Buradasınız
Home > Güncel > Bolu’ya Türkiye’nin İlk CNG Çöp Kamyonları

Bolu’ya Türkiye’nin İlk CNG Çöp Kamyonları

Bolu Belediyesi, Türkiye’deki ilk CNG ile çalışan çöp kamyonlarını teslim alarak, atık ve çöp toplama sektöründe bir ilke imza attı.

Bolu Belediyesi’ne teslim edilen yeni CNG çöp kamyonlarının araç özellikleri hem çevre, hem de işletme maliyeti faktörleri dikkate alınarak belirlendi. Bu sayede Bolu Belediyesi Allison’ın tam otomatik şanzımanlarıyla en temiz fosil yakıtlarının avantajlarını kullanarak yakıt ekonomisini arttırmayı, egzoz salınımını düşürmeyi ve aynı zamanda yüksek performans sağlamayı hedefliyor.

Bu özel Allison tam otomatik şanzıman donanımlı Iveco Stralis araçların teslimat töreninde Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, Iveco adına Maurizio Manera; Efe Endüstri’den Erkan Yeğencik; Allison Transmission adına Özgür Arasan ve çok sayıda üst düzey resmi görevli hazır bulundu.

Alaaddin Yılmaz teslimat töreni sırasında; “Biz, Bolu Belediyesi olarak, çevreye karşı duyarlı yaklaşımımızla sıkıştırılmış doğal gazla çalışan motorlarla donatılmış Iveco çöp toplama kamyonlarını tercih ettik. Ayrıca, bu araçları kullanarak yakıt ekonomisi avantajlarından da yararlanmayı hedefliyoruz. Bu çerçevede teknik departmanımız, Allison tam otomatik şanzımanları deneyip, değerlendirerek CNG motorlarını etkili şekilde desteklediği sonucuna vardı. Allison tam otomatik şanzımanlar, aracın genel performansını da arttırıyor. Umarız Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdiğimiz bu teslimatımız ile diğer iller için örnek teşkil edebiliriz. Doğalgazlı araç kullanımının yaygınlaşması için iyi bir örnek olacağımıza inanıyoruz” dedi.

Sıkıştırılmış doğal gaz ile çalışan motorlar, benzen salınımını yüzde 95 azaltabiliyor ve aynı zamanda yakıt tasarrufu sağlıyor. Allison tam otomatik şanzımanlar ise vites değiştirme noktalarını hassas bir şekilde kontrol ederken, motor devir hızını daha sabit tutup yakıtın verimli kullanılmasını sağlayarak bu hedefe katkıda bulunuyor.

Ayrıca Allison tam otomatik şanzımanların kalkış anında devreye giren tork konvertörü sayesinde  CNG motorlu araçların performansı önemli ölçüde artıyor. Allison 3000 serisinin tork konvertörü, motorun torkunu neredeyse iki katına çıkartarak eşsiz bir kalkış sağlıyor. Allison tam otomatik şanzımanlar vites değiştirilmesi sırasında bile tekerleklere sürekli güç aktarıyor. Bu Continuous Power TechnologyTM / Sürekli Güç Teknolojisi aracın ortalama hızını ve filonun üretkenliğini arttırıyor.

Şanzımanda kullanılan helisel dişliler, CNG motorla birlikte genel gürültünün azaltılmasına katkıda bulunurken, gelişmiş elektronik kontroller ve PTO bağlantı opsiyonları, özel donanımla birlikte kolay ve verimli entegrasyon sağlıyor.

Allison şanzımanlar,   CNG ile donatılmış araçlarda son derece iyi çalışan opsiyonel entegre hidrolik retarder ile frenlerin yıpranmasını önlerken genel fren performansını arttırıyor. Ayrıca Allison tam otomatik şanzımanlar, dur kalk içeren çalışmalarda sürüş ve kullanım kolaylığı,   daha düşük bakım maliyetleri ve minimum serviste geçen kayıp zaman gibi kilit avantajlar sunuyor.

Özgür Arasan konu ile ilgili yaptığı açıklamada; “Allison Transmission atık ve çöp sektöründe liderliğini sürdürüyor. Birçok Avrupa şehri katı atık toplama çalışmaları için Allison şanzımanlara güveniyor. Bu anlamda Türkiye’de ilk CNG’li atık toplama araçlarının Allison tam otomatik şanzımanlarla donatılarak Bolu Belediyesi’ne teslim edilmesinden gurur duyuyoruz” diyor.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı