Buradasınız
Home > Güncel > Brisa Finansal Sonuları Açıkladı

Brisa Finansal Sonuları Açıkladı

Brisa, 2010 yılı finansal sonuçlarını açıkladı. Şirketin resmi sonuçları Kamuyu Aydınlatma Platformuna (KAP) bugün göndermesinin ardından Brisa Genel Müdürü Hakan Bayman sonuçları değerlendirdi.

Brisa’nın 2010 yılı verilerini değerlendiren Hakan Bayman, “2010 yılında bir yandan Türk otomotiv pazarının artan lastik talebini karşılarken bir yandan da ihracat pazarlarımızda büyümemizi sürdürdük. Yurtiçi ve dışında pazar performansımızla satışlarımızı dörtte bir oranında artırarak 980 milyon TL seviyesine çıkardık. 1 milyar TL’ye yaklaşan bu rakam Brisa’nın bu alanda bugüne dek elde ettiği en yüksek değerdir. Masraf bazımızı ve verimliliğimizi çok dikkatli bir şekilde yöneterek karlılığımızı da yüzde 45 oranında artırdık. Bu dönemde üretim adetlerimiz de yüzde 22 arttı. İhracat rakamımız ise 300 milyon TL’ye ulaştı. Brisa yarattığı ekonomik değerler ve istihdam gücüyle Türk ekonomisine katkıda bulunmaya devam edecektir” dedi.

285 milyon TL’lik yatırım planı

Bayman ayrıca, Brisa’nın iyileştirme, bakım ve kapasite arttırma amaçlarına yönelik 285 milyon TL bütçeli beş yıllık (2010 – 2014) bir yatırım planına sahip olduğunu dile getirdi. Brisa’nın satış hacmini 2011’de en az yüzde 5 oranında artırmayı hedeflediklerini belirten Hakan Bayman sözlerini şöyle sürdürdü: 2011 yılında yurtiçinde pazarın üzerinde büyüyüp, ihracat performansımızı da daha ileri taşıyarak ciromuzdaki güçlü büyüme oranını sürdürmek arzusundayız.

Brisa ihracatta büyümeyi sürdürüyor

Brisa’nın Lassa ve Bridgestone markalarıyla iç pazardaki istikrarlı performansının yanı sıra dış pazarlarda da giderek daha önemli yere geldiğini belirten Bayman, “50’den fazla ülkede tüketici ile buluşuyoruz. Bu pazarlarda hem bireysel tüketiciler hem de filo kuruluşları nezdinde rekabet gücümüz giderek artıyor. Gerçekleştirdiğimiz ihracatta 2010 yılında cirosal anlamda yüzde 21 büyüme oldu. 2011 yılında da bu alanda iddialı hedeflerimiz bulunuyor” şeklinde konuştu. Bayman, Brisa’nın 2010 yılından itibaren lastik konusunda geçerli olacak AB regülasyonlarına uyum konusunda hazır olduğunu da sözlerine ekledi.

Kış lastikleri pazarın üzerinde büyüdü

İç pazarda kış lastiği toplam satışlarının 2010 yılında yaklaşık yüzde 20 büyüme ile 1 milyon adedin üzerinde gerçekleştiğini belirten Bayman, aynı dönemde binek lastik pazarının ise yaklaşık yüzde 15 seviyelerinde büyüdüğünü söyledi. Brisa’nın Lassa Snoways ürün grubuyla kış lastiği pazarının liderliğini elinde bulundurduğunu dile getiren Bayman, güvenlik açısından çok büyük önem taşıyan kış lastikleri konusunda bilincin artması ve pazarın büyümesi için çalışmalara devam edeceğiz” dedi.

Brisa, lastik kaplama pazarında büyümenin motoru olacak

2010 yılının son günlerinde yaşanan bir diğer önemli gelişmenin de, lastik kaplama şirketi Bandag’ın Türkiye operasyonlarının, Brisa tarafından 3 milyon 600 bin dolar yatırımla Bridgestone Avrupa’dan satın alınması olduğunu anımsatan Hakan Bayman sözlerini şöyle sürdürdü: “Kaplama işlemi, gerek taşımacılık sektörü ve ulusal ekonomi, gerekse çevre açısından önemli değerler yaratıyor. Brisa, servis portföyü içerisinde yer alan kaplama işlemlerinde uzun dönemli bir işbirliği yürüttüğü Bandag’ı bünyesine katmasıyla, Türkiye kaplama pazarında güçlü bir büyümenin de öncülüğünü üstlenecek. Lastik kaplama, otobüs ve kamyonlara yönelik lastik yenileme pazarının yaklaşık yüzde 30’una tekabül ediyor. ABD, İngiltere ve Almanya gibi uygun yönetmeliklerin olduğu gelişmiş ve rekabetçi ülkelere bakarak, Türkiye’deki pazarın yaklaşık yüzde 60’lık bir büyüme potansiyeline sahip olduğunu düşünüyoruz. Hedefimiz, Bandag’ın pazardaki liderliğini daha da pekiştirmek ve mükemmel bir hizmet düzeyi sunarak pazarı ve bu pazardaki payımızı büyütmektir.”

Brisa, ISO 500’deki yerini korumayı hedefliyor

Brisa’nın iki büyük hissedarı, Sabancı Holding ve dünya lastik endüstrisi lideri Japon Bridgestone Corporation’ın küresel iş planları açısından önemli bir role sahip olduğunu belirten Bayman, “Tüketicilerimize yüksek güvenlik, kalite ve performans sunan ürün ve hizmetlerimizle, Türk ekonomisi, çalışanlarımız, iş ortaklarımız ve tüm paydaşlarımız için değer üretmeye devam edeceğiz. Güçlü performansımızla, ilk 50 içerisinde yer aldığımız Türkiye’nin 500 büyük sanayi kuruluşu sıralamasında yükselmemizi sürdürmeyi hedefliyoruz ” dedi.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı