Buradasınız
Home > Güncel > Bosch’tan Ar-Ge İçin Dev Yatırım

Bosch’tan Ar-Ge İçin Dev Yatırım

Dünyanın önde gelen servis ve teknoloji tedarikçilerinden Bosch Grubu, Almanya’nın Renningen kentinde kuracağı yeni araştırma ve ileri mühendislik merkezi için 310 milyon Avro’nun üzerinde yatırım yapmayı planlıyor.

Robert Bosch GmbH Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Volkmar Denner, “Araştırma ve geliştirme, stratejik çıkış noktamız olan ‘Yaşam için Teknoloji’ sloganımıza paralel olarak, çağımızın büyük zorluklarını çözmeye yönelik teknik koşulları yaratıyor. Yeni kuracağımız araştırma ve ileri mühendislik merkezinin de katkılarıyla Renningen, şirketimizin geleceğini şekillendirecek yeniliklerin kuluçka merkezi olacak” dedi.

100 hektarın üzerinde bir alanda 14 binadan oluşacak merkezin 2015 yılında devreye alınması planlanıyor. Böylece Bosch Grubu, Renningen’de küresel araştırma ağının yeni merkezini hayata geçirmiş olacak. Merkezde yaklaşık 1.200 personel tarafından yeni materyaller, yöntemler ve teknolojiler araştırılacak ve yeni sistemler, üretim süreçleri geliştirilecek.

Bosch Araştırma ve İleri Mühendislik Başkanı Dr. Klaus Dieterich de konuyla ilgili şu bilgileri verdi: “Bir tarafta, büyük Stuttgart bölgesinden araştırmacılarımız ve mühendislerimiz için ortak bir alan olsun istiyoruz. Diğer tarafta, Renningen’deki yeni araştırma yerleşkesinin yakın civardaki akademik kurumlarla kurulacak ağların merkezi olmasını istiyoruz. Halen üniversitelerle, araştırma enstitüleriyle ve sanayi işletmeleriyle 250’yi aşkın ortaklık yaparak çalışıyoruz. Cihazların ve sistemlerin birbirine bağlanmasını sağlayan yazılım geliştirmesi, Bosch’taki araştırma ve ileri mühendisliğin odak noktasıdır. 2025’e kadar 50 milyarı aşkın cihaz ve sistem bu şekilde birbirine bağlanmış olacak. Pratikte gelecekteki sınırsız veri değişim imkanlarının ışığında, yeni bir sanayi devrimi olmasa da, tarihte bir dönüm noktasının eşiğinde duruyoruz.”

Bosch’tan Ar-Ge’ye 4,6 milyar Avro

Her iş gününde ortalama 16 patent dosyası açan Bosch, dünyanın en yenilikçi şirketlerinden biri olarak faaliyet gösteriyor. Şirket, Almanya’da patent başvurularında ilk sırada yer alıyor. Şirket, 2012 yılında yeni sistemler, bileşenler, yöntemler ve teknolojilere ilişkin araştırma ve geliştirme için tahmini 4,6 milyar Avro harcayacağını öngörüyor.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı