Buradasınız
Home > Güncel > Baloncuk Araba Rahmi Koç Müzesi’nde

Baloncuk Araba Rahmi Koç Müzesi’nde

Rahmi Koç Müzesi, otomobil tutkunlarına geçmişe yolculuk yaptırarak, küçük ve şirin tasarıma sahip BMW Isetta 300’ü ve dünyanın ilk yarış arabalarından olan 1931 Model Ford yarış otomobilini yakından görme fırsatı sunuyor.

1931 Ford Yarış Otomobili

Otomobil tarihinin en önemli kişilerinden biri olan Henry Ford ‘T’ Modeli’ni 1908’de yaratmıştır, ayrıca kendisinin uzun yıllardır süregelen bir yarış otomobili tutkusu vardır. Ford motor üretim bu eşsiz dizayna sahip yarış arabasının karesörü; İndianapolis, İndiana, ABD’deki Dreyer Motorsports Firması tarafından üretilmiştir. Ford motor bu yarış otomobili 1931 yılında üretilmiştir.

BMW Isetta 300 BUBBLE CAR

İtalyan tasarımı Isetta 300 mini bir otomobil. 2. Dünya Savaşı’ndan sonra kısa mesafelerde ucuza seyahat edebilme olanağı sunmak için üretilmiştir. İspanya, Belçika, Fransa, Brezilya, Almanya ve İngiltere gibi bir çok Avrupa ülkesi tarafından lisansla imal edilen İsetta şimdiye kadar üretilmiş en başarılı ve en sevilen şehir araçlarından biridir.

1955 yılının Nisan ayında ilk kez ortaya çıkan BMW Isetta yumurta benzeri şekli ve bombeli pencereleri sebebiyle, ” Bubble Car (Baloncuk Araba)” olarak da bilinmektedir. BMW motosiklet motorunun yeniden tasarlanıp, değiştirilmesiyle oluşturulmuş olan motora sahip olan Isetta baloncuk arabaların öncüsüdür. İtalyan tasarımının korunmuş parçası olan Isetta Rahmi M. Koç Müzesi’nde meraklılarını bekliyor.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı