Buradasınız
Home > Güncel > Bluebird Electric ve Castrol Hız Sınırını Zorlayacak

Bluebird Electric ve Castrol Hız Sınırını Zorlayacak

Castrol, karada saatte 804 kilometre hızın üzerine çıkarak yeni bir rekor denemesine hazırlanan Donald Wales’in kullanacağı araç için Bluebird Electric’le ortaklık anlaşması imzaladı. Kuruluşundan bu yana sayısız dünya rekorunun destekçisi olan Castrol, Don Sir Malcolm Campbell ve Donald Campbell gibi rekortmenlerin ardından şimdi de Donald Wales’in rekor denemesini destekliyor.

Yüz yılı aşkın süredir ilklere öncülük eden Castrol, 1920’li yıllarda Barnes Wallis’in uçakla Atlantik’i geçmesine, 1933 yılında otomobiliyle saatte 708 km hıza ulaşan Francesco Agello’nun denemesine destek olmuştu.

Castrol CEO’su Mike Johnson, Castrol’ün Campbell ailesi ile geçmişten bu yana çeşitli başarılara imza attığını, Bluebird Electric projesinin de başarıyla sonuçlanacağına inandıklarını belirtti. Johnson, “Donald’ın, İngiltere ve dünyada yeni rekorlar kırmak amacıyla çıktığı yolculuğa destek verdiğimiz için çok heyecanlıyız” dedi.

Castrol’ün ortaklığından dolayı çok memnun olduğunu belirten Donald Wales ise, “Geçmişte Bluebirds ile kırılan çok sayıda rekorda Castrol hem marka olarak, hem de ürünleriyle yer aldı. Bundan da anlaşılacağı üzere, onların desteği olmadan yeni bir rekor kırma girişiminde bulunmak doğru olmazdı. Daha önce karada kırılan 21 hız rekorunda, Castrol ürünlerinin kullanıldığı araçlar yer aldı. Gerçekleştireceğimiz yeni rekor denemesinde ortağımız olmalarının rekor şansımızı arttırdığına inanıyorum” dedi.

Bluebird Electric test aşamasında

Saatte 804 kilometrenin üzerine çıkmayı hedefleyen Bluebird Electric aracı üzerinde, farklı akü teknolojilerinin test süreci halen devam ediyor. Rekor denemesi için 2-3 Temmuz 2011 tarihlerinde Pendine Sands’a çıkacak olan otomobilin hız sürüşlerinde yarış görevlileri de sahada hazır bulunacak.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı