Buradasınız
Home > Güncel > Bosch Hedefleri Açıkladı

Bosch Hedefleri Açıkladı

Stuttgart’ta gerçekleştirilen yıllık basın toplantısında, Bosch’un vergi öncesi karını yüzde 7 ila 8 aralığında devamlılığını amaçladıklarını söyleyen Bosch Yönetim Kurulu Başkanı Franz Fehrenbach “Şu anda Japonya’daki felaketin net etkilerinin ne olacağını hiç kimse söyleyemez. Yine de ilk kez 2011 yılında satışlarımızın 50 milyar Euro’yu geçeceğine olan inancımız sürmektedir” dedi. Teknoloji ve hizmet sağlayıcısı olan Bosch’un toplam satışları 2011 yılının ilk üç ayında yaklaşık yüzde 15 artış gösterdi.

Bosch sahip olduğu  tüm iş kollarında satışlarını önemli ölçüde artırdı. Bu olumlu gelişmeler istihdam düzeyine de yansıdı. 2011 yılı sonuna kadar Bosch’un istihdam sayısının dünya çapında 15.000 kişilik bir artışla yaklaşık 300.000 kişiye ulaşması bekleniyor. Bu ilave istihdamın yarısından fazlası Asya Pasifik’te, bunun da 5.900’ü Çin’de gerçekleşecek. Bosch Doğu Avrupa ve Türkiye’de de 3.800, Kuzey Amerika’da 1000 ve Güney Amerika’da 800 kişiyi ilave olarak istihdam etmeyi planlamaktadır. Yine bu yıl içinde Bosch Almanya’da da 900 yeni personel istihdam edilecek.

Olumlu hava Japonya’da yaşanan olaylarla gölgelenmekle birlikte, bu ülkede bulunan yaklaşık 8000 Bosch çalışanından hiç biri bu depremin ve sonuçlarının kurbanı olmamıştır. Ayrıca Japonya’daki 36 Bosch iş yerinde meydana gelen fiziksel hasar oldukça küçüktür. Fehrenbach “Şu anki öngörümüz Japonya’daki depremin sonuçlarının dünya ekonomisinin büyümesine yalnızca geçici bir süre ara vereceği yönündedir” şeklinde konuyu özetlerken “Yine de imalatçıların birbirine olan bağımlılığı özellikle de otomotiv sektöründe oldukça yüksektir ve bu durum Bosch için de geçerlidir.” dedi. Küresel ekonomi için diğer tahmin edilemeyenler arasında hammadde fiyatlarındaki gelişim ve döviz kuru oranının etkisi yer almakta. Bosch Finans Direktörü Dr. Stefan Asenkerschbaumer “Şu anda Euro bölgesi ülkelerinde bütçe konsolidasyonu ile ilerlemeye devam etmek ve etkili bir dizi yaptırımlar ile bunu desteklemek zorunludur” demiştir.

Kriz öncesine hızla geri dönüş

2010 yılında küresel ekonomi aslında beklenenden çok daha iyisini başardı. Bosch’un geçen yıl satışları yüzde 24 oranında artarak 47,3 milyar Euro’ya ulaştı. Diğer bir deyişle, 2007 yılında kriz öncesi seviyesini yaklaşık bir milyar Euro aşarken, vergi öncesi kar, bir önceki yılın 1.2 milyar Euro’luk zararına kıyasla, raporlama yılında 3.5 milyar Euro’ya ulaştı.

Strateji– tüm iş kollarında büyüme

Fehrenbach şirketin uzun vadeli yöneliminin doğru olduğunun kanıtlandığını ifade ederken “Çeşitliliğe odaklanan, daha fazla uluslararası yaygınlığa sahip ve sürdürülebilir yenilikçiliği düstur edinmiş stratejimiz değişmeden devam edecektir. Bu bizim dinamik büyümemizin temelini oluşturmaktadır.” dedi.  Her üç iş kolundaki olumlu gelişmeler bunu ortaya koymaktadır.

Otomotiv teknolojisi iş kolunda Bosch 2010 yılında satışlarını yüzde 29 artırıp 28.1 milyar Euro ciroya ulaşmıştır. Bu sayede bu sektör büyük gelişme kaydetmiştir. Ekonomik iyileşmenin sonucu olarak iyi kapasite kullanımının dışında, yenilikçi ürünlere olan güçlü talep ile rekabeti daha da artırmak için harcanan ciddi çabalar bu büyümede belirleyici bir rol oynamaktadır.

Fehrenbach otomotiv teknolojisindeki büyüme beklentisini de “iyi” olarak tanımlıyor. Batı Avrupa’da dizel araçlara yönelik talepteki artış ile Bosch, common-rail enjeksiyon sistemlerinin satışlarında 2015 yılına kadar yıllık yüzde 10’luk bir artış hedeflemekte. Benzinli doğrudan enjeksiyon sistemleri de aynı şekilde yükselişte: benzinli doğrudan enjeksiyonlu araçların dünya çapındaki payı 2015 yılına kadar üç kat artıp yüzde 18’e ulaşması beklenmekte. Turbo şarj ile bağlantılı olarak benzinli doğrudan enjeksiyon, motor boyutlarının küçülmesine olanak sağlıyor. Daha az silindirli, küçük motorlar aynı performansı gösterirken daha az yakıt tüketmektedir. Bosch’un ortak girişimi olan “Bosch Mahle Turbo Sistemlerinin” içerisinde bulunan turboşarj pazarı dinamik bir şekilde gelişmektedir.

Fehrenbach ayrıca, ESP® elektronik stabilite programı gibi sürüş güvenlik sistemlerinin daha da büyüyeceğini öngörmekte. Toplam 34 ülke, yeni binek araçlarında bu anti patinaj sistemini gerekli kılan mevzuata geçmiştir. Bu yasal mevzuat gelecek bir ay içinde pek çok Avrupa ülkesinde, ABD’de ve Avustralya’da yürürlüğe girecektir. Bosch güç aktarma organlarının elektrifikasyonunu öne çıkarmayı isterken, şirket her yıl bu alana 400 milyon Euro yatırım yapmakta ve yaklaşık 800 mühendis bu alanda çalışmaktadır.  Bosch, 2013 yılına kadar 12 otomobil üreticisi için yaklaşık 20 elektromobilite projesinin seri üretimine başlayacaktır.

Yılın ikinci yarısında başlamış olan iyileşmeye rağmen Sanayi Teknolojileri iş kolu en yüksek büyümeyi elde etti. Satışları yüzde 30 artarak 6.7 milyar Euro’ya ulaştı. Aleo Solar AG’nin bünyeye dahil edilmesinin olumlu etkileri burada önemli bir rol oynadı. Bu etkiler hariç tutulduğunda Sanayi Teknolojileri işkolundaki  büyüme yüzde 20 oranındadır.

Bosch, fotovoltaik pazarın küresel hacminin 2015 yılına kadar iki katına çıkmasını beklemekte. “Maliyetlere ilişkin daha fazla ilerleme kaydetmek için ölçek ekonomilerine ihtiyacımız var” şeklinde görüş belirten Fehrenbach “Temmuz 2011’de Arnstadt-Almanya’da açacağımız yeni üretim tesisimiz önemli bir adımdır. Bir sonraki tesis yeri muhtemelen Asya’da olacaktır.”dedi. Bütün olarak değerlendirildiğinde, Sanayi Teknolojileri iş kolu 2010 yılı için, bir önceki yıl yaşanan ciddi miktardaki zararın ardından 90 milyon Euro vergi öncesi karlılık açıklamıştır.

Dayanıklı Tüketim Malları ve Yapı Teknolojisinde Bosch 2010 yılında yüzde 10’luk büyüme ile 12,5 milyar Euro’luk satışa ulaşmıştır. 740 milyon Euro’luk vergi öncesi kar elde eden bu iş kolu teşvik edici bir şekilde gelişmiştir. Bosch, özellikle de ev aletleri (enerji verimli ürünler) ve elektrikli el aletleri gibi dayanıklı tüketim mallarına yönelik pazarın talepleri gözönünde bulundurulduğunda, bu olumlu gidişin 2011 yılında da devam edeceğini öngörmektedir. Termoteknoloji bölümüne gelince, doğalgazlı yoğuşmalı kombi ile hava kaynaklı ısı pompasının güçlerini birleştiren hibrid kombinin pazara sunulmasıyla pazarda ek bir hacim oluşmuştur.

Uluslararası yaygınlık

2010 yılında Bosch Asya Pasifik büyüme bölgesinde konumunu daha da güçlendirdi. Bu bölgedeki satışları yüzde 43 artarak 11 milyar Euro’ya ulaştı. İlk kez Bosch Grubunun bu bölgedeki satışlarının payı artarak yüzde 23’e ulaştı. Asya Pasifik büyüme bölgesindeki satışların gelecek yıllarda daha da artması ve yüzde 30’a ulaşması beklenmekte. Buna göre, Bosch 2011 ve 2013 yılları arasında Asya Pasifik’te yaklaşık 2 milyar Euro’luk yatırım yapacak. Yaklaşık olarak bu rakamın yarısı Çin’de harcanacaktır. 20 Nisan 2011 tarihinde şirket Şangay’da yeni bir genel merkez açacak, istihdam edeceği  2000 çalışanı ile  2012 yılı sonu itibariyle yeni binada çalışmaya başlayacaktır.

Şirket 2010 yılında Kuzey ve Güney Amerika’da da güçlü bir şekilde büyümüştür. Uzun zorlu bir dönemin ardından, Kuzey Amerika’daki bölgesel şirketler bir kez daha olumlu bir sonuç elde edebildi. Güney Amerika 2010 yılı satışları 2007 yılı seviyesini aştı. Genel olarak değerlendirildiğinde, Bosch’un Kuzey ve Güney Amerika’da büyüme konusunda olumlu beklentileri vardır. ABD’de şirket temiz enerjiyi teşvik etme programları ve CAFE –üretici ortalama yakıt sarfiyatı düzenlemeleri gibi politikalardan faydalanmaktadır.

Geçen yıl Avrupa’da satışlar 27.7 milyar Euro’ya ulaşmıştır. Bosch satışlarının yüzde 59’unu oluşturan bu bölge hala şirket faaliyetlerinin bel kemiğidir. 2011 yılında sermaye harcamalarının yaklaşık yüzde 70’i Avrupa’daki iş yerlerinde kullanılacak. Bosch, 2011 bitmeden Stuttgart yakınlarındaki Renningen’de  temel araştırmalar ve ileri mühendislik için yeni bir merkez yapımına başlamayı hedeflemektedir.

Bosch servis işini destekliyor

Teknoloji işinin küreselde genişlemesinin yanında Bosch’un servis portföyü de yaygınlaşmalıdır. Şirket bu alanda ve cihazların, sistemlerin ve servislerin birbiriyle bağlantılı olarak iş görmesini hedefleyen teknoloji ve işkollarında büyük potansiyel görmektedir. Özellikle yapı ve enerji teknolojisinde, bununla ilgili pek çok uygulama mevcuttur.

Güvenlik Sistemleri bölümü de servisler ile daha fazla büyümeyi istemektedir. Rusya ve Çin’de iki yeni iletişim merkezi planlanmakta ve toplamda dünya çapında bu tür 21 servis merkezi bulunan bu işkolu bu yıl yüzde 20’lik güçlü bir büyüme beklemektedir.

Gelecekte yatırımlar tekrar artıyor

2011 yılında Bosch geleceğini garanti altına almak için 7 milyar Euro’dan daha fazla harcama yapmayı planlamakta. Bu miktarın 4 milyar Euro’dan fazlası araştırma ve geliştirme çalışmalarına ayrılırken, 3 milyar Euro’su da sermaye harcamalarına gidecektir. 2010 yılında, araştırma ve geliştirme çalışmaları harcamaları 3.8 milyar Euro’ya ulaşmıştır, bu arada sermaye harcamaları 2.4 milyar Euro olarak gerçekleşmiştir. “Araştırma ve geliştirme çalışmalarımızın yaklaşık yüzde 45’i kaynakları muhafaza eden ve çevreyi koruyan ürünler üzerine yoğunlaşmaktadır. Bu ürünler halihazırda satışlarımızın yüzde 40’ını oluşturmakta, ve bu pay daha da artacaktır” şeklinde bu ürünlere verdiği önemi vurgulayan Fehrenbach, 2010 yılında fotovoltaik, güneş enerjisi ve rüzgar gücü gibi yenilenebilir enerjileri kontrol altına alan sistemler ile 1.5 milyar Euro’luk bir iş hacmine (2009’da: yaklaşık 1 milyar Euro) ulaşıldığını ve bu alanda 5000’den fazla çalışanın istihdam edildiğini ifade etmiştir.

2010 yılında, dünya çapında araştırma ve geliştirme alanında çalışan personel sayısı 34.000’in üstüne çıkmıştır. Bosch yönetim kurulunun araştırma ve geliştirmeden sorumlu üyesi Dr. Volkmar Denner “yaşam için teknoloji ürünleri yaratan güçlü bir ekibe sahibiz,” şeklinde konuşurken, “Yetkinliklerimizden bir ağ oluşturarak ilave güç yaratmaktayız. Bu ağ oldukça farklı biçimler alabilmektedir” dedi. Örneğin, Bosch, çeşitli iş sektörlerindeki ve bölgelerdeki mühendisleri arasında koordinasyonu geliştirmek için çalışmakta. Bu şekilde bilgileri bir araya getirmek sinerji yaratacaktır. Böyle ağ kurulumuna ilişkin bir örnek, Tahrik ve Kontrol Teknolojisi ile Dizel Sistemler bölümleri tarafından ortaklaşa gerçekleştirilen mobil makineler için Dizel Hidrolik Kontrolüdür. Bu, hayata geçecek olan emisyon standartlarını karşılamakta ve aynı zamanda yüzde 20 yakıt tasarrufu sağlamaktadır.

Bosch, güç elektroniğini umut vaat eden bir geleceğe sahip önemli bir alan olarak görmektedir. Güç elektroniği cihazlarına, elektrikli araçlar dahil enerji akışını yönetmek ve kontrol etmek için ihtiyaç duyulmaktadır. Yalnızca bu alanda çalışan yaklaşık 750 Bosch mühendisi mevcuttur. Ayrıca, şirket Reutlingen yakınında güç elektroniklerine ilişkin çalışmalar ve araştırmalar için bir merkez kurmak üzere Stuttgart bölgesinden iki üniversite ile işbirliği yapmaktadır.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı