Buradasınız
Home > Güncel > Bosch’tan 250 Milyon Motor Kontrol Ünitesi

Bosch’tan 250 Milyon Motor Kontrol Ünitesi

Bosch, Ekim ayında, çok başarılı bir ürününün daha kilometre taşını kutladı. Salzgitter’deki üretim tesisinde, 250 milyonuncu elektronik motor kontrol ünitesi üretim bandından çıktı.

Bosch, dizel ve benzinli araçlar için ortak bir platform oluşturan, yanma sürecinin tam kontrolüne olanak veren elektronik motor kontrol ünitesinden, bu yıl içinde 25 milyon adet daha üreterek pazara sunacak.

Bosch, modern dizel ve benzinli motorlarda dijital kontrol ünitesinin silindire doğru zamanda doğru miktarda yakıt sağlamasına imkan veren motor yönetim sistemlerinin ilk neslini, 1979’da BMW 732i ile piyasaya sunmuştu. Motronic olarak adlandırılan bu sistem, bugünkü ve gelecekteki Bosch motor kontrol ünitelerinin teknolojik temelini oluşturdu.

Milyonlarca kez denenip test edilen buji ateşlemeli motorlardaki ME(D)17 motor yönetim sistemi ve dizel motorlardaki EDC17 (elektronik dizel kontrol), bu motorların sadece daha güvenilir değil aynı zamanda daha ekonomik ve temiz çalışmasına da olanak sağladı.

Bugün Bosch dünya çapında Salzgitter (Almanya), Hatvan (Brezilya), Juarez (Meksika) ve Sozhou (Çin) dahil olmak üzere 10 noktada motor kontrol ünitesi üretiyor. 2011’de bu kontrol ünitelerinden dünya çapında 25 milyon adet üretilmesi planlanıyor.

Ek işlevlerin artan entegrasyonu

2005’ten beri ME(D)17 ve EDC17 ortak bir donanım platformunu paylaşıyorlar. Yazılımları özel müşteri gereksinimlerini ve taleplerini karşılayacak şekilde çeşitli pazar bileşenleriyle modifiye edilebiliyor.

EDC17, Common Rail dizel sisteminde enjeksiyonun başlangıcını, enjeksiyon miktarını, enjeksiyon basıncını, enjeksiyon sürelerini ve yakıt-hava karışımını gereksinimlere göre ayarlarken; şarjlı operasyonlarda kullanıldığında ME(D)17 yakıt-hava karışımını iyileştirmek, yakıt tüketimini azaltmak ve karbondioksit (CO2) emisyonlarını %15’e varan oranda azaltmak için benzin direkt enjeksiyonuyla birlikte çalışıyor. Turbo şarjla birleştirildiğinde motor boyutlarının ve emisyonlarının daha da küçülmesine olanak veriyor ve bu herhangi bir motor performans kaybı olmaksızın elde ediliyor.

32-bit işlemcili güçlü bir çipset sayesinde motor yönetim sistemine pek çok işlev eklenebiliyor. Bunlara turbo şarjlar için şarj basınç kontrolü, değişken kam mili zamanlama kontrolü, egzoz gazı işleme sistemleri, bir hız kontrolörü aracılığıyla hız kontrolü, elektronik immobilizasyon ve araç-üstü diyagnostik de dahil.

Aynı zamanda, çekiş kontrolörü ve ESP elektronik denge sistemleri gibi emniyet sistemleri aktif sürüş güvenliğini iyileştirmek için devreye girebiliyor. Motronic ayrıca alternatif yakıtlara da uyarlanabiliyor. Çift-yakıtlı kontrol ünitesi olarak, buji ateşlemeli motorlarda alternatif CNG ve benzin kullanımını destekliyor. FlexFuel katkıları, motorların saf benzinden saf etanole kadar farklı benzin ve etanol karışım oranlarında çalışmasına izin veriyor.

Gelecekteki güvenli kontrol ünitesi platformu

Dizel sistemleri bölümündeki binek otomobilleri bölümünden sorumlu yönetici Dr. Markus Heyn, “Bugün ve gelecekte, Bosch motor kontrol üniteleri, benzin ve dizel motorların emisyonlarını daha da düşürecek şekilde tasarlanmaktadır” diyor.  Benzin sistemleri bölümünün başkanı Dr. Rolf Bulander ise “Mevcut ve gelecekteki melez araçlara yeni işlevlerin entegre edilmesi için bu güvenli motor kontrol ünitesi platformunu kullanıyoruz” diye konuşuyor.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı