Buradasınız
Home > Güncel > Button Hızlı Başladı

Button Hızlı Başladı

Dünyanın en ünlü motorsporları organizasyonunda 2012 sezonu Avustralya Grand Prix’siyle start alırken, Albert Park Pisti’ndeki nefes kesen mücadeleden galip çıkan İngiliz pilot Jenson Button oldu.

Geçen sezona damgasını vuran Red Bull pilotlarından Sebastien Vettel’in ikinci olduğu 58 turluk yarışta Vettel altıncı sırada başladığı mücadeleyi ikinci bitirerek, bu sezonun da güçlü isimlerinden olduğunu kanıtladı.

Button ise ikinci sırada başladığı yarışta kazanan isim olurken, Avustralya’daki üçüncü galibiyetine de imza atmış oldu.

Yarışa pol pozisyonda başlayan Lewis Hamilton ise zorlu mücadeleyi üçüncü sırada tamamladı. Sıralama turlarındaki performansıyla dikkat çeken Michael Schumacher ise dördüncü sırada başladığı yarışın 12. turunda şanzıman arızası nedeniyle yarışa veda etmek zorunda kaldı. Bu sezon iki yıl aradan sonra F1’e dönen Buz Adam lakaplı Kimi Raikkonen ise 17. sırada start aldığı yarışta Lotus takımı adına yedinci olarak 6 puan almayı başardı.

Ferrari sezonun ilk yarışında bekleneni veremezken Alonso beşincilikle yetindi. Sauber pilotlarından Kobayashi altıncı, Mendoza ise sekizinci olurken, Toro Rosso pilotu Ricciardo dokuzunculukla yetinmek zornda kaldı.

Yarış sonrasında açıklama yapan Red Bull pilotlarından Vettel şunları söyledi; “Bugünkü sonucumdan memnunum.  Sanırım yapabileceğimizin en iyisi buydu. Aracın içinde iyi hissettim. Güvenlik aracından önce bile Lewis’i yarış sonunda geçebilmek için iyi bir sanşa sahiptik, gittikçe yaklaşıyorduk. O pit stop için durduğunda ben pistte kalmaya karar verdim. Bu durumda Güvenlik aracı olmasa bile bir şansımız olabilirdi. Bence mükemmel bir yarıştı çok eğlenceliydi. Çok iyi kalktım ve yine çok iyi kalkış yapmış olan Nico şaşırtıcı bir şekilde beni geçti.  Fakat sonra sınırda ve muhteşem bir manevra ile onu tekrar geçtim. Michael’in arkasında bir hata yaptım ve ilk virajda  dışarı taştım. Aynı hatayı ben de ona yaklaştığımda yaptı ki bu iyiydi. Jenson ve Mclaren’i tebrik ederim. Bence mükemmel bir yarış çıkardı ve bugün yenilmezdi. Buradan ikinci sırayı almış olarak ayrılmaktan mutluyum. Bu birçok puan demek ki dünden sonra birçok kişi bunu beklemiyordu. Bence yarışta daha iyi bir araca sahibiz ve iyi bir potansiyeli var. Bunu çıkarmak ise bizlere kalmış. Bugünkü sonucu, çok çalışarak mümkün kılmış olan herkese teşekkürler.”

Vettel’in takım arkadaşı Webber ise yarışı şu cümlelerle değerlendirdi; “Bugünden çıkarılacak pozitif sonuçlar var. Sıralamalar bizim için zordu ancak yarış hızımız bugün daha iyiydi. Sadece pist üzerindeki pozisyonumuz iyi değildi. Kötü bir kalkış yaptım bu nedenle orada neyin yanlış gittiğini görmem gerekiyordu. Sonra 1. virajda iki aracın arasında kaldım. Yarışın bitmesini istemedim ve devam etmeyi başarıp oradan devam edebildim. İlk pit stop devresinden önce bazı durumlarda aracın kullanımı zordu ve ilk virajda hasar alıp almadığını merak ettim. Ancak ana lastiklere geçtiğimde yarış benim için değişti. Güvenlik aracı konusunda şanslıydık ve sonlara doğru Lewis ‘ten daha hızlıydım. Ancak bu pistte geçiş yapmak zor. Yarış Malezya’da olsaydı sonuç farklı olabilirdi. Bugün bulunduğumuz durumun güçlü bir göstergesi oldu ve Red Bull Racing için dünkü seanslardan sonra iyi bir sonuçtu. İyi bir geri dönüş ve güçlü bir başlangıçtı.”

Red Bull Takım Direktörü Christian Horner ise yarış şu şekilde değerlendirdi; “Dünkü zorlu sıralamalardan sonra Sebastian ve Mark iyi bir yarış çıkardılar. İlk virajdan sonra Sebastian iyi bir hamle ile Rosberg’i geçti ve ardından Michael (Schumacher)’i takibe başladı. Ardından güvenlik aracından önce Mclaren araçlarını takibe başladı. Lewis ile arayı kapamaya başladı. İlk pit stopların ardından ana lastikler yerine opsiyon lastikleri tercih etti ve tam Lewis’in önünde pitten cikmayi başardı. Jenson çok hızlıydı özellikle de Güvenlik aracından sonraki kısımda. Ancak Seb 2. Bitirip podyuma çıkarak iyi bir sonuç aldı. Mark ise bir süre Rosberg ve Alonso’nun arkasında kaldıktan sonra önünü açıp temiz turlar atabildim ve o andan itibaren pistteki en hızlı araçtı. Bir önce ki günden fazla kalan yeni set ana lastikleri olduğu için Sebastian’ın tam tersi bir strateji uyguladı. Yine güvenlik aracı periyodunda yapılan doğru pit stopla hemen Hamilton’nın arkasında çıkmayı başarabildi ve kalan turlarda ne kadar fazla zorladığını sizlerde görmüşsünüzdür. Lewis’i geçip kendi evinde podyuma çıkabilmek için herşeyi yaptı. Malesef bunu başaramadı ancak Sebastian ve Mark takıma  2. ‘liği ve 4.’liği takıma getirerek takıma iyi bir sonuç kazandırdılar.”

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı