Buradasınız
Home > Güncel > Bosch’tan Sensörlü Kahve Molası

Bosch’tan Sensörlü Kahve Molası

Direksiyon başında yorgunluk ve uyuklama hali, genellikle ciddi kaza nedenlerinin başında geliyor. 2010 yılında Amerikan Otomobil Birliği ve ABD Ulusal Otoyol Trafik Güvenliği İdaresi tarafından yapılan bir değerlendirmede, çok yorgun sürücülerin yol açtığı ölümlü kaza oranının yüzde 17 olduğu tespit edildi.

Bu gerçekten hareket eden Bosch, geliştirdiği ‘Sürücü Mikro Uyku Algılama’ Teknolojisi’yle daha güvenli sürüş imkanı sunuyor. Yeni teknoloji ilk olarak Volkswagen tarafından üretilen Passat Alltrack marka otomobilde kullanılarak sürücülerle buluştu.

Yorgunluğu direksiyon hareketinden anlıyor

Sürücünün yorgunluk seviyesinde uzun yolculuklar boyunca değişiklikler fark edilir. Azalan konsantrasyonun tipik belirtisi ise sürücünün aracı yolda tutmakta zorlanmasıdır.

Bosch’un ‘Sürücü Mikro Uyku Algılama’ Teknolojisi ise düşük konsantrasyon ve yorgunluk halini sürücünün direksiyon hareketlerinden fark eder, kazaların önlenmesi için anında devreye girer. Yolculuğun uzunluğu, dönüş sinyalleri, günlük saat kullanımlarıyla sürücünün yorgunluk seviyesini hesaplar. Eğer dinlenme gerektiren bir düzeye ulaşılmışsa sürücüyü uyarmak için gösterge panelinde ‘kahve fincanı’ beliriyor.

Sürücünün tehlike anındaki durumu kontrol altına alan ve yol güvenliğini iyileştirmeye yardımcı olabilme özelliğine sahip Bosch ‘Sürücü Mikro Uyku Algılama’ teknolojisi, binek ve hafif ticari araçlarda kullanılabiliyor. Aynı zamanda araçların çeşitli kontrol ünitelerine de entegre edilebiliyor.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı