Buradasınız
Home > Güncel > Binek Otomobilde Lider Renault

Binek Otomobilde Lider Renault

Renault Fluence

Renault Grubu,  2010 yılında gerçekleştirdiği 114 bin 111 adet satış rakamı ile %15* oranında pazar payı elde etti. Renault, binek otomobil liderliğini elde etti.

2010 yılında 760 bin 913* adet satış gerçekleşen binek + hafif ticari araç pazarında ise Renault, gerçekleştirdiği 94 bin 943 adetlik satış ile %12,5* oranında pazar payı elde etti.

2010 yılında 307 bin 83 adet otomobil üretimiyle Türk Otomotiv Sanayisi toplam üretiminin dörtte birini otomobil üretiminin ise yarısından fazlasını gerçekleştiren Oyak Renault, otomobil üretiminde liderliğini 13. yılda da sürdürdü.

2010 yılında en çok ihracat yapan otomobil üreticisi de Oyak Renault Otomobil Fabrikaları oldu. Oyak Renault Otomobil Fabrikaları, 233 bin 57 adet otomobil ve 128 bini aşan motor ihracatıyla Türk Otomotiv Sanayisinde bir kez daha liderliği elde ederek Türkiye’nin en büyük ihracatçısı konumunu sürdürdü.

Dacia markası ise geleneği bozmayarak büyümeye devam etti. Dacia, 2009 yılında 9 bin 791 olan satış adedini 2010 yılında 19 bin 168 adede yükselterek % 2,5 oranında pazar payı elde ederek %125 oranında önemli bir büyüme kaydetti.

Renault, binek otomobil pazarında 12. kez liderliği elde etti.

2010 yılında Binek Otomobil pazarında 509 bin 784* adet araç satışı gerçekleştirildi. Renault, 75 bin 834 adet binek otomobil satışı ile %15* oranında pazar payı elde ederek binek otomobil pazarında lider oldu.. Binek+Hafif Ticari Araç toplam pazarında ise 760 bin 913* adet araç satışı gerçekleşti. Renault, gerçekleştirdiği 94 bin 943 adet araç satışı sonucunda %12,5* oranında pazar payı elde etti.

Türkiye’de üretilen Renault Symbol 28 bin 688 adet satış rakamı ile 2010 yılının en çok satan otomobiller sıralamasında 1. sırayı aldı. 24 bin 838 adetlik satış ile Fluence, Symbol’ü 3. sırada takip etti. Türkiye’nin en çok satılan otomobilleri sıralamasında birinci ve üçüncü sıraları, Türkiye’de üretilen Renault modelleri almaya devam ediyor. Ayrıca Fluence, segmentinde lider konumda bulunuyor

* ODD verilerine göre

Renault markasının değişimini yansıtan binek modellerin ardından, 2010 yılı Haziran ayında, ticari araç pazarındaki konumunu güçlendirmek amacıyla pazara üç yeni model sunan Renault, ticari ürün gamını Yeni Renault Master, Yeni Renault Trafic ve Yeni Renault Kangoo Express Maxi ile zenginleştirdi.

Bu yeni ticari araç yelpazesinin amiral gemisi olan Yeni Renault Master’ın öne çıkan tasarımı aracın sağlamlığını yansıtıyor. Yeni Master’ın dışında her biri ayrı bir kategorinin ihtiyaçlarına seslenen Kangoo Maxi ve Trafic faz 3 de yenilendi ve aynı anda tüketicinin beğenisine sunuldu. Renault, yeni ürünleriyle pazardaki iddialı konumunu daha da pekiştirecek.

Aralık 2010’da ise Renault yeni bir altı ileri otomatik vites kutusunu satışa sundu. EDC olarak adlandırılan bu vites kutusu (Efficient Dual Clutch), klasik otomatik vites kutularına nazaran net düşüş gösteren yakıt tüketimi düzeyi ve CO2 salımları sergiliyor (%17’ye kadar yakıt tüketim düşüşü, km başına yaklaşık 30 g CO2 azalması sağlanıyor).

Mégane HB ve Fluence modellerinde lasmanı gerçekleştirilen otomatik EDC vites kutusu, 2011 yılının ilk yarısında Grand Scénic, Mégane Sport Tourer, Mégane Coupé modellerinde yer alacak. 2011 yılı Nisan ayında Türkiye’de satışa sunulacak olan Mégane Coupé Cabriolet modelinde de, EDC vites kutusu, motor seçenekleri arasında yerini alacak. Azaltılmış CO2 salımlarıyla, Fluence ve Mégane HB Renault eco2 imzasını taşıyan ilk otomatik vites kutulu versiyonlar olarak Türkiye ürün gamında yerini aldı.

Renault, 2004 yılından itibaren Cardvisit ile müşterilere kimlik kartı ve sadakat programı sağlayarak sektörde öncü bir projeyle bir ilk’e imza atıyor; 910 bin Renault müşterisi kişisel ve araç ile ilgili temel bilgileri barındıran müşteri kartı CarDvisit’ten yararlanıyor.

Hizmet kalitesini ön planda tutan çalışmalarıyla Renault, Türkiye’de %89,6 olan müşteri memnuniyeti 2010 yılında, 2,5 puan artışla  %92,2’ye ulaşmış durumda.

Türkiye’de yaygın satış ve satış sonrası ağına sahip Renault, 2010 yılında 1 milyonun üzerinde araç girişi ile yetkili servislerinde müşterilerine hizmet verdi.

Müşteri memnuniyeti çerçevesinde, Renault ve Dacia Kasko ile her türlü hasarda, aracın Renault Yetkili Servislerinde, Renault onarım metotları çerçevesinde kaliteli yedek parça ve işçilikle emin ellerde onarılmasını güvence altına alıyor.

Renault satış sonrası konusunda Renault Fix Servis paketlerini, müşterilerine daha iyi kalite / fiyat dengesiyle beraber daha fazla hizmet, şeffaflık ve güven ile sunuyor. Buna ek olarak, alternatif yedek parça markası Motrio’nun ticarileşmesi ile Motrio Fix Servis Paketleri de Renault yedek parça grubuna katıldı. Uygun fiyatlı Motrio Fix servis paketlerinden, 4 yaş ve üzeri Renault araç kullanıcıları yararlanabiliyor. Motrio Fix servis paketleri bakım, yağ ve yağ filtresi, hava filtresi, benzin filtresi, buji, ön fren balatası, ön fren diskleri, arka fren balatası, ön cam silecek süpürgesi paketlerinden oluşuyor.

Renault Yol Güvenliği Eğitimine katkıyı topluma karşı en önemli kurumsal sorumluluklarımızdan biri olarak tanımlamakta. Bu nedenle tüm etkinliklerini HERKES İÇİN GÜVENLİK programı altında birleştiren Renault, bu kapsamda Türkiye’nin trafik güvenliği alanında en uzun soluklu kurumsal sosyal sorumluluk projesi olan Sokakta İlk Adımlara devam ediyor.

Renault,  “ Sokakta İlk Adımlar Yol Güvenliği Eğitim Projesi “ ile, 9’uncu uygulama yılında İstanbul’un tüm ilköğretim okullarında uygulanacak. Renault’nun Total ve TTKÖD işbirliğiyle yürüttüğü proje kapsamındaki 40 ilde, 2010 – 2011 eğitim öğretim yılı sonunda 800 bin öğrenciye ulaşılmış olacak.

Renault’nun 2002’de başlattığı, Total ve Trafik Kazalarını Önleme Derneği ile birlikte sürdürülen Sokakta İlk Adımlar trafik güvenliği eğitim projesi, 2010 – 2011 Eğitim Öğretim Yılı’nda yüzde 62.5’lik büyümeyle 800 bin ilköğretim öğrencisine ulaşacak. Proje 40 ilde pilot okulların yanı sıra, İstanbul’da bu yıl ilk kez tüm ilköğretim okullarında uygulanacak.

Sokakta İlk Adımlar projesinden, bu eğitim öğretim yılında İstanbul’daki bin 644 okulda, 206 bin 895 öğrenci yararlanacak. Projeden geçen yıl sonunda Türkiye genelinde 500 bin öğrenci yararlanmıştı. 2010 – 2011 Eğitim Öğretim Yılı’nın sonunda ise Türkiye genelinde 800 bini aşkın öğrenci, yollarda güvenli davranış alışkanlıkları kazanmış olacak.

Proje kapsamında ilköğretim ikinci sınıflarına bir eğitim seti gönderiliyor. Bu sette derslerin nasıl işleneceğini ayrıntılı biçimde anlatan öğretmen kartları, öğrenci çalışma kitabı, yol güvenliği afişi, bir eğitim CD’si ve öğrencilerin ilgisini çekecek yol güvenliği çıkartmaları yer alıyor. Dönem sonunda ise öğrencilere Yol Güvenliği Diploması veriliyor.

Sokakta İlk Adımlar projesinden, bu eğitim öğretim yılında İstanbul’daki bin 644 okulda, 206 bin 895 öğrenci yararlanacak. Projeden geçen yıl sonunda Türkiye genelinde 500 bin öğrenci yararlanmıştı. 2010 – 2011 Eğitim Öğretim Yılı’nın sonunda ise Türkiye genelinde 800 bini aşkın öğrenci, yollarda güvenli davranış alışkanlıkları kazanmış olacak.

Türkiye’nin ilk otomobil ve motor sporları eğitim kompleksi Autodrom’a destek verilmesi; Renault araç satın alanlara Autodrom pistinde Skid Car adı verilen ücretsiz bir eğitim sunulması; Türkiye’deki tüm sürücü kurslarında Renault’un özel olarak hazırlattığı “Güvenli Sürüş Teknikleri” CD’si gösterimi Renault’nun güvenlik konusundaki diğer projeleri arasında yer alıyor.

2011 yenilikler

2011 yılında Renault markası iki yeni modelini Türkiye’de satışa sunuyor.  Renault’nun yeni orta üst sınıf sedanı Latitude ve göz kamaştıran tasarımı ile Mégane coupé Cabriolet. Ayrıca 2011 yılında, ilk elektrik motorlu seri üretim sedan olma özelliğini taşıyan Renault Fluence Z.E., Türkiye’de Oyak Renault Fabrikaları’nda üretilmeye başlanıyor.

Oyak Renault, Türk Otomotiv Sanayisinin üretim ve ihracat lideri

Oyak Renault, 2010 yılında 307 bin 83 adet otomobil üretimi gerçekleştirerek Türk Otomotiv Sanayi binek otomobil üretiminde liderliğini sürdürdü.

2010 Türk Otomotiv Sanayi toplam üretiminin dörtte birini, otomobil üretimin ise yarısından fazlasını Oyak Renault gerçekleştirdi. Üretimin dağılımı, 97 bin 413 Clio HB, 47 bin 706 Clio Grand Tour, 74 bin 513 Renault Symbol, 65 bin 617 Fluence ve 21 bin 834 Megane HB şeklinde oldu. Ayrıca Oyak Renault 2010 yılında 334 bin 268 motor, 261 bin 558 adet vites kutusu üretimi gerçekleştirdi.

2009 yılında küresel pazarlardaki olumsuz şartlara rağmen üretim kapasitesini düşürmeyen Oyak Renault 2010’da iç pazarın da getirdiği dinamikle tarihinin rekor üretimlerini gerçekleştirdi. 13 yıldır aralıksız olarak otomobil üretim ve ihracatının lideri Oyak Renault, 2010 yılının son günlerinde hem motor, vites kutusu, ön ve arka takım hem de otomobil üretiminde 300 bin adedi aşarak kendi üretim rekorlarını kırdı. Yine 2010 yılında Oyak Renault,  kuruluşundan günümüze mekanik faaliyetlerini sürdürmenin getirdiği ayrıcalıkla 3 milyonuncu vites kutusunu üretmenin gururunu yaşadı. Yılın son günlerinde ise ilk elektrik motorlu Renault Fluence’ın ön seri üretimlerinin başlamasıyla Fluence ZE, Oyak Renault’da “fabrika girişini” sembolik olarak yaptı.

Renault Grubu’nun uluslararası pazarlarda rekor satışlara imza attığı 2010 yılında Oyak Renault, 233 bin 57 adet otomobil ve 128 bini aşan motor ihracatıyla Türk Otomotiv Sanayisinde bir kez daha liderliği elde ederek Türkiye’nin en büyük ihracatçısı konumunu sürdürdü. Türk Otomotiv Sanayisinin toplam ihracatının üçte birinden fazlasını, otomobil ihracatının ise üçte ikisini Oyak Renault gerçekleştirdi. Oyak Renault’nun halen ürettiği Fluence, Megane HB, Renault Symbol ve Clio’lar, 5 kıtada Avustralya’dan Yeni Zelanda’ya, Fransa’dan İngiltere’ye, Tayland’dan Mısır’a, Fas’tan Güney Afrika’ya, Kolombiya’dan Martinik’e 100’den fazla ülkede satışa sunuluyor.

2011’de Fluence ZE ile Türk Otomotiv Sanayisinde bir ilk…

Renault, kullanımda sıfır CO2 salımlı elektrikli araçları küresel ısınma, çevre kirliliği ve kentleşmenin zararlı etkilerinden kaynaklanan sorunlara cevap verecek çığır açıcı çözüm olarak görüyor ve herkes için sürdürülebilir ulaşım hedefi doğrultusunda, 2011 yılından itibaren eksiksiz bir sıfır salımlı elektrikli araçlar gamını seri olarak üretip uygun fiyatlarla ticarileştirme konusunda kararlılıkla ilerliyor. Oyak Renault Otomobil Fabrikaları, Renault Grubunun, elektrikli otomobil seri üretim hedefinin gerçekleştirilmesinde, Fluence Z.E üretimi ile çok önemli ve öncü bir rol üstlendi. Oyak Renault’da 2010 yılının son günlerinde ön seri üretimleri başarıyla başlayan elektrik motorlu Fluence’ın seri üretimi ise 2011 yazında başlayacak. Böylelikle hem Türk Otomotiv Sanayisinde bir “ilk”e daha imza atılacak hem de dünya sanayisinin devrimsel nitelikteki değişiminde sanayimiz öncüler arasında yer alacak.

Bilindiği üzere Renault-Nissan İttifakı kullanımda sıfır salımlı ulaşımda liderliği hedefliyor, Renault markası, 4 farklı elektrik motorlu araç tipini 2011 ve 2012 yıllarında seri üretime başlayacak dünyadaki tek öncü markadır. Renault, 2020’de üretilecek motorlu taşıtların yüzde 10’unun elektrikli olacağı öngörüsünü koruyor. Bu teknoloji evrimi dalga dalga tüm dünyayı sarıyor. 2011 yılından itibaren elektrikli araçları geniş kitlelere ulaştırmak amacıyla kamu kurumları, hükümetler ve özel kuruluşlarla bugüne dek dünya çapında 100 anlaşma imzalandı. 2010 yılında İstanbul ve Ankara Büyükşehir Belediyeleri ile yapılan anlaşmalar da bu kapsamda gerçekleştirildi. Türkiye’nin bu devrimsel değişimde hak ettiği yeri alabilmesi için 2011 yılında da kamu kurumları ve hükümetle çalışmalar sürecek. Üretimde önde ülkelerden biri olma önceliğini elde eden Türkiye’nin önemli pazarlardan da biri olması için, AB ülkelerinde olduğu gibi desteklenmesi önem taşıyor.

Bursa’da bulunan Oyak Renault Otomobil Fabrikaları, bugün üçlü vardiyada 360 bin otomobil, 450 bin motor üretim kapasitesi ile Renault’nun Batı Avrupa dışında en yüksek kapasiteye sahip üretim tesisi konumunda bulunuyor.

Dacia’dan rekor büyüme

Renault MAİS çatısı altında hizmet veren Dacia, 2010 yılında binek pazarında %125 ile önemli bir büyüme kaydetti. Dacia pazar payını %2,5 seviyesine yükselterek büyümeyi sürdürdü.

Bu sonuçlarda, Mart ayında lansmanı gerçekleştirilen Dacia Duster’ın büyük etkisi oldu. SUV segmentinde yerleşmiş tabuları yıkarak, ezber bozan gerçek bir arazi aracının aynı zamanda hesaplı da olabileceğini ispatladı. 2010 yılında Duster, Autobest 2011’de 1. seçilerek müşterilerinin tercihini haklı kıldı.

Duster ile birlikte Sandero, Logan Sedan ve Logan MCV modellerinin de performansında önemli gelişme sağlandı.

Türk otomotiv tüketicilerinin beklentilerini ve alışkanlıklarını çok yakından takip eden ve müşteri memnuniyetine odaklanan Dacia, Duster devriminden sonra bir ilke daha imza attı. Fabrikada orjinal olarak üretilen LPG’li Dacia otomobiller, 15 Ekim 2010 tarihinde Dacia showroomlarındaki yerlerini aldılar. Logan sedan, Sandero ve Logan MCV 7 kişilik versiyonları için özel olarak geliştirilen bu LPG kitlerinin bakımları da Dacia Yetkili Servislerinde gerçekleştiriliyor ve tüm Dacia ürünlerinde mevcut olan 3 yıl/100bin km garanti hizmetinden yararlanıyor.

* ODD verilerine göre

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı