Buradasınız
Home > Güncel > Boğaz’dan Balık Yerine Lastik Çıktı

Boğaz’dan Balık Yerine Lastik Çıktı

Bilindiği üzere Ömrünü Tamamlamış Lastikler liman, iskele ve gemi yanaşma yerlerinde usturmaça olarak kullanılabilmektedir. Usturmaça olarak kullanılan ÖTL’lerin zamanla bağlantılarından kurtulup denize düşmesi sonucu olası kirliliğin önüne geçmek için Beşiktaş ve Üsküdar Belediyeleri teknelerin yanaştığı Üsküdar ve Beşiktaş iskelelerinde lastik temizliği yaptı. Dentur Avrasya Denizcilik firması tarafından denizin dibinden 50 ömrünü tamamlamış lastik çıkarıldı.

Yollardan sonra iskeledeki ömürlerini de tamamlayan lastikler; LASDER/ Lastik Sanayicileri Derneği tarafından teslim alındı. LASDER, ikinci ömrünü tamamlayan ve denizden çıkarılan bu lastikleri geri dönüşüme gitmek üzere yetkili geri dönüşüm tesislerine ulaştırdı. Şimdi bu lastiklerden malzeme geri kazanımıyla belki bir çocuk parkı belki de bir spor sahası kurulacak. Belki de bu lastikler; diğerleriyle birlikte elektrik enerjisi olarak geri kazandırılacak; ışıl ışıl, yemyeşil bir ülke için katkı sağlayacak.

LASDER (Lastik Sanayicileri Derneği) Genel Sekreteri Bahadır Ünsal;  ‘’Ömrü tükenmiş lastiklerinizi yeni lastik satın aldığınız noktaya bırakın ya da bizimle işbirliği için LASDER’i arayın; siz de daha temiz, daha yeşil ve daha aydınlık bir Türkiye’ye katkı sağlayın’’ dedi.

8 ayda 75 bin ton ÖTL toplandı

Ömrünü tamamlamış lastikleri (ÖTL) toplayarak mevzuata uygun bir şekilde geri kazandıran LASDER, 113 bin ton ÖTL olan 2012 yılı toplama hedefine adım adım yaklaşıyor. Ağustos ayı sonu itibarıyla LASDER’in topladığı ÖTL miktarı 75 bin ton oldu. Bu miktarın 60 bin tonu (%80) malzeme geri kazanım sektörüne; 15 bin  tonu (%20) ise enerji geri dönüşüm sektörüne teslim edilerek geri kazandırıldı.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı