünüme sahip C5 Tourer, sedan versiyonuna göre 6 cm daha yüksek tavanıyla arka yolcular için oldukça ferah bir iç mekan sunuyor. İç mekan daha da aydınlık ve rahat olsun  isteyenler içinse opsiyonel olarak 1.72 m2’lik cam tavan seçeneği mevcut.

C5 Tourer, station otomobillerin tercihinde önemli bir yer tutan bagaj hacmi konusunda da iddialı.  505 litrelik bagaj hacmi, kullanışlı yapısı ve taban seviyesinin daha düşük olması sebebiyle daha kolay bir yükleme fonksiyonu sunması Citroën C5 Tourer’ı rakiplerinden farklılaştıran önemli özellikleri…

Citroën C5 Tourer sahip olduğu yokuşta kalkış desteği, virajda aydınlatma sistemi, hız sabitleyici, hız sınırlayıcı, ön ve arka park yardım sistemi, Bluetooth, USB bağlantı noktası gibi teknolojileri ile konforlu sürüş için gereken her şeye sahip.

Araçta güvenlik için gerekli tüm detaylar düşünülmüş. ABS, ESP,EBA (Acil fren destek sistemi), ASR (Antipatinaj sistemi), EBD, sürücü ve yolcu hava yastıkları, yan ve perde hava yastıkları ve sürücü diz hava yastığı standart olarak sunuluyor. Yine standart olarak sunulan arka koltuklarda isofix çocuk koltuğu bağlantıları da çocuk güvenliğini sağlıyor.

e-HDi: OLAĞANÜSTÜ VERİM İÇİN MICRO-HYBRIDE TEKNOLOJİSİ

Çevreye saygılı bir aile otomobili olarak tasarlanan C5 Tourer; Aralık ayında tüketicilerin ilk kez yenilenen Citroën C5 ile tanıştıkları ve Yeni C4’te de kullanılan e-HDi micro-hybride teknolojisine sahip.

Citroen C5 Tourer 3Bu teknoloji ilk etapta; partikül filtreli 1.6 HDi 112 dizel motor, direksiyon altından elektronik olarak kumanda edilen MCP (otomatikleştirilmiş 6 ileri şanzıman) ve düşük yuvarlanma dirençli lastiklerle birlikte kullanılıyor. Bu teknoloji sayesinde sürüş konforuna ek olarak daha düşük yakıt tüketimi, kirletici gaz ve CO2 emisyonlarında ciddi oranda azalma sağlanıyor. Şehir içi/otoyol karma kullanımda yakıt tüketimi 4,6 l/100 km dolayındayken aynı kullanım şartlarında CO2 emisyonu 120 g/km seviyesinde. Şehir içinde yakıt tüketimi ve CO2 emisyonunda %15’e varan oranda tasarruf sağlanabiliyor.

Bunun yanı sıra, Stop&Start teknolojisi sayesinde, özellikle şehir içi yoğun trafikteki kullanımlarda, % 25’e varan sürelerde motoru durdurarak, gereksiz yere motorun çalışmasını önlüyor.

Nisan ayında 1.6 e-HDi Dynamique MCP versiyonu ile satışa sunulacak olan C5 Tourer 66.900 TL’den başlayan fiyatıyla tüketiciyle buluşacak.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı