Buradasınız
Home > Güncel > Bir Yılda 75 Volkicar

Bir Yılda 75 Volkicar

İlk taslaklarından üretim aşamasına kadar yaklaşık iki yıllık bir çalışmayla Volkan Işık tarafından geliştirilen ilk Türk yarış otomobili Volkicar, bir sene içinde 75 adet üretilerek, amacına emin adımlarla yol alıyor.

Gün ışığına çıktığı ilk günden itibaren motorsporlarında bir marka yaratmayı kendine amaç edinen ve bu yolda motorsporları tarihinde yepyeni bir sayfa açan Volkicar, kendisi için tasarlanan Türkiye’nin ilk özgün motorsporları şampiyonası V1 Challenge ile adından sıkça söz ettirmişti.

Volkicar’ın üretimi, V1 Challenge için kullanılan ilk 29 adedin ardından her geçen gün artmaya devam ediyor.  Geçtiğimiz mart ayındaki tanıtımından kısa bir zaman sonra uluslararası bir marka olma yolunda büyük bir adım Volkicar, Türkmenistan’a 13, Moldova’ya ise 12 adet ihraç edildi. Volkicar’ın ihracat rakamı, 2012’ın ilk iki ayı ile itibariyle toplam 25 adede çıkmayı başardı.

Yurtiçi talepleri geliyor

İlk sezonu tamamlanan V1 Challenge, kış aylarında yerini Volkicar’ı kullanmak isteyen pilotların ve yarışmaya yeni başlayan pilot adaylarının katılabileceği V2 Challenge’a bıraktı. Bölgesel yarışların düzenlendiği V2 Challenge’ın başlamasıyla Volkicar’ın yurtdışı satışlarının yanı sıra yurtiçinde de artan bir ivmeyle talep görüyor.  İlk olarak İzmir Ülkü Yarış Pisti’ne yapılan 11 adet Volkicar satışı sonrasında Adapazarı’nda yapılması planlanan pist için de 10 tane alınan siparişi tamamladı.

Motorsporlarına daha çok sporcu kazandırmak amacıyla isteyen herkesin uygun bütçeyle yarışmasını sağlayan V2 Challenge’ın yaygınlaşmasıyla tüm Türkiye genelinde de Volkicar taleplerinin artışı öngörülüyor.

Yerli sanayiye 1 milyon 50 bin dolarlık fayda sağladı

Yapımı, atölye mantığında, iki günde bir tane tamamlanan Volkicar’ın üretilen 75 tanesine V1 Challenge organizasyonu ile birlikte şu ana kadar 1.500 milyon dolarlık bir yatırım gerçekleşti. Motoru dışında tamamı yerli üretim olan Volkicar için 60’ın üzerinde yan sanayi şirketi 400 adetten fazla parça üretiyor. Bu rakamlar göz önüne alındığında, bugüne kadar üretilen 75 adet Volkicar ile yerli yan sanayi üreticisi için 1 milyon 50 bin dolarlık fayda sağlanmış oldu.

V1 Challenge da ihraç edildi

“Yerli otomobil” projesinin gündemden düşmediği son bir yıl içinde 75 tane Volkicar üreterek, hedeflerinin ciddiyetine dikkat çeken Volkan Işık; “ Konsept bir araç olmasına karşın Türkiye’nin bir beklentisi olduğunu bildiğimiz bir konuda emin adımlarla yol alıyoruz. Sadece otomobil üretmekle kalmayıp Volkicar ile birlikte bu güne kadar ilk kez Türkiye’den doğup yurtdışına satılan V1 Challenge markasını Moldova’ya ihraç ederek çalışmalarımız uluslararası platforma da taşımayı başardık” dedi.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı