Buradasınız
Home > Güncel > BP Egeli Öğrencileri Ağırladı

BP Egeli Öğrencileri Ağırladı

Castrol’ün, meslek okullarındaki öğrencilerin yetişmesine katkıda bulunmak amacıyla hayata geçirdiği Castrol Akademi, Ege Meslek Yüksekokulu öğrencilerini ve eğitmenlerini Avrupa’nın sayılı tesisleri arasında gösterilen BP Gemlik Fabrikası’nda konuk etti.

Castrol’ün madeni yağ alanındaki bilgi birikimini gençlere aktarmayı ve sektöre nitelikli çalışanlar yetiştirmeyi hedefleyen Castrol Akademi’nin eğitim programları kapsamında, Nisan ayında “Motor Teknolojisi ve Temel Motor Yağlama” eğitimini alan Ege Üniversitesi, Ege Meslek Yüksekokulu öğrencileri, bu kez de madeni yağın tüm üretim aşamalarını yerinde görme imkanı buldu.

Öğrenciler, Avrupa’daki en iyi üretim tesislerinden biri olarak kabul edilen ve yılda tek vardiyada 80,000-100,000 ton üretim kapasitesine sahip olan BP Gemlik Tesisi’nde baz yağın tesise girişinden itibaren dolum, ambalajlama, kalite kontrole kadar tüm üretim aşamaları hakkında bilgiler edindi.

AVRUPA’NIN ÖNDE GELEN TESİSLERİ ARASINDA…

BP Gemlik Tesisi 1964 yılında madeni yağ üretimine başladı. Tesis şu anda, piyasadaki Castrol madeni yağların yüzde 90’ını üretiyor.

Avrupa’daki üretim tesisleri (Almanya, Belçika, İspanya, Fransa, İtalya, Yunanistan ve Avusturya) arasında güvenlik seviyesi ve üretim teknolojisi en yüksek fabrikalardan biri olan BP Gemlik Tesisi’nde yılda tek vardiyada 80 bin -100 bin ton üretim yapılıyor.

Araştırma ve kalite kontrol laboratuarı, yüksek teknolojili bir arıtma tesisine de sahip olan BP Gemlik Tesisi, Avrupa’daki tesislerden farklı olarak Castrol ambalajlarını da üretiyor.

Üretim kapasitesine bağlı olarak 100’ün üzerinde personel istihdam ediliyor; tüm çalışanlar periyodik olarak işte ve evde güvenlik eğitimleri alıyor. 2010 yılında 1,5 milyon dolarlık yenileme yatırımı yapılan tesiste, özelikle atıklar konusunda her yıl iyileştirme çalışmaları gerçekleştiriliyor.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı