Buradasınız
Home > Güncel > Bozhane’de Zafer Diker’in

Bozhane’de Zafer Diker’in

2011 Türkiye Tırmanma Şampiyonası’nın 2. ayağı Mapfre Genel Sigorta Bozhane Tırmanma, 15 Mayıs Pazar günü koşuldu. Kısa adı İSOK olan, İstanbul Otomobil Kulübü tarafından organize edilen yarışta, 15 yarışmacı start aldı.

6.5 km’lik Bozhane parkurunun 2 kez çıkılmasıyla sona eren yarışta, her iki çıkışta da, TOKSPORT pilotu Vedat Diker, Mitsubishi Lancer EVO9 ile en iyi zamanı yaptı. İlk çıkışta, 4.14.3, ikinci çıkışta da 4.17.3 yapan Vedat Diker toplamda 8.31.6’lık zamanıyla yarışın en iyi zamanına imza attı ve Kategori 4’ün de kazananı oldu.

Yarışın iddiali bir diğer ismi Taner Şengezener, turbo basıncında yaşadığı kayıplar sebebiyle, otomobilinden istediği gücü alamadı ve zaman kaybetti. Vedat Diker hemen arkasında kalan İzmirli pilot, 4.19.5 ve 4.23.6’lık zamanlarıyla toplamda 8.43.1 ile yarışın en hızlı ikinci ismi oldu. Subaru Impreza WRX ile yarışan Şengezener, Kategori 4’ü 2. sırada tamamladı.

NEO MOTOSPOR pilotu Bülent Gürkan da iki çeker Renault Clio Ragnotti ile günün en hızlı üçüncüsü ismi olmayı başardı. İlk çıkışta 4.24.4 yapan Bursalı pilot, istikrarını korudu  ve 2. çıkışta 4.24.6 ile toplamda 8.49.0’lık zamana imza attı. Kategori 2’yi kazanan Bülent Gürkan, ilk antremanın çıkışında da, parkurun en iyi zamanını yapmayı başardı.

Kategori 5’te tek başına yarışan Pegasus Racing pilotu Alper Ekmekçioğlu, Fiat Palio ile risk almadan, finişe ulaşmayı başardı.

Bu yıl Super1600 hayalini gerçekleştiren Alkan Erden de, ilk kez direksiyonuna oturduğu Fiat Palio Super1600 ile antreman temposunda bir yarış yaptı ve yeni otomobiline alışmaya çalıştı. Pegasus Racing pilotu, Kategori 3’ün kazananını olmayı başardı.

En kalabalık katılımın olduğu Kategori 1’de zafer, Ümit Can Özdemir’in oldu. Fiat Palio ile yarışan genç pilot, ilk antreman çıkışında çok ciddi bir spin atsa da, yolda kalmayı başardı ve Kategori 1’de zafere uzanan isim oldu.

Tırmanma yarışlarının müdavimi Ümit Kemal Çoşkun, her iki çıkışta da şanzıman sorunları sebebiyle zaman kaybetti ve yarışa ağırlığını koyamadı.

Uzun bir aradan sonra etaplara geri dönen Sanver İmrahor, alternatör arızası sebebiyle antreman çıkışlarından sonra yarışa veda etti.

2011 Türkiye Tırmanma Şampiyonası, 25-26 Haziran tarihlerinde Bursa BOSSEK Tırmanma ile devam edecek.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı