Buradasınız
Home > Güncel > Borusan Motorsport’tan Avrupa Başarısı

Borusan Motorsport’tan Avrupa Başarısı

Borusan Motorsports / Aytaç Biter / İbrahim Okyay / ETCC

Avrupa Binek Otomobiller Kupası ETCC’de ülkemizi temsil eden Borusan Otomotiv Motorsport, sezonun son yarışına İtalya’nın Franciacorta Pisti’nde çıktı. Beş ve altıncı ayak yarışların koşulduğu hafta sonunun ardından, Borusan Otomotiv Motorsport, sezonu dördüncü olarak bitirdi.

Bu sene yenilenen formatı ile FIA’nin Avrupa pistlerindeki popüler serilerinden biri haline gelen ETCC (European Touring Car Cup), üç ayak ve altı yarıştan oluştu. İlk ayak yarışları Mart ayında Portekiz’in Braga pistinde, İkinci ve üçüncü ayak yarışları Avusturya’da ve sezonun kapanış yarışları İtalya’nın Franciacorta pistinde yapıldı.

Franciacorta’da Cuma günü yapılan testlerle hafta sonuna başlayan Borusan Otomotiv Motorsport pilotları İbrahim Okyay ve Aytaç Biter kuru pistte başarılı zamanlara imza attılar Cumartesi günü kuru havada yapılan sıralama turları sonunda Aytaç Biter beşinci, İbrahim Okyay ise dördüncü sıradan yarışa başlama hakkı elde etti.

Pazar günü Avrupa Binek Otomobiller Kupası yarışları boyunca yağan yağmur, İtalya’da da ekipleri karşıladı. İlk yarışı Danimarkalı pilot Michel Nykjær domine etti. 20 tur üzerinden koşulan yarışın startıyla beraber İbrahim Okyay, Peter Rikli ile mücadele içerisine girdi. Okyay, 16. turda Rikli’yi geçerek yarışı 5. bitirdi. Aytaç Biter ise ilk turda rakipleri ile girdiği sıcak mücadelelerde gerilere düşmekten kurtulamadı. Aldığı darbeler yüzünden otomobilinde mekanik hasar oluşan Biter, pozisyonunu iyileştirmek için önü açıldıktan sonra hızlı turlar atmaya başladı. 14.lükten, 8.liğe yükselen Biter, ikinci yarışa ilk sırada başlama hakkı elde etti.

İkinci yarış ilk sekiz sıranın tersten sıralanması ile start aldı. Borusan Otomotiv Motorsport pilotları sezonun son yarışına ilk sırada ve dördüncü sırada başladı. İbrahim Okyay çok iyi bir start alarak ilk sıraya yükseldi. Arkasından gelen hızlı rakipleri ile ilk turlarda güzel bir mücadele sergileyen Okyay beşinciliğe yerleşti. Son turlarda atak yapan ve oldukça hızlı zamanlara imza atan Okyay önündeki Treml’ı yakaladı ve sıkı bir mücadele sonunda rakibini geçerek 4. lüğe yükseldi. Eurosport’dan canlı yayınlanan yarışta TV başındaki ve piste gelen motorsporseverlere keyifli görüntüler veren Okyay yarışı 4. bitirmeye hazırlanırken sondan bir önceki turda Treml, Okyay’ın sağa arka tekerine kontrolsüz bir şekilde çarptı ve hasar alan otomobili ile Okyay bir sıra kaybetti. Bu temas sonunda Treml ceza aldı ve iki sıra geriye düştü. Aytaç Biter için yarış yine sıcak geçti. İlk turda kendisini geçerken Danimarkalı Nykjær ile çarpıştı ve pitten geçme cezası aldı.Yine 20 turluk yarışın ikinci yarısında pozisyonunu iyleştiren Biter, 10. sırada finiş gördü. İkinci yarışı da hafta sonun en hızlı ismi Michel Nykjær kazandı.

İbrahim Okyay yarış sonrası şunları söyledi: “ETCC finaline yakışan, oldukça rekabetçi ve zorlu bir hafta sonu oldu. Cuma ve Cumartesi kuru olan pist Pazar günü yağan yağmur ile farklı bir karaktere büründü ve bu da bizi doğru ayarlar bulma konusunda oldukça zorladı. İlk yarış benim için İsveç’li Honda pilotu Peter Rikli ile sıkı bir 5. lik mücadelesi içinde geçti ve yarış sonunda sevinen taraf biz olduk. İkinci yarış ise yağmur koşullarına alışmam ile daha da iyi bir performans sergiledim. Dördüncü olarak start aldığım yarışta iyi bir çıkış yaparak yarış liderliğine yükseldim hemen arkamda takım arkadaşım Aytaç’ın olması bana zaman kazandırdı ve bu pozisyonumu bir süre korudum. Yarışın bitimine 4 tur kala Avusturyalı Honda sürücüsü Wolfgang Treml sağ arka tekerime çarparak önemli bir hasar verdi. Wolfgang’ın ceza alamsına neden olan bu teması ne yazıkki benim içinde otomobilimin hasar alması ile büyük bir kayıp anlamına geldi. Sonuç olarak sezonu 4. bitirdim. ETCC’de ilk kez start alan bir takım ve pilot için önemli bir derece olduğunu düşündüğüm sonuç kadar tüm sezon boyunca yarışlardaki en hızlı  BMW’lerin bizim otomobillerimiz olması takım için ayrı bir mutluluk oldu. Özellikle takım arkadaşım ile birlikte start aldığımız yarışlarda büyük bir mücadele içerisinde olduk ve kupada takım olarak kendimizi gösterdik.”

Aytaç Biter: “Bu hafta sonu ilk kez yarıştığımız piste hızla uyum sagladık. Antremanlarda 4. ve 5. olduk. Pazar günü yağan yağmur oyunumuzu bozu. Zorlu hava koşullarında yaptıgımiz ilk yarışta starla beraber  arkadan darbe alıp pist dışına çıktım. Otomobilimde mekanik hasar meydana geldi ve 14. sıraya düştüm buna rağmen 8.liğe kadar yükselmeyi başarabildim. Böylelikle 2. yarışa ilk sırada başladım. İkinci yarış iyi start alan takım arkadaşım İbrahim Okyay’ın arkasında kaldım. Yarış lideri ile yaşadığım temas sonucu pitten geçme cezası alıp 13.lüğe düşsem de yarışı bırakmadım ve takımım icin olabilcek en iyi pozisyonda finişe gelmeye calistim. Bu Avrupa Binek Otomobiller Kupası tecrübesini yaşadığımız için mutluyum.” dedi.

Borusan Otomotiv Motorsport’un ETCC’de yarışan ve 6 yarışın tümünde start alan pilotu İbrahim Okyay, sezon sonunda topladığı 22 puan ile sezonu dördüncü bitirmeyi başardı. Dört yarışta start alan Aytaç Biter ise 10. oldu.

Borusan Otomotiv ana sponsorluğunda yarışan takımın diğer sponsorları arasında Castrol ve Toshiba bulunuyor.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı