Buradasınız
Home > Güncel > BM Eylem Planına Renault’dan Tam Destek

BM Eylem Planına Renault’dan Tam Destek

Birleşmiş Milletler (BM) trafik kazalarının 2020 yılında tüm dünyada 3. ölüm sebebi olacağını öngörüyor ve alınacak önlemlerle önümüzdeki on yılda beş milyon hayatı kurtarmayı hedefliyor.  Renault, BM’nin çalışmalarını, şu ana kadar başlattığı eylemleri sürdürerek ve gerek yurt içinde gerekse uluslararası planda yeni eylemler başlatarak destekliyor.

Sürüş kuralları ve trafikte doğru davranış biçimleri konusunda eğitim faaliyetleri her seviyede yapılıyor. Renault trafik güvenliği konusunda çalışanlarına forumlar ve eğitimler  düzenleyerek bu çalışmaları öncelikle şirket bünyesinde başlatıyor.

Bu eğitim faaliyetleri daha sonra, özellikle sürücü adaylarına yönelik olarak şirketin dışında  da devam ediyor. Böylece, 15 yıldan uzun süredir  devam eden « gençlere sürüşten 10 » projesi kapsamında 14 ile 18 yaş arasındaki ortaokul ve lise öğrencileri trafik kuralları konusunda eğitiliyor. Bugüne kadar 120 000 genç, Renault tarafından sağlanan çift kumandalı araçlarla trafikte sorumlu sürüş deneyimini yaşadı.

Eğitilen on iki milyondan fazla kişiyle, Renault’un uluslararası programı « Herkes için Güvenlik » 10. yılını kutluyor. Bu proje yol güvenliği konusunda bir otomobil üreticisi tarafından  uygulamaya konmuş olan en büyük eğitim programı olma özelliğini taşıyor. Bu yıl 27 Mayıs tarihinde Guyancourt’daki (78) Technocentre’da düzenlenen  uluslararası finalde Türkiye, Bulgaristan ve Portekiz dahil birçok ülkenin ilkokul öğrencileri bir araya gelecek.

Yolcuların korunmasını önceliklerinin merkezine yerleştiren Renault birbirini tamamlayan teknolojiler geliştiriyor: Bunlar, kazaları önlemeye katkıda bulunan teknolojiler ve kaza oluştuğunda yolcuları en iyi şekilde koruyan teknolojiler olarak iki gruba ayrılıyor. Örneğin, kemer altından kayma olayını maksimum azaltarak karından yaralanmaları her koltukta en aza indirmekte uygulanan teknolojilerin tamamından oluşan FIX 4 SURE sistemi  buna örnek olarak verilebilir. Kazaları önleme teknolojileri konusunda da, Renault direksiyon hakimiyetinin ve aracın hızının daha iyi  kontrol edilmesini sağlayan 4Control teknolojisini uygulayan ilk üretici oldu. Yakında, Renault Visio Sitem ile sürüşe destek sistemlerini  zenginleştirecek. Bu genişletilmiş görüş teknolojileri, yol çıkışları ve gece azalan görüş alanı gibi kaza durumlarının önlenmesini sağlayacak.

Renault açısından, yol güvenliği öncelikle bir kamu sağlığı sorunudur. Bu nedenle kamu yetkilileri, araştırma ve eğitim kurumları ve diğer sivil toplum örgütleri ile geniş işbirliği içinde çalışmak gerekiyor.

Örneğin Fransa’da, Renault itfaiyelere müdahaleleri sırasında daha etkin olmaları ve kendi güvenliklerini sağlamaları için gerçek koşullarda  eğitim yaptıkları  yüzlerce aracı her yıl itfaiyelerin hizmetine sunuyor. Renault onlara aynı zamanda araç içinden yaralı kurtarma için tavsiye ettiği kesim noktalarını gösteren teknik fişleri veriyor.

Avrupa dışında ve özellikle otomobil parkları hızlı  gelişme gösteren ülkelerde, Renault yetkili kurumlara trafik güvenliğinin sağlanmasında vazgeçilmez bir unsur olan kaza bilimi konusundaki veri tabanlarını oluşturmaya yardım ediyor. Bu anlayış doğrultusunda, Renault Vakfı birkaç ay içinde  Beyrut Saint Joseph Üniversitesi ile işbirliği içinde, trafik ve yol güvenliği konusunda Kuzey Afrika ve Orta Doğu ülkelerine açık  bir eğitim ve araştırma kürsüsü açacak.

Türkiye’de trafik güvenliği

Türkiye’nin trafik güvenliği alanında en uzun soluklu sosyal sorumluluk projesi Sokakta İlk Adımlar, Türkiye’nin en çok trafik kazası gerçekleşen ili olan İstanbul’da bu yıl ilk kez tüm ilköğretim okullarında uygulanmaya başlandı. Proje 2008’de Türkiye’nin en saygın halkla ilişkiler ve kurumsal sosyal sorumluluk yarışması olan Altın Pusula’de Büyük Ödül’e de layık görülmüştü. Proje kapsamında bugüne kadar 800 bin öğrenci trafik güvenliği eğitimi aldı. Önümüzdeki yıl ise bu sayının 1 milyonu geçmesi hedefleniyor.

Renault bu projenin beraberinde çocukların yol güvenliği üzerine kolektif düşünme ve üretme alışkanlıklarını geliştirmeyi amaçlayan bir afiş yarışması da düzenliyor. Bu yıl 8’nci kez yapılan Herkes İçin Güvenlik Uluslararası Afiş Yarışması’nın 28 Nisan 2011 tarihindeki Türkiye Finali’nin birincisi Özel İzmir Efes Koleji 3A Sınıfı oldu. Küçük öğrenciler, Türkiye’yi Fransa’da anlamlı bir sloganla temsil edecek: “Emniyet Kemeri Engel Değil, Engelli Olmamak İçindir”. Bu yıl 8’incisi yapılan Afiş Yarışması’nın kazanan okulun öğrencileri Trafik Elçisi olarak Türkiye’yi Fransa’da temsil edecek ve ödül olarak Paris Euro Disneyland’da gönüllerince eğlenip unutulmayacak üç gün yaşayacak.

Renault bunun beraberinde internet üzerinde çocukların katılımına açık bir yarışma da düzenliyor. Çocukların trafik güvenliğinde daha aktif rol almalarının sağlandığı “Söz Veriyorum!” yarışmasında, küçükler büyükleri trafik kurallarına uymaya söz verdiriyor. Bu sözleri bir fotoğrafla belgeleyen çocuklar yarışmada çeşitli ödüllere ulaşıyor.

İstanbul Milli Eğitim İl Müdürlüğü ile birlikte yürütülen bir çalışma ile bu yıl Türkiye’nin ilk otomobil ve motor sporları eğitim kompleksi Autodrom’da bine yakın öğretmene güvenli sürüş eğitimi verilecek. Tüm bu çalışmaların yanısıra Renault araç satın alanlara Autodrom pistinde Skid Car adı verilen ücretsiz bir eğitim sunulması; Türkiye’deki tüm sürücü kurslarında Renault’un özel olarak hazırlattığı “Güvenli Sürüş Teknikleri” CD’si gösterimi Renault’nun trafik güvenliği konusundaki diğer projeleri arasında yer alıyor.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı