Buradasınız
Home > Güncel > Brabus’tan 800 HP’lik Cabrio

Brabus’tan 800 HP’lik Cabrio

Brabus Mercedes E-Class’a farklı bir boyut kazandırırken, S600 bazlı olan V12 motoru modifiye ederek E-Class’ta kullandı. Brabus 800 E V12 Biturbo adı verilen bu yeni hız makinesi lüks ve sportif Cabrio’lara kök söktürecek gibi duruyor.

Brabus mühendisleri S600’ün motorunu modifiye etmeye her zamanki gibi bloktan başlamışlar. 5.5litrelik blok 6.3 litre hacmine yükselmiş. Blok dışında özelyapım pistonlar krank milil ve daha fazla karışım akışı için egzantrik milleri kullanılmış. Motora güç konusunda en büyük destek çift turbo ile verilmiş.

EV12_4

Brabus’un dizayn ettiği egzoz manifoldu turboyu verimli kullanma konusunda oldukça başarılı. Yüksek performans için yeniden tasarlanan egzoz sistemi komple paslanmaz çelikten yapılmış. Egzoz sistemi gibi emiş sistemi de özelolarak dizayn edilmiş. Elde edilecek yüksek tork ve güce dayanacak 5 ileriotomatik şanzıman bu araçta görev yapıyor. Sportif kullanıma uygun oranlara sahip olan bu şanzıman otomatik olmasına rağmen manuel şanzıman performansını aratmıyor.

Brabus E V12 Biturbo, siparişler gelmeye başlamış.Özellikle ABD ve Arap Emirlikleri’nden gelen siparişler ağırlıklı olduğu belirtiliyor. Brabus Türkiye mümessili F355 bu aracı sipariş üzerine getirebiliyor. Fiyatı ise aracın içinde istenilen detaylarla ilgili olarak değişiyor.

Yazı: Ahmet Sait Özen

EV12_2

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı