Buradasınız
Home > Güncel > BMW i Projesi Hayata Geçiyor

BMW i Projesi Hayata Geçiyor

Bu yıl 83. kez kapılarını ziyaretçilere açan dünyanın en önemli fuarlarından Uluslararası Cenevre Otomobil Fuarı’nda BMW, E-mobilite teknolojisi ve BMW i projesinin yanı sıra 3 Serisi Gran Turismo’yu tanıttı.

Fuarın basın gününde düzenlenen toplantıda BMW AG Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Norbert Reithofer, BMW i projesinin bu yıl hayata geçeceğini müjdelediği konuşmasında E-mobilite konusuna değindi. BMW i’nin geleceğin kişisel mobilitesini temsil etiğini belirten Reithofer sözlerine şöyle devam etti; “Biz harekete geçiyoruz, çükü E-mobilitenin geleceğin teknolojisi olduğuna inanıyoruz. Dünyanın nasıl değişmekte olduğunu hepimiz biliyoruz. Mega şehirlerde otomobillerin geleceği, günümüzde düşük emisyondan sıfır emisyon teknolojilerine doğru yerinde adımlar atmamıza bağlıdır. Gerçek sürüş keyfinin emisyonsuz da gerçekleşebileceğine yürekten inanıyoruz.

BMW i ürün yelpazesi, geniş kapsamlı olanaklar sunmaktadır. Burada Cenevre’de gördüğünüz, BMW i3’ün bir modeli olan BMW i3 Concept Coupe’dir.

Size şu kadarını söyleyebilirim: Bu Coupe’de kullanılan bileşenlerin çoğu, serinin otomobillerinde kullanılanlara benzerdir. Bu model, tamamen elektrikli BMW eDrive teknolojisinin üstün dinamiklerini vurgulamaktadır. BMW i3 gibi, Coupe de 170 bg’lik maksimum güç çıkışı sağlar. Bu e-drive motor teknolojisi müşterilerin adı “Bayerische Motoren Werke AG.” olan bir şirketten bekleyeceği üzere, tamamen bizim tarafımızdan geliştirilmiştir.  Otomobilin alt kısmı tamamen e-drive’a gücü sağlayan lityum iyon bataryaları ile donatılmıştır.

Müşterilerin elektrikli otomobil almaya, cazip teklifleri duyduklarında karar vereceklerine inanıyoruz. Yine de bu başarıyı garanti etmez. Fakat ben bir mühendisim ve bildiğim bir şey var ki, teknik gelişmeler ve öncü çalışmalar cesur bir yaklaşım gerektirir. BMW Group olarak e-mobilite kavramını bütünsel bir bakış açısıyla ve açıkçası diğer tüm otomobil üreticilerinden çok daha kapsamlı şekilde ele aldık.

Bu şu anlama geliyor:

 • Tüm yaşam alanları ve teknik aksamı kapsayan yepyeni bir otomobil konsepti,
 • CFRP gibi yeni malzemeler, (carbon fiber reinforced plastic – karbon fiber ile güçlendirilmiş plastik)
 • Sürdürülebilir üretim,

Basın mensupları, BMW i3’ü 2013 sonbaharda test etme şansına sahip olacak. Ben bu sürüş keyfini birkaç kez yaşadım hem çevik hem de sessiz bu otomobil ile şehir içinde dolaşmanın şüphesiz gerçek sürüş keyfi olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Sizlere küçük bir gösteri yapmaktan mutluluk duyardım, ama maalesef standımız bunun için çok küçük.  BMW i3 Concept Coupe’ye çok teşekkürler!

BMW i model yelpazesi, BMW Group olarak sahip olduğumuz ileri görüşlülüğün bir örneğidir. Müşterilerimize sürekli olarak onların bireysel taleplerini karşılayacak ve onlara ek avantajlar sağlayacak yenilikçi çözümler ve cazip hizmetler sunmayı amaçlıyoruz. Şimdi sunacağımız otomobil ise bunun kanıtıdır.”

BMW GT3

BMW 3 Serisi Gran Turismo

Diğer yandan markanın yepyeni modeli 3 Serisi Gran Turismo’nun dünya prömiyerinin gerçekleştiği Cenevre’de bu özel modele de değinen Reithofer, 3 Serisi GT için şunları söyledi;

BMW 3 Serisi, BMW markasının dünya çapındaki mükemmel itibarını kazanmasında çok önemli bir rol oynadı. 1975’te tanıtılan ilk neslinden şu anki altıncı nesline kadar, her zaman premium segmentteki en başarılı model serisi oldu. BMW 3 Serisi Sedan ve BMW 3 Serisi Touring’den sonra, 3 Serimizi yenilikçi, bağımsız bir model olan BMW 3 Serisi Gran Turismo ile tamamlıyoruz.

Bu model, bir kez daha müşterilerimizi ön planda tuttuğumuzu kanıtlıyor.

Peki, BMW 3 Serisi GT müşterilerine ne sunuyor?

 • Hafifçe yükseltilmiş koltuk konumu;
 • Maksimum koltuk konforu;
 • Geniş bagaj kapasitesi;

Dolayısıyla, kompakt spor segmentte yeni bir otomobil konseptini bekleyenlerin beğenisine sunuluyor.

Gran Turismo’nun, Sedan’ın atletik dinamiklerini Touring’in mükemmel işlevselliği ile birleştirdiği daha ilk bakışta göze çarpıyor. Geniş boyutları, yolculara hem önde hem de arkada iç mekan ferahlığını hissettiriyor ve geniş diz mesafesi sağlıyor.

BMW i3 ve BMW 3 Serisi GT, markalarımızın (BMW, MINI ve Rolls-Royce) bu yıl tanıtacakları yeni modellerin yalnızca ikisidir. 2012 rekor yılından sonra, satışları grup düzeyinde daha da fazla artırmayı planlıyoruz.  İlk iki ayda satılan 250.000’den fazla otomobille, daha şimdiden şirket tarihimizi en iyi yıl başlangıcını gerçekleştirdik. İsviçre’de de, bu yılın Ocak ve Şubat aylarında yeni bir rekor kırarak çok sayıda müşterimizi otomobilleriyle buluşturduk.

BMW 3 Serisi Gran Turismo, Haziran ortasından itibaren pazara sunulacak.”

BMW’nin yeni 3 Serisi Gran Turismo modeliyle ilgili detaylı bilgiler veren BMW AG’nin Geliştirme’den sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Herbert Diess ise, markanın daha önce ortaya koyduğu farklı segment temsilcilerine vurgu yaparak

X5, X6, M3 ve 3 Serisi kompakt spor sedanın ardından BMW 3 Serisi GT’nin de yeni bir segment yaratacağına işaret etti.

Modelin otomobil sektöründe öncüsü olmadığını belirten Diess şunları söyledi; “Bu nedenle karşınızda orijinal bir BMW duruyor. Birçok dış tasarım özellikleri 3 Serisi GT’ye bağımsız karakterini ortaya koyan bir görünüm kazandırıyor.

 • Tipik BMW oranları,
 • Hafif eğimli, Coupe benzeri tavan,
 • Çerçevesiz kapı camları,
 • Otomatik olarak açılıp kapanan geniş bagaj kapağı,

110 milimetre uzatılmış aks aralığıyla yeni BMW 3 Serisi Gran Turismo, BMW 3 Serisi Touring’den 200 milimetre daha uzundur. Ayrıca, Touring’den 81 milimetre daha yüksektir.

Koltuk konumu hem önde hem arkada yükseltilmiştir. Bu daha iyi bir görüş sağlayarak otomobilden inmeyi ve otomobile binmeyi kolaylaştırır. Yolcuların 72 milimetrelik ek diz mesafesinin keyfini çıkarabilecekleri arka kısımdaki alan genişliğini gerçekten hissedebilirsiniz.

Bagaj 520 litrelik yükleme kapasitesine sahiptir, bu BMW 3 Serisi Touring’den 25 litre daha fazladır. Bagaj alanı yüklemeyi kolaylaştırmak için, geniş şekilde açılabilen arka kapağa sahiptir. Bagaj kullanımını çok daha uygun hale getirmek için, isteğe bağlı olarak akıllı açılma özelliği edinilebilir. Bu şekilde, bagajı elinizi kullanmadan açmanız mümkündür. Gerekli olan tek şey ayağınızın küçük bir hareketidir.

Ayrıca, arka koltuk sırası 40:20:40 oranında bölünmüştür ve arka sırt dayamaları öne doğru katlanabilir. Pazara sunumundan itibaren, yeni BMW 3 Serisi Gran Turismo, 143 bg’den 306 bg’ye kadar yükselen maksimum çıkış gücü aralıklarıyla üç benzinli ve iki dizel motorla beraber sunulacaktır. Bu beş seçeneğin tamamı da, BMW TwinPower Turbo Teknolojisi sayesinde güçlü, sofistike ve verimlidir.

Sürüş keyfi ve işlevselliğin yanı sıra, diğer odak noktamız da verimlilik oldu. Verimlilik; tüketim açısından optimize edilmiş benzinli ve dizel motorların yanı sıra, Hava Perdesi, Hava Kanalı ve aktif arka spoyler ile optimize edilmiş aerodinamiği  ve akıllı hafif yapıyı içeriyor.

Otomatik start/stop işlevi ve fren enerjisi geri kazanımı gibi ek özellikler de yakıt tüketimini ve emisyonu azaltmada etkili oldu. ECO PRO modu ve yeni ECO PRO Route işlevi, yüzde 20’ye kadar ek bir tasarruf potansiyeli sağladı. Ve tüm bu özellikler Efficient Dynamics çatısı altında sunuluyor.

Ek olarak, sürüş destek sistemleri ve mobilite hizmetleri kapsamlı bir şekilde sunulmaktadır. Bunlar, seri donanımın ya da BMW ConnectedDrive’ın bir parçasıdır. Bu, yeni BMW 3 Serisi GT’nin, güvenlik, konfor ve haber/eğlence açısından yeni standartlar belirlediğini gösterir.

Bu sınıfta benzersiz olan bir nokta da, önemli bilgileri yüksek çözünürlükle ön cama yansıtan son nesil çok renkli head-up display’dir. Özel donanım olarak sunulan uygulamalar ve ücretsiz BMW Connected uygulaması, yolcuların sosyal ağlara, internet radyo istasyonlarına ve iPhone’larının takvim işlevine erişmelerini sağlar.

Gördüğünüz gibi 3 Serisi Gran Turismo, bütün yönleriyle ele alınmış bir pakettir.

Gerçek sürüş keyfi, verimlilik, işlevsellik ve duygusal tasarım bu modelin eşsiz birleşimini oluşturur.”

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

  Benzer yazılar

  Yukarı