Buradasınız
Home > Güncel > Bentley Continental GTC Convertible 2. Jenerasyonuyla Yollarda

Bentley Continental GTC Convertible 2. Jenerasyonuyla Yollarda

Bentley’in simgesel nitelikli Continental GTC Convertible modelinin ikinci nesli, geçen yıl pazara sunulan kardeşi GT Coupe’nin izlerini taşıyor ve 2006 yılında ilk defa piyasaya sunulan önceki modeli Cabrio’nun oldukça başarılı temeli üzerine inşa edildi.

Yeni Continental GTC, yaklaşık bir yıl önce tüm dünyanın beğenisine sunulan Continental GT Coupe’den ilham alınarak üretildi. GT’nin imza niteliğindeki özelliklerinden birçoğu yeni Continental GTC’ye işlendi ve ortaya çıkan sonuç; çarpıcı yeni dört kişilik Convertible gövdede, 1950’lerin orijinal R-Type Continental’ine kadar giderek aile mirasını yeniden yorumlayan, ilerici, heykelimsi ve dinamik dış tasarım oldu.

Duyulara hitap eden yeni model daha geniş ize sahip, biraz daha uzun ve daha yüksek bir omuz çizgisine sahip. Omuz çizgisi, otomobilin arkasına doğru yavaşça yükselerek incelerek daha sığ bir cam grafiği ile dinamik bir duruş meydana getiriyor.

Klasik Bentley matris radyatör ızgarası, göz alıcı LED gündüz farlarını da içeren, mücevhere benzeyen ayrıntılara sahip, geleneksel dört farlı formatındaki çarpıcı yeni tasarımı ile çerçeveleniyor.

Otomobilin kaslı ön kaputu, alüminyum Superforming denilen gelişmiş bir üretim işlemi sonucunda üretiliyor. Tek bir alüminyum sac kullanılması sayesinde de hiçbir ek yerine veya kaynağa gerek kalmıyor. Sonuç, geliştirilmiş,  el yapımı, estetik bir karoser tasarımı.

Yeni kompozit bagaj kapağı, medya ve GPS sinyallerini almak için “geçirgen” olup, GTC’nin anteninin, bünyesinde gizlenmesine imkân veriyor. Pek çok başka Convertible’da mümkün olmayan temiz ve kesintisiz bir yüzey oluşturuyor.

Yedi kemerli, üç katlı kumaş tavan, sekiz tamamlayıcı renk ile sunuluyor. Sadece 25 saniyede açılıp katlanan ve kapanan tavanın, yumuşak ve zarif çalışması emsalsiz ve 32 km/s’e kadar hızlarda bu işlevini yerine getiriyor. Tavan ile tente yuvası ile buluştuğunda gözle hiçbir bağlantı yeri görülmüyor; böylece GTC’nin net hatlarının kesintisiz devam etmesi sağlanıyor. Standart özellikler arasında ısıtmalı arka cam ile tente astarında okuma lambası bulunuyor; tavan indirildiğinde ise ısıtma/soğutma sistemi otomatik olarak hava dağıtımını ve miktarını uygun şekilde ayarlanıyor.

İlk defa, çarpıcı yeni 20 inç jantlar yeni Continental GTC’de standart olup, 21 inç jantlar ise isteğe bağlı aksesuar olarak sunuluyor. Kapsamlı renk paletine iki gövde rengi ekleniyor: metalin sağlamlığını simgeleyen nötr tonlu, maskülen, hafif renklendirilmiş gümüş renk olan ‘Hallmark,’ seriye yeni bir enerji katıyor ve ‘Breeze’ ise ustaca yapılmış metalik gümüş ton üzerine katıştırılmış, canlı, ışıldayan cila ile atmosfer yeşilini hissettiriyor.

Yeni Bentley Continental GTC, gerçek anlamda elde yapılmış bir Convertible’ın prestijli duygusuna ve otantik kalitesine sahip, çağdaş ve heykelimsi bir süper otomobil.

Bentley Continental GTC Convertible

Lüks, pratik ve el yapımı bir kabin

İç mekânın tasarımı, Bentley logosunun uçan kanatlarını incelikli bir şekilde çağrıştıran gösterge paneli ve kokpitten başlıyor. Yeni kapı ve panel grafiği kabin boyunca dinamik, kesintisiz bir akış sağlarken emsalsiz işçilik, arkadaki bölümde elle dikilmiş, deri kaplamalı tente muhafazasına kadar uzanıyor.

Altı renkli ayrı kombinasyonun mevcut olduğu, standart yumuşak dokunuşlu 17 deri renk seçeneğinin, tümü Bentley Crewe’de, İngiltere fabrikasındaki atölyelerinde elle hazırlanan yedi ahşap kaplamadan oluşan bir seri ile tamamlanıyor.

Yaratıcı sürecin kilit noktası, müşterilerin, lüks ve Convertible bir süper otomobilden bekleyecekleri gündelik, pratik kullanım seviyelerinde yeni referans noktaları belirleme arzusuydu. Bu da, ihtiyaç duyulmayan büyük hacimli bölümlerin kaldırılmasıyla hafifletici bir estetik yaratılması, böylece araç içindekiler için daha fazla kullanılabilir bir alan sunulması anlamına geliyordu.

Koltuk konforu ve yanal desteği, GTC’de ilk defa sunulan yeni çoklu katmanlı köpüklerin kullanılmasıyla artırıldı. İsteğe bağlı alınabilen, revize edilmiş 10 hücreli pnömatik masaj işleviyle eşleştirilen ön koltuk havalandırma sistemi, daha sağlam ve canlı bir deneyim sağlıyor. Elektrikli çalıştırılan emniyet kemeri sunucuları ön taraftaki kullanıcıların,  emniyet kemerlerini zahmetsizce bağlamalarını mümkün kılıyor.

Bilgi-eğlence sistemi

Yeni GTC, günümüzde satışta olan en gelişmiş araç içi bilgi-eğlence sistemlerinden biriyle donatıldı. Araçtaki 30 GB’lık sabit sürücüyle desteklenen sekiz inç ekran, otomobilin ses/müzik, telefon, sürüş özellikleri ve konfor işlevlerini görüntülüyor. Sistem, dokunmatik ekran kumandaları ve klasik Bentley dişli-döner düğmelerin bir kombinasyonunu kullanarak anında ve kolay kullanım sunuyor.

Zengin harita görsellerini içeren son teknoloji ürünü navigasyon sistemi, güzergâh verilerine ulaşmak için hem aracın sabit diskinden hem de DVD oynatıcısından yararlanıyor. Karışıklığın yaşanmadığı bir yolculuk için dinamik yön bulma özelliğini kullanıyor ve SD hafıza kartındaki coğrafi konum etiketli fotoğraflarından yararlanarak varış noktalarını bulabiliyor.

GTC ayrıca geniş bir frekans aralığında sıra dışı bir netlik temin eden en son Dengeli Modlu Aktif Anten teknolojisini kullanan, sekiz hoparlörlü düz panelli ses sistemini de standart olarak veriyor. “Naim for Bentley” üst düzey ses / müzik sistemi, 10 hoparlör ve devrimsel nitelikli “Dirac Dimensions” dijital sinyal işlemcisini içeriyor. Sektörde bir ilk olarak Bentley’de kullanılan işlemci, hoparlör yerleşiminden bağımsız olarak sanal bir ‘ses sahası’, tüm koltuk konumlarından algılanabilen, konser salonu kalitesinde bir ses üretimini mümkün kılıyor.

GTC ayrıca telefon ve müzik çalar bağlantısı, dijital televizyon (Mevcut olan yerlerde) ve DVD film gösterimi özelliklerinden de yararlanıyor. Müzik doğrudan iPod’dan olduğu gibi; altılı CD değiştiriciden, SD kart okuyucusundan veya direkt olarak otomobilin 15 GB’a kadar müzik kaydı yapabilen sabit sürücüsü üzerinden çalınıp kontrol edilebiliyor.

GTC’nin kalbinde 6.0-litre W12 çift turbo benzinli motor yer alıyor. Önceki nesil modelin 560 PS olan güç çıkışı bu motorda 575 PS’e çıkarıldı. Tork da 50 Nm artırılarak 700 Nm’ye yükseltildi. W12 dünyadaki en kompakt ve teknolojik açıdan en gelişmiş 12 silindirli motor. Dört eksantrik ve 48 supap, motorun zahmetsizce nefes almasını mümkün kılıyor ve o özel Bentley tork dalgasının üretilmesine yardımcı oluyor. Sürekli dört tekerlekten çekiş sistemi artık Continental Supersports’un olağanüstü, altı ileri QuickShift şanzımanını kullanmakta olup, böylece vites değiştirme süreleri yarılanarak tam 200 mili saniyeye indiriliyor. Revize edilmiş vites kutusu çift vites küçültme de gerçekleştiriyor ve vites aralığı boyunca hızlanmayı artırıyor. Sonuç, 0-100 km/s hızlanmasını 4,8 sn’de tamamlıyor ve 314 km/s’lik maksimum hıza ulaşıyor.

Orijinal Continental GTC’nin 50:50 ayarı yerine 40:60 arka tork ağırlıklı, performans odaklı dört tekerlekten çekiş sistemi de Supersports’tan alınarak geliştirildi. Sistem, sert viraj alırken otomobilin önden kaymasını en aza indirerek sürücünün otomobili çizgide tutmasına ve hassas gaz pedalı ile denge sağlamasına olanak veriyor.

W12 motor, benzinle, E85 biyo-etanol ile veya ikisinin herhangi bir karışımı ile çalışabiliyor, üstelik bu, tek depo ile mümkün. Üretilen güç ve torkun sabit kalmasını garanti etmek için (Yakıt ne olursa olsun) gelişmiş Yakıt Kalite Sensörü kullanılan yakıt oranlarını izliyor. Daha sonra da Motor Kontrol Ünitesini yönlendirerek motorun zamanlamasını ayarlıyor. Bu da Bentley motorlarının o ünlü kusursuz güç aktarımına olanak veriyor ve daha düşük CO2 emisyonları gerçekleştiren yakıtlar kullanıldığında performanstan ödün verilmemesini garanti ediyor.

Bentley Continental GTC Convertible

Daha dinamik ve cazip bir sürüş deneyimi

Yeni GTC Convertible’ın gövdesi dünyanın en sert gövdesi (22,500 Nm/°-statik) olup, süspansiyon bileşenlerin hassas bir şekilde kontrolü için sağlam bir temel oluşturmanın yanı sıra, hızlı sürüşte sallanmayı en aza indirerek rafine özellikler bakımından da fayda sağlıyor. Bu, takviyeli ‘A’ sütunları ve eşikleri ile ön ve arka alt şasileri birbirine bağlayan ikiz gövde altı şasi traversleri ile gerçekleştiriliyor.

Artan iz genişliği ile birlikte yeni yüksek sertliğe ve sağlamlığa sahip dökme – dövme alüminyum süspansiyon, yol tutuş hassasiyeti ve denge bakımından ciddi bir ilerlemeyi ifade ediyor. Revize edilmiş iz, direksiyonda büyük çaplı düzeltmelerin yapılmasını gerektirdi ve direksiyon daha seri ve kıvrak bir şekilde çevrilmek üzere ayarları tamamen yenilendi.

Yeni GTC, standart olarak sürücü diz hava yastığı dâhil olmak üzere beş hava yastığı ve arka kafa dayamaların altına yerleştirilmiş Takla Kontrol Sistemi  (Roll Over Protection System /ROPS) ile güvenlik konusunda taviz vermeyen bir tavır sergiliyor. Otomobilin yol bilgisayarı bir kaza sırasında aracın takla atma eğiliminde olduğunu algılarsa, bir saniyede içinde iki takviyeli çelik çember devreye giriyor ve sıra dışı ölçüde sağlam ön cam çerçevesi ile birlikte ön ve arkadaki yolcuları koruyor.

TEKNİK ÖZELLİKLER

MOTOR

Tip: 6.0 litre, çift turbo W12

Maks. Güç: 6000 devir/dk’da 575 PS

Maks. Tork: 1700 devir/dk’da 700 Nm

ŞANZIMAN

Quickshift özellikli, direksiyona monte vites değişim kulakçıklı ZF 6 ileri otomatik

Aktarma organları: Sürekli dört tekerlekten çekiş (40:60 arka aks ağırlıklı)

Oranlar:

1’inci vites      : 4,17

2’nci vites       : 2,34

3’üncü vites    : 1,52

4’üncü vites    : 1,14

5’inci vites       : 0,87

6’ncı vites        : 0,69

Son dişli oranı : 3,526

GÖVDE YAPISI

Monokok çelik

FRENLER

Önde:  405 mm soğutmalı diskler (Opsiyonel olarak çapraz delikli, 420 mm Karbon Silikon Karbür)

Arkada: 335 mm soğutmalı diskler (Opsiyonel olarak çapraz delikli, 356 mm Karbon Silikon Karbür)

JANTLAR VE LASTİKLER

9,5J x 20” (Opsiyonel olarak 9,5J x 21”)

Pirelli P Zero 275/40 ZR20 (Opsiyonel olarak 275/35 ZR21)

DİREKSİYON

Tip: Elektrik destekli, hıza duyarlı, kremayer ve pinyonlu ZF Servotronic direksiyon

Sağa ve sola tam kırma: 2,6 tur (Kilitten kilide)

Dönüş çapı: 11,3 m

BOYUTLAR

Dingil mesafesi 2746 mm

Tam uzunluk 4806 mm

Genişlik (Gövde boyunca) 1943 mm

Genişlik (Aynalar dâhil) 2227 mm

Tam yükseklik 1403 mm

Yakıt Tankı Kapasitesi 90 litre

Bagaj Hacmi 260 litre

Boş Ağırlık (EU) 2495 kg

Brüt Araç Ağırlığı 2900 kg

PERFORMANS

Maks. Hız: 314 km/s

0 – 60 mph:  4,5 sn (0 – 100 km/s: 4,8 sn)

0 – 100 mph: 10,9 sn (0 – 160 km/s: 10,9 sn)

30 – 50 mph: 2,0 sn (60 – 100 km/s: 2,5 sn)

50 – 70 mph: 2,4 sn (80 – 120 km/s: 3,1 sn)

YAKIT TÜKETİMİ (AB Çevrimi) *

Şehir içi 25,4 l/100km

Şehir dışı 11,4 l/100km

Ortalama 16,5 l/100km

CO2 emisyonları 384g/km

*Yakıt tüketim değerleri geçicidir ve tip onayına tabidir.

Kaynak: Bentley Basın Bülteni…

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı