Buradasınız
Home > Motorsporları > BajaAnatolIa’da Macera Başlıyor

BajaAnatolIa’da Macera Başlıyor

Kim üç gün, Ege’de muhteşem manzaralı parkurlarda motor/ otomobil kullandıktan sonra kamp alanında yıldızların altında uyumak ister? 17-20 Kasım günlerinde Fethiye Saklıkent civarında yapılacak BajaAnatolia’ya katılanlar bunu yaşayacak. Üstelik profesyonel olmak şart değil; gezi grubuna katılıp parkuru tamamlamak da mümkün.

Son altı yıldır, Anadolu’nun güzellikleri arasından ilerleyerek unutulmuş rotaları gün yüzüne çıkaran Transanatolia Ralli Raid ekibinden yeni bir heyecan: BajaAnatolia. Bu yıl ülkenin içinde bulunduğu durumlardan dolayı TransAnatolia’ya gelecek yıla ertelenince, ekip üç günlük bir yarış yapma kararı almış. İşte BajaAnatolia bu fikrin ürünü. Yarış için Fethiye civarında kısa ama oldukça zorlu etaplar hazırlanmış.

BajaAnatolia Acıgöl

BajaAnatolia’nın Genel Koordinatörü Burak Büyükpınar, “Bu yıl ilk defa düzenlenecek olan BajaAnatolia, 17-20 Kasım 2016 tarihleri arasında Seydikemer merkezli gerçekleştirilecek. İlk gün teknik kontrollerle geçecek. Yarışmacılar sonraki üç gün sabit kamp alanından çıkarak, Roadbook’larında yazılı farklı etapları geçecekler. Sonra tekrar kampa dönecekler. Toplamda yaklaşık 500 km yapılacak. Bu, navigasyon temelli bir yarış. Road book’u doğru okuyan kazanacak,” diye özetliyor etkinliği.

BajaAnatolia’da iki tür yarış var. Rally ve raid. Rally’de zamana karşı yarışılıyor. “Ama ben yeterince hızlı olamam,” diyenler de raid kategorisinde yarışıp, zaman sınırı olmadan navigasyonla parkuru geçebilirler.

BajaAnatolia

Peki BajaAnatolia’ya katılmak için nasıl bir araca ihtiyaç var?
 Otomobil kategorisinde; Prototip Cross-Country Araçlar (4×4 Benzinli, 4×4 Dizel, 4×2 Benzinli, 4×2 Dizel), Seri Üretim Cross-Country Araçlar (Benzinli ve Dizel) ve Geliştirilmiş Cross-Country Araçlar yarışabilirler. Motosiklet kategorisinde B1 450cc ye kadar, B2 450cc üstü, SSV kategorisinde S1 1050cc ye kadar ve S2 1050cc üstü ve ATV’lerde ise Q1 4×2 quad ve Q2 4×4 quad’lar yer alabilir.

Bu kadar da değil, belki de sadece yarışmadan parkuru görmek istiyorsunuz. Büyükpınar, bunun da mümkün olduğunu söylüyor. “Roadbook olmadan parkurları yapmak isteyen motosiklet sürücülerini de düşündük. BajaAnatolia motor gezi grubu oluşturduk. İsteyenler tüm ralli ve raid ekibi parkura çıktıktan 30 dakika sonra gps’lerine iz yükleyerek etapları geçebilirecekler,” diyor.
BajaAnatolia için Seydikemer, Saklıkent’te her türlü detayın düşünüldüğü bir kamp yeri kuruluyor. Yarışmacılar kendi çadırlarını getirip kamp alanına kurabilecekler. Oldukça konforlu bir duş ve wc tırı var. Yemekler ise aynı anda 500 kişiye yemek yapma kapasitesi olan mutfak tırında organizasyonun aşçıları tarafından pişirilecek.

BajaAnatolia

Çadırda uyumak bana göre değil, diyenler kamp alanı civarındaki otellerde BajaAnatolia’ya özel fiyatlarla kalma seçeneğine de sahipler. Organizasyonun kayıtları sürüyor, fiyat ve diğer teknik bilgiler www.bajaanatolia.com adresinden öğrenilebilir. info@bajaanatolia.com’a mail atarak bilgi almak da mümkün. Ayrıca yarış tarihine kadar etkinlik ile ilgili en yeni haberleri instagram ve facebook hesaplarından takip edebilirsiniz.

Yazı: Pınar Çelikel

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı