Buradasınız
Home > Güncel > Black Amber Comvex’de Sahne Aldı

Black Amber Comvex’de Sahne Aldı

COMVEX İstanbul Ticari Araçlar, Otobüs ve Yan Sanayi Fuarı, 24-27 Kasım 2011 tarihleri arasında yük ve yolcu taşımacılığında kullanılan ticari araçların en son modelleri ile yan sanayi kuruluşlarının ürün ve hizmetlerini biraraya getirdi. Comvex İstanbul Fuarı’nın en çok ilgi gören standlarının başında ise Doğuş Otomotiv’in distribütörlük faaliyetlerini sürdürdüğü Scania, Krone ve Meiller markalarının son model ürünleri oldu. Fuar ziyaretçileri Scania’nın özel aksesuarlarla geliştirilen, ilgi çekici R730 Black Amber aracını da yakından inceleyerek bilgi alma fırsatı buldular. Doğuş Otomotiv standında ayrıca Scania R500 çekici, G420 düşük şasi çekici, G420 çekici, G420 Highline çekici, G420 8X2 ve G420 8×4 kamyonun yanısıra, Krone Coolliner, Megaliner ve Ultra Liner yarı römork ile Meiller kamyon üstü damperi sergilendi.

Comvex Fuarı kapsamında standta düzenlenen basın toplantısında açıklamalarda bulunan Doğuş Otomotiv Scania, Krone ve Meiller Genel Müdürü Tolga Senyücel, bu yıl toplam pazarda şu ana kadar gerçekleşen satış rakamlarına bakıldığında, pazarın geçen seneki satış adetlerinin yüzde 80-85 üzerinde kapanacağının öngörüldüğünü belirterek “Bu rakamlarla Avrupa’da Almanya’nın ardından en büyük ikinci pazar konumuna geçiyoruz. Scania olarak 2011 yılını 3 bin adede yakın bir satışla tamamlayacağız. Bu da geçen yılki satışlarımızın yüzde 20 üzerinde bir rakama eşdeğer olacak. Treyler sektörüne baktığımızda markamız Krone’nin pazarla paralel bir büyüme kaydederek geçen senenin Ekim sonu satış adetleri ile kıyaslandığında yüzde 170’lik bir büyüme elde ettiğini görmekteyiz. Treylerde toplam pazarın ise 8.500-9.000 seviyelerinde kapanmasını öngörmekteyiz. Aynı şekilde Meiller damper satışlarımızda da pazara paralel yüzde 120’lik bir artış sağladık.” dedi.

2012 yılı beklenti ve hedeflerini de açıklayan Senyücel “Ağır ticari araç pazarının 2009 yılından bu yana gelişimine baktığımızda; 2009-2010 yılları arasında yüzde 117, 2010-2011 yılları arasında ise yüzde 30’un üzerinde bir büyüme olduğunu görmekteyiz. İleriki yıllarda büyümenin bu ivme ile sürmesini beklemiyoruz, bu adetlerin üzerine çıkarak daha da yüksek satış adetleri beklemek çok doğru olmayacaktır. Bu nedenle, 2012 yılında satışların bir önceki yıla göre yüzde 25 oranında daha düşük olmasını bekliyoruz. Ancak bu beklenen rakamlarla yine de oldukça büyük ölçekte bir ağır ticari araç pazarı olacaktır.” açıklamasında bulundu.

“Türkiye önem verdiğimiz ilk 3 ülke arasında”

Scania Bölge Müdürü Anders Schultz ise, Türkiye pazarı ve Doğuş Otomotiv’in başarılarından çok mutlu olduklarını belirterek “Türkiye pazarında 2011 yılının ilk 3 çeyreğinde çok büyüme keydedildi. Avrupa ile paralel olarak son çeyrekte bir yavaşlama söz konusu. Bu verilere bakarak 2012 yılının biraz daha riskli ancak iyi bir pazar olacağını öngörüyoruz. Scania genel merkezi olarak Türkiye dünyada önem verdiğimiz ilk 3 ülke arasında yer alıyor. Türkiye ve Doğuş Otomotiv’e verdiğimiz önem artarak devam edecektir.” dedi.

“Türkiye pazarında beklediğimiz sonuçlara ulaştık”

Krone Bölge Müdürü Andreas Voelker ise Türkiye pazarından beklentilerinin gerçekleştiğini belirterek “Bu yılı 800-900 adet aralığında bir satışla kapatmayı öngörüyoruz. Gerçekleşecek bu satışlar ile Türkiye’de yaptığımız en yüksek satış adedine ulaşılmış olacak. Türkiye’deki fabrikamızın üretime başlaması ile daha da yüksek satış adetlerine ulaşacağımıza inanıyorum. “ açıklamasında bulundu.

Black Amber

Agresif görünümü ile yollarda fark yaratacak olan Black Amber, 730 beygir gücünde V8 motoru ile Scania’nın en güçlü motoruna sahip. Kabin içinde ve dışında fark yaratmasını sağlamak amacıyla birçok aksesuarın eklendiği Black Amber’de, isteğe bağlı siyah deri koltuklar ve halılar, spor pedal kiti, dışarıda koyu renkli ön panjur, krom şerit, logo ve detaylar, yine isteğe bağlı siyah çerçeveli xenon farlar ve araca en büyük farkı yaratan krom korumalıklı farklı bir stille şekillendirilmiş egzoz çıkışı sunulmuştur.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı