Buradasınız
Home > Güncel > BF Goodrich İle Yere Sağlam Basın

BF Goodrich İle Yere Sağlam Basın

Dünyanın önde gelen lastik üreticilerinden Michelin tarafından üretilen BFGoodrich’in All-Terrain ve Mud-Terrain lastikleri gerçek kullanıcı ve arazi koşullarında test edildi. Her iki lastik modeli de testin katılımcılarına, performansı, dayanıklılığı ve konforu ile farklı bir sürüş deneyimi yaşattı.

VW Amarok model araçlara takılan All-Terrain lastikler asfalt ve arazi şartlarında test edilme imkanı buldu. Sapanca’da oluşturulan zorlu ve özel bir parkurda gerçekleştirilen test esnasında sürücüler, lastiklerin yol tutuş, fren, konfor gibi bir çok performansını deneyimleme şansı buldu.

BFGoodrich All-Terrain lastikleri, Sapanca-Soğucak yaylasının patika yolları ve zorlu tırmanma koşullarına karşı dayanıklılık ve çekiş gücünü ispat etmeyi başardı. Arazinin zorlu yollarında dayanıklılığı ve yol tutuşu gibi birçok farklı performansı sunması beklenen All-Terrain, test esnasında her türlü yol ve arazi koşuluna uygun olduğunu gösterdi.

bfgoodrich

Mud-Terrain ile en yükseğe tırmanın

BFGoodrich Mud-Terrain ise daha zorlu bir testten geçerek, sert bir off road ve tırmanma parkurunda ünlü ralli pilotu Volkan Işık ile görücüye çıktı. Off road araçlar için tasarlanan Mud-Terrain’in kanıtlaması gereken oldukça fazla kriter ve karşılaması gereken oldukça fazla performans bulunuyordu. Özel olarak tasarlanan parkurda gerçekleştirilen sürüş testinde Mud-Terrain, her türlü arazi koşulunda yoluna devam ederek kendisini ispatladı.

BFGoodrich’in 4×4 ve off road arazi araçlarına özel olarak geliştirdiği iki lastiği All-Terrain ve Mud-Terrain sürücülerin her türlü yol koşulunda performans ve dayanıklılığı bir arada sunuyor. Konfor ve güvenlikten ödün vermeyen All-Terrain, 4X4 araçların gerçek performansını yakalaması için birçok yeniliği içinde barındırıyor. Off road araçlara özel tasarlanan Mud-Terrain ise geliştirilen karkas yapısı sayesinde arazinin zorlu şartlarında dayanıklılığıyla dikkat çekerken, keskin hatlara sahip sırt deseni ile çamurlu arazide durmaksızın ilerleme şansı sunuyor.

bfgoodrich

Arazi ve şehir içi kullanım için üretilen BFGoodrich All-Terrain, arazide çamura, çakıla, hatta keskin kayalara rağmen yola devam edebiliyor. Mükemmel sürüş deneyimi ve performans için geliştirilen All-Terrain, derinleştirilen sırt deseniyle eşsiz bir çekiş performansı sağlıyor. Üç katlı kuşak (TriGard) yapısı ve iki kat artırılmış çelik kemerleriyle All-Terrain’in dayanıklılığı desteklenirken, lastik yanaklarına kadar uzatılan derin sırt deseni, ıslak zeminlerde hızlı su aktarma avantajı sunuyor. Derin ve keskin kanallı yapısı ise çamurlu zeminlerde yol kavrama özelliğini artırıyor.

Bir önceki nesline göre yüzde 33 daha güçlü

BFGoodrich Mud-Terrain, karkas yapısından sırt desenine, kauçuk bileşenlerine kadar yenilendi. Bir önceki nesline göre %33 güçlendirilmiş yanakları darbelerde dayanıklılık ve esneklik kabiliyeti sunuyor.

Bu özellikleri ile, off road’un çamurlu, çakıllı ve keskin kayalarla dolu parkurlarında dayanıklılık ve esneklik gösterebilen Mud-Terrain, sürüş performansı ve çekiş gücü ile de dikkat çekiyor.  Mud-Terrain’in darbelere ve yırtılmaya karşı güçlendirilen sırt deseninin bir başka özelliği de kendisini temizleyerek çamurlu arazide daha fazla çekiş ve performans sunması oluyor.

bfgoodrich

Sürüş testlerine katılan Michelin Türkiye Genel Müdürü Marco Giuliani: “Her ürünümüzü, performans bütünlüğünden ödün vermeden kullanıcı ve araç ihtiyaçları doğrultusunda üretiyoruz. BFGoodrich lastikleri 4×4’teki bilgi ve teknolojisini binek lastiklere de aktarmış bir marka ve her türlü arazi koşuluna uygun lastikler üretiyor. Ürettiğimiz her lastikte ilk amacımız performans bütünlüğünden ödün vermeden kullanıcı ve araç ihtiyaçlarına gore üretim yapmaktır. Bugün gerçekleştirdiğimiz testlerde de görüldüğü gibi gerçek kullanım koşullarında yola devam etme ilkesini kanıtlamış olduk” şeklinde konuştu.

Giuliani, lastikler üzerinde yapılan testlerin gerçekliği ve zorluğu karşısında başarılı sonuçlar alındığını belirterek, şunları söyledi: “Şehiriçi ve arazi kullanımlarında en iyi sonuca ulaşmak için  BFGoodrich’ler üretim aşamasında farklı test koşullarından tam not alıyor. Bunun altında yatan başarının ise Grubumuzun 6 bin kişilik Ar-Ge takımı ve her yıl 600 milyon Euro’ya yaklaşan Ar-Ge yatırımlarımızdan kaynaklı olduğunu biliyoruz.  BFGoodrich bugün test ettiğimiz ürünlerinden farklı olarak binek ve hafif ticari lastikleriyle de kendini ispat etmiştir”.

bfgoodrich

BFG lastikleri, 1000’in üzerinde yarış kazandı

Bugün itibariyle, BFGoodrich toplamda 77 SCORE Baja yarışı birinciliği kazandı. BFGoodrich Mud-Terrain ve All-Terrain, Baja ve Nevada çöllerinde maceralı off-road gezileri gerçekleştiren ve son 9 yılda 1.500.000 off-road mili yol yapan Wide Open Baja’da tercih edilen lastikler olarak biliniyor. Bunun yanı sıra WRC (Dünya Ralli Şampiyonası), Rally-Raid, IRC’de de en prestijli unvanlara sahip. BFG lastikleri, birçok yarışta ve kıtada 1000’in üzerinde şampiyonluk kazandı.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı