Buradasınız
Home > Güncel > Bu Ferrari Elektrik Yakıyor: HY-KERS

Bu Ferrari Elektrik Yakıyor: HY-KERS

Ferrari HY-KERS

CARMEDYA – Bu Ferrari Elektrik Yakıyor: HY-KERS. Yüksek performanslı spor otomobillerinde hibrid teknolojisini çok yakın bir sürede hayata geçirmeyi planlayan İtalyan otomobil üreticisi Ferrari, çalışmalarının ilk meyvelerinden biri olan deneysel konsept otomobilini Cenevre’de tanıttı. HY-KERS adını taşıyan yeni Ferrari konsept otomobili, seri üretim 599 GTB Fiorano modeli temel alınarak geliştirilmiş olmasıyla dikkat çekiyor.

Ferrari HY-KERS’in yaklaşık 40 kg ağırlındaki kompakt yapılı elektrik motoru yaklaşık 100 HP’den fazla güç üretebiliyor.

Mevcut V12 motorla birlikte kombine edilerek çalışan yüksek voltajlı elektrik motorunun yassı lityum-iyon aküleri, aerodinamik alt şasinin içindeki taban sacının altına yerleştirilmiş. Böylece ağırlık merkezi etkilenmeyen konseptte çift kavramalı, 7 ileri vitesli F1 tipi şanzımana yer veriliyor. HY-KERS’ın elektrikli sürüş ünitesi bir jeneratör gibi hareket ederek akülerin yeniden şarj edilmesi için, frenleme sırasında üretilen kinetik enerjiyi kullanıyor. Motorun üzerine monte edilen jeneratör ise motorun yardımcı aksamlarına da güç veriyor.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı