Buradasınız
Home > Güncel > Baltık Denizi’nde Hız Rekoru

Baltık Denizi’nde Hız Rekoru

İngiliz lüks otomobil üreticisi Bentley, Continental Supersports Convertible modeliyle donmuş Baltık Denizi üzerinde gerçekleştirdiği deneme sonucunda dünya hız rekorunu kırmayı başardı ve dünyanın en hızlı otomobili unvanını ele geçirdi.

Rekor denemesi sırasında aracı ralli parkurlarından tanıdığımız, Dünya Ralli Şampiyonası’nda dört kez şampiyon olan efsane pilot Juha Kankkunen kullanırken, Continental Supersports Convertible 330.695 km/s hıza ulaşarak, rakiplerini geride bıraktı ve bu alanda tüm rekorları kırmayı başardı.

Rekor denemesi iki kez gerçekleşirilirken, her iki denemenin ortalaması geçerli kabul edildi. Hız denemesi sırasında Guiness Rekorlar Kitabı’nın temsilcileri ve Finlandiyalı trafik polisleri de hazır bulundu.

Standart modelin üzerine sürüş güvenliği açısından bazı küçük modifikasyonlar yapıldı. Bu değişikliklerin en önemlisi sürücüyü kaza anında korumak için takılan roll-cage (güvenlik kafesi), yeni ön ve arka spoyler, arkada fren güvenliği için kullanılan paraşüt ve Pirelli SottoZero II kış lastikleri oldu.

Bentley elde ettiği başarının ardından rekora imza atan bu özel modelini Cenevre Otomobil Fuarı’nda sergileyecek. Araç hakkında henüz çok sınırlı bilgi veriliyor ancak üretimi sadece 100 adetle sınırlı olacak.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı