Buradasınız
Home > Güncel > Bosch’tan Kendi Kendine Öğrenen Cihaz

Bosch’tan Kendi Kendine Öğrenen Cihaz

Otomotiv teknolojileri alanında dünyanın önde gelen tedarikçilerinden biri olan Bosch, yedek parça, araç servis bakım hizmeti alanına özel donanımları ve hizmetlerden oluşan geniş ürün yelpazesiyle Almanya’nın Frankfurt şehrinde düzenlenen Automechanika Frankfurt 2012 Fuarı’na katıldı.

Otomotiv Satış Sonrası Hizmetleri (Automotive Aftermarket) Departmanı ile küresel büyüme alanlarını genişleten Bosch, araç servis bakım hizmeti alanlarına yönelik bir sistem tedarikçisi olmak yolunda gerçekleştirdiği stratejik değişim, hedeflenen şirket alımları ve küresel imalat kapasitelerinin artması sayesinde piyasa lideri konumunu güçlendirdiğini açıkladı.

Automechanika Fuarı’nda ‘geleceğe yönelik’ araç servis bakım hizmeti alanları hazırladıklarını belirten Otomotiv Satış Sonrası Hizmetleri Departmanı Yöneticisi Robert Hanser, “Hızlı teknolojik gelişmeleri dikkate alarak, araç servis bakım hizmeti alanlarını ekipman, teknik bilgi ve hizmetlerle desteklemeyi, onların geleceğini güvence altına almayı hedefliyoruz” diye konuştu.

Arıza tespitini hızlandıracak yeni yazılım

Bosch, Automechanika Fuarı’nda geliştirdiği yeni fuar konseptiyle yer aldı. Dört farklı çalışma merkezinden canlı olarak gerçekleştirilen birçok teknolojik yenilik kapsamında, Bosch araç servis bakım hizmeti alanı teknolojisi ağının çok hesaplı bakım ve onarım prosedürlerini nasıl mümkün kıldığını ziyaretçilere sergiledi.

Bosch’un şu anda araç servis bakım hizmeti alanında kullandığı yazılımı Esitronic 2.0’ın küresel bir kendi kendine öğrenen arıza tespit yazılımına dönüştürülmesine yönelik gelişmeler de ilk kez Automechanika’da açıklandı. Bosch marka bir arıza tespit cihazına monte edilen Esitronic Live yazılım paketi devamlı olarak Bosch verileriyle güncelleniyor. Workshop tamircilerinin Esitronic’i kullanarak çözdüğü her sorunun ardından yaşanan arıza tespit süreci Bosch sunucusu tarafından analiz ediliyor.

Bosch dünyada şirket satın almalarla büyüyor

Bosch’un son dönemde gerçekleştirdiği şirket alımları arasında Tayvanlı Unipoint Gruba ait bir şirket dikkat çekiyor. Önemli bir marş, alternatör, sıcaklık düzenleyici ve silecek kanadı üreticisi olan Unipoint, Otomotiv Satış Sonrası Hizmetleri sektörünün Asya’ya yayılmasına yardımcı oluyor.

Bosch’un bu alanda şu ana kadar gerçekleştirdiği en büyük satın alım ise 2011 yılında 920 milyon Amerikan Doları ciro yapan ABD kökenli SPX şirketinin bünyeye katılması oldu. Tüm sektörün neredeyse iki katı kadar büyüme gerçekleştiren bir kategoride gerçekleşen satın alma sayesinde Bosch, arıza giderme seçeneklerini  artırma fırsatı bulacak.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı