Buradasınız
Home > Güncel > Brisa’dan Yeni Lastik: Turanza T001

Brisa’dan Yeni Lastik: Turanza T001

Bridgestone tarafından geliştirilen Turanza T001, Brisa Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Levent Akpulat ve Bridgestone Lastik Geliştirme Ekibi Üyesi ve eski F1 pilotu Stefano Modena’nın katıldığı bir toplantıyla basın mensuplarına tanıtıldı. Test etkinliğiyle ürün performansının gözler önüne serildiği toplantıda Bridgestone Turanza T001;  emniyet ve konforu odağına alan üstün teknolojisi, yakıt tasarrufu sağlayan geliştirilmiş tasarımı, uzun kullanım ömrü ve sağladığı çevreci özellikleriyle kendi segmentinde mükemmel bir denge sunarak rakipsiz bir performans vaat ediyor.

Bridgestone tarafından Turanza T001, premium, orta ve konfor segmentindeki otomobillerde şehir içi ve şehirlerarası kullanımlarda araçların konfor performansını artıracak şekilde tasarlandı.

Basın toplantısında yaptığı konuşmada Brisa’nın ürünlerini tasarlarken dengeli performans anlayışına değinen Levent Akpulat, geliştirme süreçlerinde “Bridgestone markasıyla, çevre ve emniyet parametrelerini daha fazla ön plana çıkarıp, araç sahiplerine sunduklarına, dengeli bir performans sunabilmek amacıyla “+10 emniyet kriteri” olarak belirlenen kuru zeminde yol tutuş, kuru zeminde fren performansı, kuru zeminde viraj alma, ıslak zeminde yol tutuş, ıslak zeminde viraj alma, suda kızaklama, yüksek hızda kararlılık, ani manevra kabiliyeti,  dayanıklılık ve daimi performans kriterlerinin hepsine eşit derecede önem verdiklerine” dikkat çekti. Turanza T001’in de bu bilinçle hayat bulduğuna değinen Akpulat, “Araç sahiplerinin lastik seçerken, sadece tek bir performansıyla ön plana çıkan lastikler yerine; kendi sürüş alışkanlıklarına, araçlarını kullandıkları yol ve iklim koşullarına uygun lastikleri seçmeleri büyük önem taşıyor” dedi.

Stefano Modena ise “İdeal bir lastik üretmek için doğru malzemeleri dengeli şekilde harmanlamak gerekir. Turanza T001’in arkasındaki güçlü teknoloji dengeli performansın anahtarı ve bu sayede hem konfor hem de emniyet konusunda üstün bir sonuç elde ettik. Turanza T001’in özel konstrüksiyonu, desen tasarımı ve teknolojileri, konfor ve yol tutuş arasında ideal dengeyi sağlayacak şekilde optimize edilerek farklılaştırılmıştır” diyerek Bridgestone Turanza T001’in içeriğindeki dengeli karışımın önemine vurgu yaptı.

Turanza T001 ile Emniyet:

Daha geniş olukları sayesinde sağladığı hızlı su tahliyesi ile Turanza T001’in ıslak zemindeki performansı bir önceki nesil ürüne göre %2 artırılmış, suda kızaklamaya karşı üstün direnç sunması sağlanıyor.

Yüksek dayanıma sahip yanal blokları ise bir başka emniyet kriteri olan fren mesafesini kısaltırken; yol tutuş ve viraj alma performansını yükseltiyor.

Turanza T001 ile Konfor:

Lastiğin üzerindeki ses azaltıcı oluklar ise gürültü frekansını kontrol ediyor ve sesi emerek seviyesini azaltıyor.

Özel konstrüksiyonu sayesinde ise, konfor ve yol tutuş arasında ideal denge sağlanıyor.

Turanza T001, bu özellikleriyle, yüksek performanslı araç kullanıcılarına bir önceki nesil ürüne göre artırılmış konfor ve 1db düşük ses seviyesi sunuyor.

Bridgestone Turanza T001 ile %2.3 daha az yakıt tüketimi

Bir önceki nesle göre %19 daha düşük yuvarlanma direncine sahip olan ve bu sayede yakıt tüketimini de %2.3 oranında düşüren Turanza T001’in üretiminde kullanılan Nano ProTech teknolojisi, lastiğin yapısını oluşturan parçacıkların titreşimini azaltarak lastiğin ısısını düşürüyor. Öte yandan, düz temas alanı olarak nitelenen FCP, düzensiz aşınmayı azaltarak lastiğin ömrünü %15’ler seviyesinde uzatıyor. Tüm bu özellikler, tasarrufa katkı sağlayan önemli unsurlar olarak dikkat çekiyor.

Avrupa’daki bağımsız test kuruluşları ÖAMTC, ADAC, TCS, Auto Zeitung, Auto Bild tarafından “kesinlikle taviye edilen lastik” seçilen Mercedes A serisi, B serisi, C serisi ve S serisi, BMW 1 serisi ve 3 serisi, Audi A3, A4, Giuliette ve A5, Opel Insignia, Volvo V40, Toyota Auris, VW Polo markaları tarafında orijinal ekipman olarak seçilmiştir.

Bridgestone Turanza T001, orijinal ekipman olarak tercih edilirliğine ek olarak, pazardaki 16” ve üstü jantları kullanan araçların %96’sını kapsayacak şekilde bir ebat çeşitliliğine sahip.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı