Buradasınız
Home > Güncel > BMW ve PSA’dan Ortak Proje

BMW ve PSA’dan Ortak Proje

BMW ve PSA Grupları Cenevre’de düzenlenen basın toplantısında hibrid teknolojilerle ilgili ve BMW Peugeot Citroën Electrification adı verilen ortak girişim projelerine 100 Milyon Euro yatırım yapma kararlarını açıkladılar. Yeni oluşum, biri Münih civarında ve diğeri Mulhouse’da olmak üzere iki tesiste faaliyet gösterecek. Ortak girişim, 2011’e kadar 400 kişi istihdam edecek. Yetkili rekabet kurumlarının onayının alınması kaydı ile operasyonların 2011 yılının ikinci yarısında başlaması öngörülüyor. Bu işbirliğinden gelecek yeni hibrid aksamlar 2014’ten itibaren iki ortağın araçlarında kullanılacak.

PSA Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Philippe Varin: «Sorumlu otomobil üreticileri olarak, açık bir Avrupa platformu yaratmak ve hibrid teknolojilerle ilgili Avrupa standartlarının geliştirilmesini desteklemek istiyoruz. Bu ortak girişim, Avrupa’da elektrikli araçlara ilişkin teknolojik ve endüstriyel uzmanlıkları geliştirmemizi ve değer yaratma potansiyelinin tamamını elimizde tutmamızı sağlayacak.» şeklinde açıklamada bulundu

BMW AG Yönetim Kurulu Başkanı Norbert Reithofer da : « BMW ve PSA Grubu gelecekte hibrid kullanımının önemi konusunda aynı vizyonu paylaşıyorlar. Bu ortaklık, daha stratejik biçimde hareket etmemiz için tek ve ortak bir yaklaşım benimsememizi sağlayacak. İşbirliğimiz, aynı zamanda önemli ölçek tasarrufları, geliştirme maliyetlerinin paylaşımı, standartlaştırılmış aksam kullanımı ve geliştirme proseslerinin hızlandırılması ile kendini gösterecek » diyerek eklemede bulundu.

Münih tesisinde bütün araştırma ve geliştirme ile aynı zamanda satın alma faaliyetleri toplanırken, Mulhouse merkezi ise endüstriyel üretim faaliyetlerine ayrılacak. 2011 sonu itibariyle öngörülen 400 kişilik personel Münih tesisinde istihdam edilecek. 2014 yılında operasyonların başlamasına hazırlık amacıyla Mulhose’da da ek istihdam olanakları yaratılacak. Fabrika tam kapasiteyle çalıştığında yaklaşık olarak 250 kişiyi iş imkânı sağlayacak.

BMW Peugeot Citroën Electrification şirketinin yönetim ekibi ve personeli esas olarak iki şirketten gelen çalışanlardan oluşacak. Yüz kadar dış personel alımı de ortak girişim faaliyete geçtiğinde birkaç ay içinde gerçekleştirilecek. Aranan profiller özellikle elektrik motorlu araç ve elektronik konusunda uzmanlaşmış mühendislerle ilgili olacak.

BMW ve PSA Grubu yaklaşık on yıldan beri işbirliklerini başarıyla sürdürüyorlar. 2002’de, iki ortak 4 silindirli motorlar geliştirmek ve üretmek için bir işbirliği anlaşması imzaladılar. 2006 ve 2010 arasında, MINI modelleri ile aynı zamanda Peugeot ve Citroën modellerinde kullanılan 1,8 milyondan fazla motor ürettiler. Şubat 2010’da, iki ortak Avro 6 normuna cevap verecek geleceğin 4-silindirli benzinli motor neslini geliştirme konusuna anlaşma yaptılar.

Ekim 2010’da, BMW ve PSA Grubu işbirliklerini hibrid sistemleri de kapsayacak şekilde genişletmeyi hedefleyen bir anlaşma protokolünü imzaladılar. İki grup 2 Şubat 2011’de ararındaki işbirliğinin araçlarını elektrik motorlu hale dönüştürmek amacıyla (batarya paketi, elektrik motorları, jeneratörler, güç elektroniği, hibrid sistemlerin çalışmasına yönelik şarj istasyonları ve yazılımlar) standart hibrid aksamların geliştirilmesi ve üretilmesi konusuna yoğunlaşacak olan ‘ BMW Peugeot Citroën Electrification ‘ adındaki bir ortaklık şeklini alacağını açıkladılar. Bu ortaklığın aynı zamanda hibrid teknolojiler alanında Avrupa’da güçlü bir sektörün kurulmasına katkıda bulunması amacıyla, bu teknolojiler konusunda açık bir platform oluşturma hedefi de bulunuyor.

Bu açıdan, tamamen bağımsız bir şirket statüsünde olan ortak girişim tedarikçilerdeki bazı geliştirmeleri dış kaynak olarak kullanabilecek ve bu hibrid aksamları iki ortağın dışındaki şirketlere de satabilecek.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı