Buradasınız
Home > Güncel > B Segmentinde Çıta Yükseliyor: Yeni Renault Clio

B Segmentinde Çıta Yükseliyor: Yeni Renault Clio

Renault, sınıfında büyük ilgi gören ve önemli satış rakamlarına imza atan Clio modelinin dördüncü jenerasyonunu tanıttı. Yeni Clio, çok sayıda teknolojik ekipman, internet bağlantısı, yeni motor yelpazesi ve 6 ileri EDC şanzıman seçeneğiyle  sınıfının standartlarını yükseltiyor.

1990 yılında orijinal modelin lansmanından bu yana 115’den fazla ülkede yaklaşık 11.5 milyon adet satış rakamına ulaşan Clio, parlak siyah bir zemin üzerinde büyük ve dikey Renault logosunu içeren ön tasarımı ile ön plana çıkıyor. Bu özellik, ilk olarak DeZir konsept modelinde göze çarpmıştı. Yeni Clio’da ön tasarım farlar ile daha fazla vurgulanıyor. Farların alt bölümü krom çerçeveler ve LED farlar ile ön plana çıkıyor. Sadece beş kapılı olarak pazara sunulan Yeni Clio, arka yan camlara yakın bir noktada gizlenmiş entegre arka kapı kolları ile birlikte sportif bir görünüme sahip. Önceki nesiller ile karşılaştırıldığında Yeni Clio, azaltılan yerden yüksekliği, daha fazla iz genişliği, lastiklerin siyah bölümünün azaltılması ile sportif bir imaja kavuşuyor. Yeni Clio, lansmanından itibaren DeZir için kullanılan lansman rengiyle birlikte (Ateş Kırmızısı) sekiz farklı renkte sunulacak.

Yeni Clio’nun iç mekanında ise uçak kanadı şeklinde ön panel, orta konsola yerleştirilmiş multimedya sistemi, geniş renk seçenekleri, dijital hız göstergesi, yenilenen koltuklar la farklılaşıyor.

Kişiye özel, herkesin kullanabileceği seçenekler

Tasarımından itibaren Yeni Clio, iç ve dış mekanın kişiselleştirilmesi üzerine düşünülmüş. Müşteriler artık aracın dış görüntüsünü dış ayna muhafazaları, ön ızgara, arka panel etekler, alt kapı koruyucuları, jant seçenekleri ve tavan grafikleri ile birlikte kişisel hale getirebilecekler. Aracın iç mekanını kişisel hale getirmek için ise ön panel, kapı panelleri, direksiyon simidi, vites kolu çevresi, hava çıkış kanalı çerçeveleri, döşeme malzemeleri ve opsiyonel paspaslar gibi seçenekler bulunuyor. Çekici fiyatlara sahip olan opsiyon paketleri ile müşterilere birçok seçenek birarada sunuluyor olacak.

Zengin Donanım Listesi

Yeni Clio ile Renault, küçük sınıfta üst sınıf araçlarda yer alan çok sayıda teknolojik özelliği de kullanmaya başlıyor;

Renault R-Link – otomobile ve internete bağlı entegre bir tablet

Direksiyon simidine entegre radyo kumandaları (1982, R11 Electronic) ve araç içi navigasyon gibi (1994, Safrane) yeniliklerle birlikte seri üretim pazarına eller serbest kart sistemi (2001’de) ve yüksek çözünürlüklü ekrana sahip GPS navigasyonu (2009’da Clio için satış fiyatı 490 euro olan Carminat TomTom) getiren ve Clio için Carminat TomTom LIVE navigasyonu sunan Renault, bütün bu yeniliklere R-Link ile devam ediyor.

Yeni Clio’da opsiyon olarak sunulan Renault R-Link, aşağıdaki özellikleriyle otomobil ile dış dünya arasında bir köprü görevi görüyor:

Yedi inçlik (18cm) dokunmatik ekran. Sesli kumanda ve pazarda bir ilk olarak kullanıcı tarafından, gözlerini yoldan ayırmadan, temel işlevlere güvenli ve basit erişim için kişiselleştirilebilen ana sayfa.

TomTom® bağlantılı navigasyon. Live servisleri içeriyor ve pazarın en iyi gerçek zamanlı trafik bilgilerini sunuyor. Böylece seyahat süreleri ve yakıt tüketimi azalıyor.

– Diğer faydalarının yanı sıra aracın kendi elektronik sistemi ile sağlanan bağlantı ileri eko-sürüş fonksiyonlarına (Driving eco²) erişimi mümkün kılarak sürücü davranışlarının analiz edilmesini ve yakıt tüketiminin azaltılmasını sağlıyor.

– Bir otomobil içim ilk uygulama mağazası olan Renault R-Link Store sayesinde kullanıcılar çok kapsamlı ve çeşitli uygulamaları otomobillerinden veya bilgisayarlarından görüp indirebiliyor (‘My Renault’ aracılığıyla).

Renault R-Link işlevleri, ‘Paris Incubateurs’ (genç yeteneklere yönelik Paris bazlı bir inkübatör) ve LeWeb’11 fuarındaki start-up’lar sayesinde genişlemeye devam edecek. TomTom® LIVE ve sürücüleri tehlikeli durumlarda uyaran COYOTE uygulamalarının (uygulamanın bulunduğu ülkelerde) yanısıra R-Link kullanıcıları mesajlarını kontrol edebilir; ajandalarını idare edebilir, en yakın servis istasyonunu ya da park yerini belirleyebilir veya tweet atabilirler…

Renault R-Link uygulamaları arasında yer alan Renault R-Sound Effect sayesinde Yeni Clio içindeki ses sistemi ortamına uygun biçimde kişisel hale getirilebiliyor. Renault R-Sound Effect sayesinde her biri kendine özgü, çekici özelliğe sahip ve hız / hızlanma gibi sürüş parametreleri ile son derece uyumlu altı farklı motor sesi profili oluşturulabiliyor.

Yeni Renault Clio üç ekipman seviyesinden ikisinde MEDIA NAV sistemini standart olarak sunuyor.

Orta konsola entegre MEDIA NAV sisteminde yedi inçlik (18cm) dokunmatik bir ekran, radyo ve hem müzik hem de eller serbest cep telefonu kullanımına yönelik Bluetooth® işlevi yer alıyor. MP3 ile ise ön panelde bulunan USB portu veya jak soketi ile bağlanabiliniyor. MEDIA NAV sistemi 2D ve 3D (kuş bakışı)  ekranlı ‘Nav N Go’ navigasyon ile sunuluyor.

Renault Clio4
Renault Clio4

Dünya prömiyeri: Renault Bass Reflex sistemli Bluetooth radyolar

Yeni Renault Clio’nun bütün versiyonlarında ön kapı hoparlörlerine entegre akıllı ses sistemi bulunuyor. Renault Bass Reflex olarak bilinen bu sistem, 30 litrelik hoparlör muhafazasının sunduğu ses ve dinleme keyfini birlikte sunuyor. Bas frekansları daha güçlü ve ses kalitesini korunuyor.

Bütün Yeni Clio yelpazesi, eller serbest telefon kullanımına ve MP3 üzerinden kusursuz ses kalitesiyle audio aktarımına imkan tanıyan Bluetooth ile donatılmış durumda. Bütün radyolarda USB ve jak soketleri de yer alıyor.

Hedef yakıt tasarrufunda ve CO2 emisyonlarında lider olmak

Yeni Clio büyük ölçüde güncellenmiş olan benzinli ve dizel motorları sayesinde düşük yakıt tüketimini ve sürüş keyfini bir araya getiriyor. Benzinli olan iki motor (Energy TCe 90 ve TCe 120) çok düşük seviyede yakıt tüketimi ile CO2 emisyonunu orta düzey hızlanmalı ve iyi tepki veren bir motorla birleştiriyor. Önemli derecede iyileştirilmiş olan yeni nesil Energy dCi motorları Yeni Clio’ya rekor düzeyde yakıt ekonomisi ile birlikte eşsiz bir sürüş keyfi sağlıyor.

İki yeni Energy motoru

Yeni Clio, üç silindirli, turbo şarjlı Energy TCe 90 motorunu taşıyan ilk Renault modeli olma özelliğine sahip. Renault tarafından üretilen ilk üç silindirli bu motor, sürüş keyfi ve yakıt ekonomisi arasında iyi bir denge sağlamayı hedefliyor.

–  Üç silindirli, turbo şarjlı 899 cc motorda Stop&Start özelliği bulunuyor ve normal havalandırmalı 1.4 litrelik bir motorun performansını sunuyor.

–  Ultra düşük ataletli bir turbo sayesinde düşük motor devirlerinde bile iyi bir tepki elde ediliyor: 2,000 d/d’de 90bg ve 135Nm (pik torkun yüzde 90’ı 1,650 d/d ila 5,000 d/d arasında elde ediliyor),

–  Daha yüksek vites oranlarına sahip ekonomik olarak optimize edilmiş bir versiyon ve 4.3 litre/100km yakıt tüketimi; bu da  99g/km CO2 emisyonuna denk geliyor.

–  Yerini aldığı TCe 100 ile karşılaştırıldığında yüzde 21 daha az yakıt tüketimi ve CO2 emisyonu sunuyor.

Stop&Start özelliğini içeren ve Energy ailesinin en yeni üyesi olan yeni 90bg’lik 1.5 dCi

–  Dört silindirli 1.5-litrelik bir motor; 1,750 d/d’den itibaren 220Nm; mevcut dCi 85’e göre 20Nm daha fazla,

–  Daha yüksek vites oranlarına sahip ekonomik olarak optimize edilmiş bir versiyon ve Renault eco2 imzasını taşıyan 3.2 litre/100km yakıt tüketimi; bu da 83g/kmc CO2 emisyonuna denk geliyor.

Yeni TCe 120, altı vitesli EDC otomatik vites ile birlikte sunulacak

Yeni Clio dinamik TCe 120 motoru ve buna bağlı olarak Renault’da B segmenti için ilk kez kullanılan engine altı vitesli EDC (Efficient Dual Clutch) vites kutusu bulunuyor:

–  Normal havalandırmalı 1.6 litrelik motor performansına sahip dört silindirli 1.2-litrelik motor,

–   120bg ve 1,750d/d’den itibaren 190Nm tork için doğrudan yakıt enjeksiyonu ve turbo şarjı

Söz konusu motor hali hazırda onay aşamasındadır ve 2013’ün ilk yarısından itibaren sunulacaktır. Bu motor kendi sınıfındaki en güçlü ve en ekonomik motor olacak.

2013’ün ilk yarısından itibaren dCi 90 motoru için EDC çift kavramlı vites kutusu ile birlikte sunulacak olan Yeni Clio sürüş keyfini bir adım ileri taşıyacak ve çok iyi tepki veren otomatik vites kutusu ile pürüzsüz vites geçişleri sunacak.

Renault Clio4

Ekonomik sürüşe yönelik olarak tasarlanmış sistemler

Yeni Clio, bütün bu mühendislik özelliklerinin yanı sıra yakıt tüketimini ve CO2 salımını azaltmak amacıyla sürücülere çok çeşitli çözümler sunuyor:

–  ECO mode sayesinde sürücüler tek bir tuşa basarak aracın performans parametrelerini değiştirebiliyor ve bu sayede yüzde 10’a varan yakıt tüketimi sağlayabiliyor.

–  Ön paneldeki sürüş stili monitörü (yeşil, sarı veya turuncu) ve Vites Değişikliği Göstergesi (GCI) sayesinde sürücüler yakıt tüketimlerini azaltmak amacıyla sürüş tarzlarını iyileştirebiliyor.

–  Renault R-Link ile uygulanabilen Driving eco² uygulaması sürücülere bütün bilgileri aktararak sürüş tarzlarını analiz etmelerine ve hem yakıt tüketimlerini hem de CO2 emisyonlarını azaltmalarına yardımcı olmaktadır.

Flins (Fransa) ve Bursa Oyak Renault Fabrikaları’nda üretilen Yeni Clio, ortaklığın B platformu üzerinde yeni bir versiyon üzerine inşa ediliyor.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı