Buradasınız
Home > Güncel > Brabus’un SLS Yorumu

Brabus’un SLS Yorumu

Essen Motor Show 2011’in en çok dikkat çeken standları arasında Brabus da yer aldı. Fuarın ardından en çok konuşulan otomobillerin içinde ise tasarımı ve performans verileri ile dikkati çeken Brabus SLS Roadster vardı.

Brabus yeni SLS Roadster’i modifiye ederken kullanılan karbon fiber teknolojisini havacılıktan adapte etti. Karbon fiber parçalar gövde renginin zıt renklerinde seçilerek araç üzerinde yapılan yapılan işlemler dış tasarıma başarıyla yansıtıldı. Ön spoylerle başlayan aerodinamik yapı görsel olarak kendini hemen belli ediyor. Ön aksın üzerindeki kaldırma gücünü de olumlu yönde etkileyen bu spoyler tampona da oldukça şık bir hava katıyor. Tamponun yan hava girişlerindeki hava ızgaraları da aerodinamik kitten nasibini almış. Yan kısımda aerodinamik efektler arka çamurluğun alt kısmında kullanılmış. Arka tamponun alt kısmındaki difüzörler de Brabus’un sihirli dokunuşları arasında. Bagaj kapağındaki spoyler kibar ve son derece etkili bir tasarıma sahip.

SLS Roadster’in normal açılan kapılarından içeri girerken Brabus’un imzasının marşpiyelde olduğunu görüyoruz. Aydınlatmalı Brabus logolu kapı eşikleri hemen dikkat çekiyor. Gösterge paneli de diğer Brabus modifiyeli araçlarda olduğu gibi değiştirilmiş. 400 km/s maksimum hızın konulduğu yeni gösterge paneli sürücüsünü kışkırtıyor. Direksiyon simidi ve pedallar da değişimden nasibini almış. Deri işçiliğinde Brabus yine üstünlüğünü bu otomobilde de gösteriyor. Brabus’tan bu çok özel  SLS modelini sipariş ederken, deri veya alcantara kumaş seçeneğini tercih edebiliyorsunuz. Ayrıca ahşap, alüminyum ya da karbon fiber ekipmanları aracın içinde kullanabiliyorsunuz.

Brabus SLS

Brabus SLS Roadster’de monolok F Platinum Edition çapraz kollu jantlar kullanılmış. 20 ve 21 inçlik jantlar önde ve arkada farklı ebatlarda sunuluyor. Bu araca uygun olan lastikler Yokohama firması tarafından tedarik ediliyor.

Blistein ile işbirliği içinde geliştirilen süspansiyon sistemi 40 milimetre alçalabiliyor. Orta konsoldaki bir düğmeyle devreye giren süspansiyon sistemi sayesinde konforlu veya sportif araç kullanma imkanı sunuluyor.  Süspansiyon en yüksek konumdayken, araç hızlanmaya başladığında normal konuma geçiyor. 30 km/s’nin üzerindeki hızlarda devreye giren bu sistem özellikle aracın yola daha iyi tutunmasını sağlıyor. Süspansiyon sistemini yine düğme yardımıyla normal konumdan daha da fazla alçaltabiliyorsunuz.

Sportiflik SLS Roadster’de sadece dış görünümle olmadı. Brabus mühendisleri kaputun altında da önemli işler başarmışlar. Brabus motor uzmanları aracın 6.3 litrelik V8 motoru üzerinde de çalıştılar. Brabus B63 S kodlu bu motor oldukça yüksek devirli olması ile dikkat çekiyor. Bu motorun performans kitinde ateşleme, özel enjeksiyon, yazılım, motor elektronik sistemleri ve yüksek performan egzozları kullanılıyor. Hafif titanyum malzemeden üretilen egzoz sistemi 84 mm çapında 4 adet çıkışla son buluyor. 12 kg. daha hafif olan bu egzoz ağırlık konusunda da araca avantaj sunuyor. Bu egzozun bir başka özelliği de kokpitten kumanda edilebilmesi. Kokpitten devreye giren kelebekle egzoz yarış otomobili gibi ses çıkartmaya başlıyor. 611 HP gücünde olan Brabus SLS Roadster görünümü kadar gücünün de sınırlarını zorluyor.

Türkiye’de F355 Otomotiv tarafından Brabus’un SLS Roadster modelini sipariş vermek mümkün.

Brabus SLS

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı